POKOJOVICE (juh) - Kdo projíždí křižovatkou Pokojovice, Podheraltice, Chlístov, nemůže si nevšimnout rozsáhlého staveniště, kde se od loňského roku intenzivně pracuje. Před očima projíždějících roste nová úpravna vody, která posílí zásobování oblastního vodovodu Třebíč.
Svazek obcí VODOVODY A KANALIZACE po dlouhém období příprav slavnostně zahájil v červnu loňského roku výstavbu nové úpravny vody v lokalitě Pokojovice, která bude sloužit k úpravě vody ze stávajícího heraltického praměniště, které bude posíleno novými vrty v lokalitě Heraltice, Římov a Štěměchy. 11 nových vrtů navýší vydatnost herlatického vodního zdroje až o 17 l/s. Úpravna vody Pokojovice je navržena s výkonem 30 l/s. Kompletní projektovou přípravu dodala Aqua Procon s. r. o.
Původně se plánovala pouze modernizace historické úpravny (odkyselovací stanice) v Herlaticích. Nepříznivá klimatická situace posledních let spojená s obdobím velkého sucha let 2015 až 2019, kdy došlo v souvislosti s kůrovcovou kalamitou k odlesnění heraltického prameniště, následovaná extrémními dešťovými srážkami s negativním vlivem na kvalitu podzemní vody v roce 2020 zásadně změnily názor na opatření v oblastí podzemních vod. Od modernizace původní úpravny v Heralticích bylo upuštěno a bylo rozhodnuto o výstavbě nové úpravny vody u křižovatky mezi Pokojovicemi a Podheralticemi. Tato lokalita je výhodná z hlediska polohy vůči stávajícím i novým zdrojům surové vody.
Úpravna bude disponovat moderními technologiemi pro úpravu vody, které umožní úpravu surové vody jak z mělkých podzemních zdrojů v jímacím území Heraltice, tak z vrtů hlubokých 60 m v lokalitě Římova a jejich případnou kombinaci tak, aby byla pro odběratele vždy zajištěna kvalitní a bezpečná dodávka vody v dostatečném množství i v horších klimatických podmínkách.
Technologie úpravny vody je rozdělena na dvě technologické linky. Jedna pro podzemní vodu z vrtů a druhá pro surovou vodu z mělkých zářezů. Obě linky mají obdobné technologické procesy, a to filtrace na tlakových filtrech naplněných vápencovou drtí pro úpravu pH, dále filtrace na pískových filtrech pro odstranění zákalu, resp. vysráženého železa a manganu doplněná o filtraci přes aktivní uhlí, které je schopné odstranit z vody organické látky a zlepšuje její chuťové vlastnosti.
Pro město Třebíč a jeho okolí to bude navíc znamenat i větší podíl velmi kvalitní podzemní vody využívané pro pitné účely na úkor vody povrchové, neboť součástí projektu je také propojení stávajícího vodovodního přivaděče z Heraltic na VDJ Střítež, kam je dnes přiváděna voda z vodní nádrže Vranov.
Celková délka nově navržených vodovodních řadů je takřka 15 km. Investiční náklady činí 298 mil. Kč bez DPH. Hotovo by mělo být příští rok.
Foto HoN: Jan Uher