V Polici se po pěti letech sešli rodáci

Profilovka
04. 07. 2024

POLICE (ap) – Již 13. rodácký sjezd se konal o minulém víkendu v Polici, obci se 323 obyvateli na samém jihu okresu. Akce však byla zahájena už v pátek slavnostními fanfárami z věže tamního zámku, vyvěšením praporu a taneční zábavou se skupinou Kalybr.

Sobotní dopolední program nabídl domácím i rodákům odjinud možnost prohlídky základní a mateřské školy a hasičské zbrojnice. Nechyběla výstava kronik a fotografií a možnost výstupu na zámeckou věž. Volně přístupné byly zámecké expozice Waldemara Matušky nebo motorek Jawa, ČZ a Ogar. Organizátoři sjezdu udělali dobře, že byly zámecké expozice otevřeny i po 12. hodině, takže třeba Josef „Joe“ Vochyán v muzeu RAF poskytoval výklad o životě a bojích našich letců v sestavě britského Královského letectva za II. světové války i v čase sobotního oběda. Kdo chtěl, mohl se zajít podívat do synagogy, na židovský hřbitov nebo se zúčastnit Zemědělského dne v ZD Police.

Průvod obcí
Odpolední program sjezdu rodáků začal kostýmovaným průvodem obcí, v jehož čele kráčeli představitelé ze sousední spřátelené Jemnice, a došel do areálu zámecké galerie. Však také jemnický rychtář ve svém pozdravném projevu vyjádřil naději v pokračování dobrých vztahů Jemnických s Polickými. Všichni příchozí do areálu zámku vzali zavděk krytým posezením, které účastníky slavnosti chránilo před urputně pálícím sluncem. Zaznamenali jsme mezi nimi třeba i známého rychlokreslíře Borise Kjulleněna, který opět do svého bloku zachycoval podoby okolosedících.

13. rodácký sjezd v Polici se konal v zámeckém parku opět po pěti letech, které uplynuly od posledního XII. rodáckého sjezdu v roce 2019. Rodácký sjezd je nejvýznamnější společenskou a kulturní událostí v obci již celá desetiletí. „Letos je to právě 60 let od prvního rodáckého sjezdu, který se konal ve dnech 4. a 5. července 1964, připomněl ve svém projevu starosta Police Karel Vondráček, který mezi řadou hostů přivítal také senátorku Hanu Žákovou, Pavla Nevrklu, starostu Jemnice a předsedu Jemnického mikroregionu, nebo Petra Bártu, starostu obce Vepříkov, která se stala Vesnicí Kraje Vysočina 2018, a další hosty. Obec Police totiž v minulosti uzavřela partnerské dohody s obcí Štitáre na Slovensku, s obcí Csitár v Maďarsku, obcí Kleňany na Slovensku a s obcí Police na Vsetínsku.



Spolková činnost

Během sobotního dopoledne se mohli návštěvníci Police přesvědčit o změnách k lepšímu, které se za poslední pět let udály. Kromě příspěvkových organizací, jako jsou Základní a mateřská škola Police a Zásahová jednotka sboru dobrovolných hasičů v obci působí několik spolků, mezi které patří - Sbor dobrovolných hasičů Police, Fotbalový klub FC Police, Rybářský spolek Moravského rybářského svazu, Myslivecký spolek, Svaz včelařů a Klub maminek Police.
Od roku 2005 věnuje zastupitelstvo velkou pozornost tamnímu goticko-renesančnímu zámku. Průvodci z řad studentů středních škol provází turisty zámkem již 19. sezonu. V letošním roce byla rozšířena možnost návštěv zámku v červnu a v září vždy o víkendech. V roce 2009 byl zámek zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví MK ČR a od této doby jsou každoročně přidělovány finanční prostředky na opravu této památky. 

Muzeum věnované letcům

V roce 2017 bylo na zámku vytvořeno muzeum RAF – což je projekt tří subjektů - obce Police, spolku Čeští RAFáci a Nadačního fondu Air maršála RAF Karla Janouška. V roce 2018 se otevřela turistům také expozice historických motorek, kterou připravil pan Bohumil Dědek z Police, a k dnešnímu dni je v tomto muzeu k vidění na 40 kusů historických motorek značek JAWA, ČEZET a OGAR. V roce 2020 se otevřelo v prostorách zámku jediné muzeum Waldemara Matušky v České republice i ve světě. Exponáty zapůjčil sběratel a přítel Waldemara Matušky pan Miroslav Frost. V expozici jsou k vidění unikátní materiály mapující hudební kariéru známého zpěváka. Otevření muzeí vytvořilo velký prostor pro růst cestovního ruchu v Polici.

Patrimonium pro futuro

„Nesmím zapomenout na opravenou synagogu, která při posledním rodáckém sjezdu byla v rekonstrukci. V roce 2021 dokonce získala Federace židovských obcí v ČR cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za celkovou příkladnou obnovu a restaurování synagogy v Polici u Jemnice a byla nominována na mezinárodní cenu Europa Nostra. To je v odborných kruzích považováno za velký úspěch a my se můžeme pyšnit tím, že synagoga stojí přímo v Polici a je k dispozici všem návštěvníkům,“ připomněl ve svém projevu polický starosta Vondráček.

Vedení obce připravuje několik dalších projektů. Na zámku se bude jednat o restaurování malovaného sálu, opravu šindelové střechy a vstupních místností zámku včetně dřevěného schodiště. V obci je připravována oprava zázemí kuchyně a dalších místností v bývalé školce a kabelizace vedení veřejného osvětlení od hájenky až po autobusovou zastávku. Dobrým počinem k dalšímu rozvoji Police bylo jistě i posílení vodního zdroje obce o nový vrt, který je v provozu už třetím rokem.

Po zdravicích hostů byl vyhlášen i nejstarší účastník rodáckého sjezdu, kterou byla paní Jaroslava Pelanová (83) z Banské Bystrice. Nejvzdálenějším účastníkem byl pan Jaroslav Váka z německého Norimberku.

Odpolední kulturní program rodáckého sjezdu pak zahájily Mažoretky Jemnice. Zakončilo ho taneční vystoupení taneční skupiny Znojemské Grácie.

Duchovním vyvrcholením akce byla nedělní mše svatá za rodáky, po které následoval koncert dechové hudby Budvarka. 

Plánovaný 14. rodácký sjezd v Polici by se měl uskutečnit na konci června roku 2029.

Foto HoN: Arnošt Pacola