

VYSOČINA (juh) – Státní veterinární správa (SVS) zahájila kontroly chovů skotu na Vysočině poté, co spolek Zvířata nejíme zveřejnil další videa s důkazy o týrání zvířat. Inspektoři odhalili porušení zákona na ochranu zvířat v několika kravínech, některé farmy nyní prověřuje policie. Aféra, která vzbudila znepokojení a odpor široké veřejnosti i SVS v říjnu loňského roku, tak pokračuje.
Podle záběrů pořízených skrytými kamerami v osmi kravínech na Vysočině, které dodávají mléko firmě Moravia Lacto, se pracovníci ke zvířatům chovali brutálně. Nově zveřejněné záběry jsou opět jen pro otrlé a vzbuzují zoufalství. Znovu jsme svědky mlácení zraněných krav, surového zacházení s telaty, zařezaných řetězů do masa, odtahování nechodící krávy traktorem a opakovaných úderů různými předměty.
Těžko obstojí názor například předsedy zemědělského družstva Hodíškov na Žďársku: „Já to nesleduju, protože to je natočené všechno tajně, porušují zákony,“ prohlásil pro ČTK. Uvedl, že chov kontrolují veterináři několikrát do roka. Podle něj práce s velkými zvířaty není jednoduchá, pracovníkům mohou způsobit vážné úrazy. „To zvíře desetkrát vám jde a jednou se vám postaví,“ dodal. Bez těchto nelegálních záběrů by se však veřejnost ani veterinární správa o týrání zvířat nedozvěděla.
Martin Hudík, předseda představenstva Moravia Lacto, se od praktik distancoval a uvedl, že firma neakceptuje jakékoliv týrání zvířat. Také chovatelé odmítají vinu a poukazují na to, že video neobsahuje jasné označení jednotlivých farem.
Podobná situace se odehrála u dodavatelů mlékáren Madeta a Savencia Fromage & Dairy. Veterináři identifikovali 12 chovů, přičemž porušení zákona bylo zjištěno u čtyř farem na Vysočině. Ve dvou případech byla podána trestní oznámení.
Zástupce tiskového mluvčího SVS Petr Majer nám ke kauze řekl: „SVS si na základě aktuálně zveřejněných záběrů zachycujících možné porušování zákona chovateli, kteří mají být dodavateli společnosti Moravia Lacto, stejně jako v předchozích případech neprodleně vyžádala od spolku Zvířata nejíme upřesnění informací k pořízeným záběrům tak, aby bylo možné jasně identifikovat konkrétní chovy a v nich provést kontroly. Spolek přislíbil součinnost a dodání detailů. Dle předběžných informací figurují v aktuálních záběrech také některé chovy, které již figurovaly v nedávných aférách.“
Policie se nyní zabývá chovy na Třebíčsku, v Krasonicích, Hodíškově, Bransouzích, Okříškách a dalších obcích. Kampaň spolku Zvířata nejíme komentovala Michaela Vincourová takto: „Chceme spotřebitelům poskytnout jasné důkazy, že nezáleží na mlékárně. Všude je realita stejná, bolest, strach a utrpení. Lidé musí vědět, co podporují, když kupují mléčné výrobky,“ a pokračuje, „ostatní je nyní na spotřebitelích. Jejich rozhodnutí buď podpoří utrpení, nebo ho odmítne,” doplňuje spoluzakladatelka spolku.