Směna dvou pozemků aneb Bouře ve sklenici vody

TŘEBÍČ (mad) – Směna dvou pozemků na území města nečekaně vyvolala spekulace. Výměna pozemků s doplatkem mezi městem a soukromým vlastníkem byla projednaná radou města 21. března. Následně k regionálním novinářům a vedení města doputoval mail od Ing. Petra Svobody s podezřením, že touto směnou dojde ke vzniku zásadní škody na majetku města.

Město vlastní pozemek v sousedství polikliniky na Vltavínské ulici. Tento prostor je určen pro výstavbu zdravotnického zařízení. Před půldruhým rokem projevil jeden z lékařů zájem, vybudovat zde diabetologické centrum. Město zveřejnilo záměr prodeje, nicméně nakonec se o pozemek nikdo nepřihlásil. Po delší době se nyní našel zájemce, který chce v tomto místě vybudovat stomatologické centrum. „Recipročně nám nabídl pozemek, který vlastní. Jedná se o pozemek v lokalitě Na Klinkách v sousedství sběrného dvora a městských skladových hal, vhodný pro rozšíření skladovacích prostor,“ přiblížil starosta Pavel Pacal. Na Klinkách má město jediné skladovací prostory, které kapacitně už nevyhovují. Oba pozemky jsou určeny pro občanskou vybavenost. Pozemek Na Klinkách je o něco málo větší a město bude v rámci případné směny doplácet asi 440 tisíc korun. Případnou směnu musí ještě posvětit zastupitelstvo na svém zasedání ve čtvrtek 11. dubna.

Pan Petr Svoboda ve svém mailu uvádí, že případnou směnou vznikne městu škoda v minimální výši šesti milionů korun. „Cena 18 milionů korun byla stanovená znaleckým posudkem od pana Ing. Dostála, který si nechal zpracovat současný majitel pozemků. Ten zmiňované pozemky zakoupil v prosinci roku 2020 za 12 milionů. Město Třebíč bude tedy kupovat identické pozemky za čtyři roky za cenu o 6 milionů vyšší, i když ceny nemovitostí stagnují nebo dokonce klesají,“ uvádí pisatel.

„Město Třebíč nemá informace o tom, kdo si za kolik v minulosti koupil nějaký pozemek. My při prodeji či směně jednáme na základě znaleckého posudku. To, že si znalecký posudek nechal vypracovat současný majitel, je samozřejmě nesmysl, protože je-li nějaká transakce, znalecký posudek u soudního znalce si vždy zadává město Třebíč,“ vyjádřil se k nařčení starosta Pavel Pacal, který rovněž vyjádřil pochybnost, zda se v případě stěžovatele jedná o reálného pana Ing. Petra Svobodu. V elektronickém dopisu je totiž uvedeno pouze jméno, bez udání adresy či telefonu. Stěžovatel rovněž uvádí, že chce město směněný pozemek Na Klinkách využít k rozšíření sběrného dvora. „V okolí se nachází zástavba určená k bydlení, proto nelze ani předpokládat změnu územního plánu v dohledné době, bez razantního odporu místních obyvatel,“ dodává pisatel.

Dopis pana Svobody nese známky anonymu, i když je podepsán, byť třeba falešným jménem. Vedení radnice pojalo podezření, že se jedná o někoho z majitelů rodinných domů ze sousedství sběrného dvora, který se obává zvýšeného ruchu ve svém okolí. „Drtivá většina lidí, která si postavila dům v této ulici, tak učinila v době, kdy už sběrný dvůr stál. Také cena pozemku tuto skutečnost zohledňovala. Potom někteří začali brojit proti sběrnému dvoru. Sběrný dvůr neplánujeme rozšiřovat, ale také ho nebudeme nikam stěhovat,“ ujistil starosta.