Opravené vázy jsou první vlaštovkou

BUDIŠOV (mad) – Na podzim loňského roku se na nádvoří budišovského zámku vrátily dvě kamenné vázy s antickými motivy. Restaurátorské práce provedl ve své dílně v Chotěbudicích pan Zdeněk Kovářík. Do budoucna je plánováno restaurování i ostatních váz. A nejen jich. Postupně by mělo dojít na obnovu všech soch v okolí zámku a v zámeckém parku.

„Zdědili jsme množství soch nejen v zámecké zahradě a okolí zámku. Na území městyse máme zeleně nejvíc z obdobných obcí a každá ta naše zeleň či park jsou okrášleny sochami. Všechny se snažíme postupně opravovat. Ne každá obec má uprostřed křižovatky svatého Václava a sochy v parku. Na tyto kulturní památky se samozřejmě snažíme dávat finance, udržovat je, nicméně je toho poměrně dost, včetně zámku, který vlastní městys. Finančně nás to citelně zatěžuje. Snažíme se spolupracovat s ministerstvem kultury a s Krajem Vysočina, odkud čerpáme finance na jejich obnovu,“ uvedl starosta Petr Piňos.

V minulosti městys za několik milionů korun nechal restaurovat zámeckou kapli. Vázy byly opraveny z prostředků obce bez využití dotace. Částka se vyšplhala na téměř 200 tisíc korun. „Pro letošní rok jsme připravovali výběrové řízení na opravu dalších soch z nádvoří. Bohužel došlo k tomu, že ministerstvo kultury pro rok 2024 pozastavilo program na obnovu kulturních památek,“ doplnil místostarosta Josef Ondráček.

Opravené vázy jsou první vlaštovkou. „V zámecké zahradě byla spousta soch z mušlového vápence, některé byly ukradeny, jiné jsou připraveny k restaurování. Z obavy krádeže byla do depozitu v zámku uložena socha Atlase. „V parku bývaly i sochy čertíků. Byla to taková místní zvláštnost. Téměř všechny tyto sošky byly ukradeny v minulosti a poslední dvě, co tam zbyly, zmizely v 90. letech. Váže se k tomu takový zvláštní příběh. Sochy byly objeveny v Rakousku v nějakém vetešnictví. Nicméně došlo k tomu, že nebyl přesně specifikován termín jejich krádeže a vlastník, který je prodával, doložil, že je koupil řádně a koupil je před uvedeným termínem krádeže. To znamená, že nám sochy nevrátili, i když jsme se o to přes interpol pokoušeli. Bylo nám doporučeno, že si je můžeme zpět koupit,“ přiblížil nám starosta Petr Piňos.
Ani ostatní sochařská výzdoba v zámeckém parku nebyla zcela běžná. Do dnešních dnů se v zadní části parku u schodiště k jezírku zachovaly dvě velké proti sobě zrcadlově umístěné sfingy. Ty na svém místě zůstaly pravděpodobně jen díky své velké váze. Výjimečná není na budišovském zámku jen sochařská výzdoba, z níž se do dnešních dnů dochoval jen zlomek. Za zmínku stojí kupříkladu překrásná sala terrena v přízemí zámku. „Jak už jsem řekl, je to pro nás závazek pro budoucí generace a cítíme povinnost o tyto památky pečovat, ale je to však velmi nákladná záležitost. Před námi je ještě velký kus práce,“ podotkli zástupci městyse. 

Foto HoN: Martina Dědková Chromá




Budišov Zámek Budišov