Obec Přeckov se nachází přibližně 15 kilometrů severně od Třebíče. V současnosti má 75 obyvatel. Ves leží při severním okraji Třebíčské kotliny. Historie Přeckova je bohatá a často během ní docházelo ke změnám majetkových poměrů.
První dochovaná písemná zmínka o Přeckově pochází z roku 1360. Původním majitelem vsi byl Zdislav z Přeckova. Ten se téhož roku o majetek rozdělil se svou manželkou. Dalšími majiteli v průběhu 14. století byli Ondřej Rodál z Třebíče, Mikuláš z Náramče a Chýn z Oslavice. V roce 1417 pak vesnici spravoval Blažek z Opatova. Ten ještě stejného roku prodal Přeckov Pavlovi z Ostrožnice. Na konci 15. století se ves stala součástí meziříčského panství, protože jej od Přibíka, syna Pavla z Ostrožnice, koupil Jan Meziříčský z Lomnice. Roku 1528 syn Jana Meziříčského Zdeněk prodal svoji část majetku Janovi z Pernštejna. Dále potom Heldtové z Kementu v roce 1552 meziříčské panství koupili od synů Jana z Pernštejna. Heldtové však panství nedrželi dlouho a novým majitelem se stal nejvyšší sudí českého království Václav Berk z Dubé a Lipé. Za něj se provdala vdova po Zikmundu Heldtovi z Kementu, paní Alina Meziříčská. Na začátku 17. století byl Berkům z Dubé a Lipé majetek zkonfiskován. V roce 1649 Anna Marie Khieslová z Kotsche (původně Berková z Dubé a Lipé) prodala panství Rudolfu Kounicovi. Jeho syn potom prodal statky Ugartům, konkrétně Petrovi z Ugartu.
Rod Ugartů pocházel ze Španělska. Od 17. století se usadil na Moravě. V roce 1676 mu byl udělen titul říšských hrabat. Původně mu patřily rozsáhlé pozemky na Vysočině včetně panství meziříčského, později se usadil na jižní Moravě (Jevišovice). Na přelomu 18. a 19. století z rodu vzešlo několik významných osobností v oblasti státní správy habsburské monarchie. Se jménem Ugarte je rovněž spojen vznik známého dostihu - Velké pardubické. Ugartové velkomeziříčské panství koupili v roce 1676 za 138 000 zlatých. V první polovině 18. století Jan Nepomuk z Ugarte podnikl rozsáhlý zákrok do rodových statků. V roce 1735 za 638 000 zlatých prodal Velké Meziříčí a Stráneckou Zhoř a poté vykoupil dědický podíl sestry své manželky na Jevišovicích. Na konci 18. století bylo v Přeckově 19 domů a žilo zde 121 obyvatel. O sto let později ves čítala již 21 domů a 231 obyvatel. V období po druhé světové válce bylo založené JZD. V průběhu 20. století byl Přeckov pod správou sousední obce Rudíkov. Úplně se ves osamostatnila po roce 1990.
Mezi pamětihodnosti Přeckova patří kaple rustikálních forem z počátku 19. století, boží muka u domu č. p. 25 ze stejného období a kříže v obci. K tradičním přeckovským akcím patří opékání makrel a pouť. Na území obce se nachází několik rybníků, a to rybník Podlipský, Buršíkův a Plac. Milovníky přírody jistě zaujme i přírodní památka Pazderna. Důvodem ochrany je zachování přirozené mokré louky s výskytem vzácné orchideje, prstnatce májového (Dactylorhiza majalis). Hezkou procházku si můžete udělat, když vyrazíte z Přeckova a vydáte se směrem na Hroznatín. Délka trasy je přibližně 2,5 kilometru a cestou potkáte krásnou výklenkovou kapličku, křížový (smírčí) kámen a přístřešek v lesích s názvem Kuchyňka. Kousek odtud se nachází Bukový kopec (600 m n. m.). Ten již patří do katastru Rudíkova. V příštím díle Toulek po Třebíčsku zavítáme do obce Valdíkov.
Pavel Janega