Patnáctý ročník Čisté Vysočiny je tu. Přidáte se?

Profilovka
19. 02. 2024

VYSOČINA (mb) - Osvětová akce Čistá Vysočina v rámci kampaně Den Země, který připadá na 22. dubna, spojená s jarním úklidem přírody, se uskuteční už popatnácté. Tradiční sběr odpadků se uskuteční především v okolí silnic a na veřejných prostranstvích v obcích a městech na Vysočině.

„Od Pacova po Velkou Bíteš, od Golčova Jeníkova po Jemnici – oblíbená akce Čistá Vysočina probíhá v celém našem kraji a každoročně se do sběru odpadků zapojují desetitisíce dobrovolníků z řad obcí, spolků, škol i firem. Kromě desítek tun vysbíraného odpadu to s sebou přináší i důležitou osvětu. Jde o to, abychom si všichni uvědomili, jak se k přírodě chováme a co v ní po nás zůstává. Čistá Vysočina je jedním z nástrojů, jak kultivovat přírodu i sebe, a vytvářet tak z Vysočiny lepší místo pro život. Vážíme si každého, kdo se zapojí,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

Dobrovolníci vyrazí do terénu týden po Velikonocích v termínu od 8. do 21. dubna 2024. Registrace již běží a potrvá až do konce února. Na internetových stránkách si může účastník nebo zástupce organizované skupiny sám vybrat úsek, který chce zbavit nepořádku. Sebrané odpadky na takto nahlášených úsecích silnic II. a III. třídy mimo obce odveze a jejich likvidaci zajistí spolupracující Krajská správa a údržba silnic Vysočiny (KSÚSV), ze silnic I. třídy potom Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD ČR). U ostatních úseků si musí odvoz a uložení zajistit sbírající po domluvě s vlastníkem pozemku, což bývá nejčastěji obec. Zanesením informace o úklidu konkrétního úseku komunikace do mapy dostává veřejnost přehled o již „zabraných“ úsecích a organizace akce je tak přehlednější. S výslednou mapou úseků pracuje krom kraje, také KSÚSV, ŘSD ČR a samotné obce, ve kterých sběr probíhá.

Důležitou skutečností také je, že úklid může probíhat kdekoli u veřejných komunikací. Úseky silnic, především ty extrémně frekventované, které si veřejnost nevybere, budou uklizeny v průběhu roku pracovníky Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, což je obvyklá praxe. „Úklid kolem krajských silnic ročně přijde na více než jeden milion korun. Díky akci Čistá Vysočina se uklidí kolem silnic rychleji a my přispějeme tím, že odpad svezeme a předpisově zlikvidujeme. Velice si dobrovolnictví v rámci Čisté Vysočiny vážíme,“ uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid. I když si pro úklid lidé vyberou méně frekventovanou silnici, stále je kladen velký důraz na zajištění bezpečnosti všech účastníků při pohybu kolem komunikací během sběru. Proto je důležité, aby všichni účastníci měli reflexní vesty. Vhodné je využití vest, které je povinnost vozit v autech. Pro menší děti a školy je vhodnější využít ke sběru odpadků úseky komunikací uvnitř obcí a na veřejných prostranstvích v blízkosti školy.

V minulých letech se zapojovalo více než 20 tisíc dobrovolníků a vždy vysbírali 70 až 100 tun odpadků. V loňském roce to bylo za přispění rekordních 30 tisíc účastníků 66 tun. Podle některých účastníků, například škol, pro které jde o určitou formu osvěty a příjemný pobyt na čerstvém vzduchu, lze sledovat pozitivní trend. „Je povzbuzující, že se situace zlepšuje a odpadků se kolem silnic vyskytuje méně. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby se odpad v přírodě neobjevoval vůbec,“ doplnila Hajnová. Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21, jehož hlavním cílem je naplňování cílů udržitelného rozvoje v Kraji Vysočina, již od roku 2009.

Přihlášení probíhá od 1. ledna do 29. února 2024 prostřednictvím elektronického formuláře na webových stránkách Kraje Vysočina. Tam také naleznete aktuální mapu již přihlášených úseků a letáček, který můžete využít pro přilákání dalších zájemců o úklid. Samotný úklid bude probíhat v termínu 8. dubna – 21. dubna 2024. Registrovaní účastníci obdrží zdarma pytle na odpadky (průhledné na plasty a černé na ostatní komunální odpad) a vesty.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá 

Vysočina Čistá Vysočina