S prameny ve znaku a hasičským muzeem

Profilovka
31. 08. 2024

Městys Heraltice má většina z nás spojené s hlubokými heraltickými lesy a v nich prameny s výbornou kojeneckou vodou. Hluboké lesy z valné části sežral kůrovec, ale prameny naštěstí dávají vodu dál. O obci jsme v Horáckých novinách psali již mnohokrát. Mají tam úžasné amatérské hasičské muzeum, které udivuje odborníky i širokou veřejnost a obec sbírá zkušenosti v soutěži o Obec roku.

O současnosti i budoucnosti Heraltic jsme si povídali s neuvolněným starostou Štěpánem Koukalem, třiačtyřicetiletým heraltickým rodákem, jehož hlavní zaměstnání je obchodní zástupce ve firmě DOSIP Servis, která pro města a obce dodává dopravní systémy.

Můžeme začít tím vaším znakem, na který se teď díváme. Ten spodní symbol je jasný – představuje prameny, které jsou pro vás charakteristické. Ale co ten vrchní symbol? Ten představuje cimbuří. Kde tady máte hradby?
Myslím, že se jedná o hradby okolo původní tvrze. Ještě nějaký malý pozůstatek tam je, ale většina už bohužel zmizela.

Jak to teď s těmi prameny vypadá? Máte nějakou představu, jak na ně působí třeba mizení lesů, které sežral kůrovec?
Zatím mám informace od vodohospodářů a ti říkají, že vody je zatím dostatek. Jaký bude dlouhodobý vliv kácení lesů, to se asi teprve ukáže. Tady jsme s kácením lesů trochu pozadu, takže se to projeví až za pár let.

Doufejme, že do té doby tam něco nového vyroste a že to bude v pořádku.
Určitě. A už to není monokultura, ale převážně buky a duby. A co jsem viděl, tak se ty stromky docela dobře ujaly. Na podzim se budou sázet další stromy, takže uvidíme, jak to půjde dál.

Jaké máte v Heralticích spolky? Určitě máte hasiče, že?
Ano, samozřejmě. Hasiči Heraltice proslavili. Dokonce jsme byli přihlášeni do soutěže Vesnice roku, kde jsme získali diplom za udržování místních tradic. Hasiči jsou u nás dost aktivní, máme asi 120 členů, což je v podstatě třetina obce. Dále tady máme Sokol, což jsou fotbalisti, ale ti mají asi jen 30 až 40 členů.

Hasiči a Sokol jsou nejaktivnější?
Ano, hlavně hasiči. Ti mají i mladé členy, které cvičí. To má pod palcem pár místních, včetně místostarosty. Ten se tomu věnuje už 25 nebo 30 let.

Heraltice 02.jpg

A co ženy? V některých vesnicích mají třeba i neformální skupiny, kde se ženy scházejí a pořádají různé akce. Existuje něco podobného i tady?
Byla tady snaha něco takového založit, ale zatím se to moc nerozjelo. Letos na čarodějnice přišly v maskách a připravily nějakou barevnou „čarodějnickou“ limonádu. Byla to jejich první a zatím jediná akce, tak uvidíme, co bude dál. Upřímně, moc by se mi líbilo, kdyby se podobné akce opakovaly.

A co sport, zábava a kulturní akce. Jak to vypadá?
Ano, máme tady několik pěkných akcí. Pořádáme plesy, které střídavě organizují hasiči a fotbalisti, obvykle v únoru. Dále tu máme poutní zábavu na konci prázdnin nebo začátkem září, obecní zabijačku, pálení čarodějnic, plánujeme dětský den a také se tu samozřejmě konají hasičské závody.
Dříve jsme měli turnaj čtvrtí, takový sportovní den, kdy se vesnice rozdělila na čtvrtiny a soutěžili jsme ve fotbale a dalších disciplínách. Ten jsme ale zrušili, protože zájem postupně klesal. Letos jsme však měli farní den, kdy farníci pořádali poděkování za úrodu a byly tu i závody koní, o kterých jste v Horáckých novinách moc hezky psali.

A co koupání, máte tu nějaké možnosti?
Máme tady koupaliště mezi Podheralticemi a Heralticemi. Funguje, ale je v nedobrém stavu, takže ho plánujeme rekonstruovat. Letos jsme začali opravou staré budovy se šatnami a sociálním zařízením – máme nové pánské a dámské toalety, opravenou střechu, do které zatékalo. Teď řešíme, co s nádrží jako takovou. Mým osobním cílem je dát to koupaliště dohromady.

Co třeba biotop?
Přemýšleli jsme o tom, ale je to finančně hodně náročné a momentálně je to bez dotací, a to obec jako my nezvládne. Zvažujeme tedy spíš rybníček, kde by se dalo také koupat. Už jsem na to měl projektanty a chceme, aby to tam bylo hezké a třeba i s nějakou písčitou pláží. Líbilo by se mi třeba i zázemí pro dva karavany a upravit okolí tak, aby tam lidé rádi trávili čas.

Jak je na tom ta lokalita s vodou?
Vody je tam dost. Je čistá, ale když družstvo vápnilo, tak se to tam trochu znečistilo. Teď už začíná trochu zelenat, ale stále je to v pořádku. Jsou tam i nějaké ryby, takže to funguje dobře.

Tak to už máte skoro biotop, ne? A co nějaké vyžití pro děti, ať už celoročně nebo sezonně? Je tu nějaké hřiště?
Máme tu dětské hřiště pro menší děti. Pak je tu fotbalové hřiště, které je přístupné nonstop, takže si tam může kdokoli kdykoli zakopat. Letos jsme dokonce zavedli zavlažování, a tak je trávník pořád krásně zelený.
Přemýšleli jsme i o multifunkčním hřišti, ale nemáme žádné obecní pozemky, kde by se to dalo udělat.

Jaké jsou zde možnosti zaměstnání a vzdělávání? Máte tu školku a základní školu?
Ano, máme tu první stupeň základní školy, kam chodí děti z místní obce i z okolí. Od šesté třídy jezdí do Okříšek.

A práce? Máte tu nějaké zaměstnání, nebo lidé dojíždějí jinam?
V místě moc pracovních příležitostí není. Jsou tu jen místní podnikatelé, kteří zaměstnávají pár lidí. Většina lidí dojíždí za prací jinam.

A podnikatelé?
Máme tu například pana Hrocha, který se věnuje truhlařině a staví dřevostavby, pana Krátkého, který provádí výkopové a zemní práce a též veškeré stavební práce. Je tu také pár dalších živnostníků.

Máte v obci nějaké chalupáře?
Myslím, že kolem pěti až osmi chalup. Ale jsou roztroušeny po obci a netvoří žádnou komunitu. A myslím, že už s námi chalupáři hodně splynuli.

Jaká je tady infrastruktura? Máte elektriku, vodu, plyn, kanalizaci a čističku?
Ano, máme všechno. Kanalizace byla poprvé postavena už v sedmdesátých letech a stále funguje. Dnes už jako deštová. K tomu máme i novou kanalizaci pro odpadní vody.

A co čistička odpadních vod?
Je vybudovaná vedle kompostárny směrem na Poderaltice.

Vy máte obecní kompostárnu?
Ano, je to obecní zařízení, kam lidé vozí větve, trávu a bioodpad. Máme zde zaměstnance, kteří se starají o proces kompostování a kompost je pak k dispozici místním zdarma.

Jaké máte plány do budoucna? Chystáte se na nějaké změny nebo rozvoj obce?
Přiznám se vám, že si ani nepřeji, aby se Heraltice rozrůstaly a vznikaly tu další čtvrti. Celou obec by to změnilo. Svoji kapacitu má škola, mateřská škola i jídelna. Takhle je zde příjemný život na fungující vesnici. Když tak bychom chtěli zahušťovat to, co je. Myslím tím to, aby zmizely neobydlené domy, které nejsou hezké a mohou třeba znamenat i nějaké nebezpečí.

Přistěhovávají se sem mladé rodiny?
Ano, v poslední době se sem přistěhovalo hodně mladých rodin. Je to i díky panu Hrochovi, který má truhlářství a vlastnil vhodné pozemky. Zasíťoval a rozprodal okolo 15 parcel. Měl tu možnost a vlastně udělal práci za nás. Za tu dobu, co jsem ve funkci, jsme se rozrostli zhruba o 25 až 30 lidí.

Co je pro vás v současné době největší starostí a radostí?
Největší starostí jsou pro mě administrativní úkoly a papírování. Je obtížné sledovat všechny termíny a dokumenty. Radostí je, když mě někdo pochválí za dobře odvedenou práci. Například mě jedna paní pochválila za organizaci zájezdu do Prahy do divadla, což mě potěšilo.Foto HoN: Jan Uher