Po roce ta stejná otázka: Dočká se generál Syrový státního vyznamenání?

Profilovka
16. 08. 2024


Čtenáři Horáckých novin, kteří jsou souběžně též posluchači populárního podcastu Přepište dějiny, jistě poznají, odkud přišla inspirace na tento článek. Nedávný díl pořadu pánů Martina Gromana a Michala Stehlíka se totiž věnoval nominacím na letošní státní vyznamenání. Již začátkem léta z malostranských budov Poslanecké sněmovny a Senátu směrem na Pražský hrad doputovaly prezidentu Petru Pavlovi seznamy navržených jmen, a tvůrci podcastu se tak blíže podívali, jaké návrhy od zákonodárců vzešly. S odstupem času jsme do této debaty nakoukli také my, samozřejmě s odkazem na Třebíč. V tomto ohledu nám vyvstává stejná otázka, jaká zde byla otištěna již v minulém roce. Dočká se armádní generál Syrový státního vyznamenání?

Na své pravděpodobně nejznámější portrétní fotografii z roku 1938 je generál Syrový v uniformě důstojníka československé armády ověnčen celou řadou vyznamenání z celého světa. Hrdinství Syrového na východní frontě ve Velké válce ocenila nejen nově vzniklá Československá republika, ale například také Francie II. třídou Řádu čestné legie, dále pak svými vyznamenáními Velká Británie, Rusko, Jugoslávie, Japonsko, Pobaltské státy a další země. Poté, co vinou rozsudku Národního soudu v roce 1947 Syrový pozbyl veškerých domácích ocenění a hodnosti generála, byly mu tyto pocty navráceny zpět až v roce 2022 z rukou ministryně obrany Jany Černochové. Ve výčtu vyznamenání ale nadále chybí to nejvyšší, kterého může občan České republiky dosáhnout.

Už minulé léto, přesněji 15. června, jsme v textu Dočká se generál Syrový státního vyznamenání? informovali o snaze generálova praprasynovce Jana Syrového nejmladšího. Ten tehdy odeslal prezidentu Pavlovi dopis, ve kterém hlavě státu zdůvodňoval vhodnost vyznamenat svého předka, třebíčského rodáka a hrdinu první světové války. „Z mého pohledu se jedná o poslední věc, která v případu generála Syrového chybí a která by byla definitivním zadostiučiněním a jakýmsi uzavřením celé této etapy,‘‘ sdělil tehdy Syrový nejmladší, který v posledních letech učinil významné kroky k očištění osoby armádního generála Jana Syrového. Jen pro připomenutí, kromě navrácení vyznamenání a hodností došlo také ke zrušení soudního rozsudku z roku 1947. V úvodu psaní prezidentovi před rokem Syrový psal: „Jak je uvedeno hned v § 1 Zákona č. 157/1994 Sb. o státních vyznamenáních, udělením státního vyznamenání daným lidem „oceňuje stát jejich vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti, hrdinské a jiné výjimečné činy.‘‘ Domnívám se, že mnou navrhovaný člověk zcela jistě splňuje uvedenou definici a je smutné, že dosud nebyl státním vyznamenáním oceněn. Ačkoliv dotyčný již třiapadesát let není mezi námi, určitě by si ocenění ze strany státu in memoriam zasloužil. Mám na mysli armádního generála Jana Syrového.‘‘

Zatímco v minulém roce přišel návrh na vyznamenání generála Syrového od jeho rodinného příslušníka, letos má navíc oporu v podobě Senátu Parlamentu České republiky. Na své 25. schůzi dne 19. června 2024 schválili senátoři předložený návrh Podvýboru Organizačního výboru pro státní vyznamenání. Oproti Poslanecké sněmovně, ve které její členové hlasovali pro jednotlivá jména, schvaloval Senát dvanáctičlenným výborem předem projednaný a připravený seznam. Debata na půdě Valdštejnského paláce se při hlasování týkala pouze toho, zda do seznamu opětovně zařadit Berndta Posselta ze Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Tento bod neprošel, jinak mělo hlasování hladký průběh. S navrženými jmény souhlasilo z 67 přítomných senátorů hned 64, pouze 2 se zdrželi a 1 senátorka byla proti. Na Hrad tak doputovalo 114 jmen navržených horní komorou, mezi kterými se nachází také armádní generál Jan Bohumír Syrový. Ten je navržen na Řád bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání.

Aby těch sporů ve společnosti nebylo málo, i samotný seznam oceněných 28. října s sebou každým rokem nese názorové střety, kdo si vyznamenání zasloužil a kdo ne. Rok co rok se debata točí kolem skupiny bratří Mašínů, kontroverze v minulosti vzbudily například laureáti vyznamenaní prezidentem Milošem Zemanem. Je jasné, že ani v případě generála Syrového by nebyl úplný konsenzus. Bohužel jej totiž spousta lidí stále vnímá jako ministra obrany v protektorátní vládě a hlavou jim problýskne fotografie s Adolfem Hitlerem. Už za dva měsíce se ukáže, zda dojde k dalšímu a již konečnému zadostiučinění generála Syrového, či zda i za rok zde bude viset titulek s názvem Dočká se generál Syrový státního vyznamenání?.
Udílení státních vyznamenání ale nemusí lidé z Třebíčska sledovat pouze v souvislosti se Syrovým. Po loňském držiteli státního vyznamenání za zásluhy, malíři Františku Mertlovi, může státní pocta opět, alespoň pomyslně, doputovat do zdejšího regionu. Prezidentu Pavlovi přišly také návrhy na ocenění politika a národohospodáře Albína Bráfa, kněze Jana Podveského, výsadkáře Jana Kubiše či letce Leonarda Smrčka.

Foto HoN: Petr Herbrych