HORÁCKO (ap) – Dvojice tunelů mezi městským nádražím v Jihlavě a Malým Beranovem má v budoucnu zrychlit vlaky ve směru na Třebíč a Znojmo. I to má být jeden z příznivých efektů budování vysokorychlostní železnice v naší republice. Další terminál, který má zvýšit dostupnost vysokorychlostní dopravy, má totiž vzniknout v Jihlavě.
Návrh přivedení vysokorychlostní trati (VRT) do Jihlavy předpokládá rozšíření železniční stanice Jihlava-město o další nástupiště a výstavbu nových spojovacích kolejí tak, aby sem všechny vlaky mohly přijíždět přímo, bez změny směru jízdy. Jsou navrhovány přímé spoje z centra Jihlavy do Prahy s jízdní dobou okolo 50 minut a do Brna s jízdní dobou přibližně 40 minut.
Správa železnic už hledá projektanta části vysokorychlostní trati přes Vysočinu včetně sjezdu do Jihlavy. Rychlé vlaky s cílem v Jihlavě v budoucnu sjedou u Pávova z přímé trasy a po nové trati podél přivaděče dojedou až na městské nádraží. Některé další přímé spoje mezi Prahou a Brnem pak zastaví na novém pávovském terminálu na křížení se současnou tratí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu. Terminál na Pávově má sloužit hlavně pro cestující z regionu.
Architekti už mají hotovo
Týmy architektů již odevzdaly soutěžní návrhy do architektonické soutěže, v únoru je bude posuzovat hodnotící komise. Terminál v současné stanici Jihlava-město má posloužit místním a bude napojen na MHD i VDV. Přestavba stanice začne již letos koncem léta, vzniknou tam prozatím dvě nástupiště s podchodem, později při výstavbě VRT pak přibude třetí.
Terminál několikapatrový
Nový přestupní uzel u Jihlavy má cestujícím kromě rychlého železničního spojení s Prahou a Brnem nabídnout parkování systému P+R, linky návazné veřejné dopravy nebo přepravní služby. Díky výhodné poloze na okraji města bude terminál napojen také na regionální trať Jihlava – Havlíčkův Brod a přilehlou dálnici D1. Toto řešení má pomoci výrazně zvýšit mobilitu obyvatel Kraje Vysočina. Unikátností této architektonické soutěže je návrh několikapatrového terminálu, ve kterém se bude mimoúrovňově protínat dnešní trať s vysokorychlostní.
Součástí soutěže je také most přes dálnici D1 s rozpětím více než 160 m a zpracování urbanistického ideového návrhu. Ten nabídne paletu možností pro řešení okolí terminálu. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že okolí terminálů na okrajích měst mohou v případě kvalitního infrastrukturního napojení zaznamenat v následujících letech prudký rozvoj. Ten však zůstává nadále plně v rukou místních samospráv, se kterými je Správa železnic v pravidelném kontaktu.
Terminál v lokalitě Jihlava-Pávov je součástí nového železničního spojení z Prahy do Brna. Vznikne na připravovaném úseku VRT Vysočina fáze II mezi Světlou nad Sázavou a Velkou Bíteší. Na trati má jezdit několik druhů spojů, od expresních až po rychlou regionální dopravu. Naopak nebude určena pro nákladní vlaky. 80kilometrový úsek VRT Vysočina fáze II by měl vzniknout mezi lety 2029 až 2034.
Budoucnost je ve vlaku?
Připravovaná vysokorych-lostní trať z Prahy do Brna, Břeclavi a Ostravy se v budoucnu má stát pravděpodobně nejvytíženější v Česku. Spojí totiž tři největší města v zemi. Vysokorychlostní vlaky na této trati ale obslouží také Jihlavu, Olomouc a další regionální centra.
Nová vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Brnem přiláká podle dopravního modelu až 60 tisíc cestujících denně. Atraktivní má být především jízdní doba mezi těmito městy, která se ze současných skoro tří hodin zkrátí na zhruba 50 minut. Nezanedbatelnou časovou úsporu zaznamenají po dokončení VRT i cestující na trase Ostrava – Praha. Ve vlaku by totiž měli strávit kolem hodiny a půl.