Oblastní charita Třebíč organizovala setkání odborné veřejnosti

Profilovka
před 3 hodinami

Terénní program AL PASO Vysočina pod Oblastní charitou Třebíč uspořádal již 4. ročník setkání odborné veřejnosti zabývající se problematikou postpenitenciární péče (pomoc při začleňování odsouzených po propuštění z vězení). Mezi 70 přítomnými byli zástupci sociálních odborů měst Kraje Vysočina, Probační a mediační služby, sociální pracovníci věznic a samozřejmě sociální pracovníci neziskových organizací. O tuto problematiku se také zajímá senátorka paní Hana Žáková, která se pravidelně setkání účastní.

Letošní ročník, který se konal 10. 4. 2025 v Komunitním centru Moravia, byl velmi obohacující. Mezi prezentujícími byla ředitelka Probační a mediační služby ČR, paní PhDr. Gabriela Slováková Ph.D., která se podělila o své zkušenosti ze své dosavadní kariéry. Dále představila své vize, které si přináší na svou novou profesní pozici ředitelky Probační a mediační služby ČR, kterou zastává od 1. 4. 2025. Předsedkyně výboru Asociace organizací v oblasti vězeňství, paní Mgr. Jana Smiggels Kavková, představila projekt, který by měl propojit sociální služby, úřady a instituce věnující se postpenitenciární péči, čímž by mělo dojít k zefektivnění sociální práce. Soudce Okresního soudu pan Mgr. Miroslav Nahodil měl vstup plný zajímavých postřehů ze soudní síně a nadnesl zajímavé otázky k zamyšlení.

Vedoucí oddělení elektronického monitorovacího systému Probační a mediační služby pro Jihomoravský soudní kraj, pan Mgr. Pavel Krpata s osobitým humorem představil „kouzelný“ kufřík s technikou pro domácí vězení – dva typy náramků a domácí telefon, a velice podrobně vysvětlil, jak vše funguje, co se monitoruje a jaká jsou omezení pro užívání monitorovacího zařízení. Koordinátorka třebíčského probačního programu MOST pod Oblastní charitou Třebíč, paní Mgr. Kateřina Dobrá a vedoucí Probační a mediační služby Třebíč, paní PaedDr. et Mgr. Jaroslava Auerová představily činnost probačního programu a připomněly, že program v letošním roce slaví 20 let nepřetržitého fungování, což je v ČR velmi ojedinělé.

Ředitelka programů Institutu pro restorativní justici, paní Mgr. Tereza Řeháková přinesla zajímavý vhled do moderního konceptu trestněprávní politiky, představila činnost institutu a sdílela své zkušenosti. V závěru celé akce promítla silně emotivní finský dokument „Z očí do očí“ na téma setkání pachatelů a obětí. Posledním prezentujícím byl náměstek člena vlády na ministerstvu spravedlnosti ČR, pan Mgr. Karel Dvořák, se zajímavým vstupem na téma novelizace trestních předpisů.

Ačkoliv se diskutovalo o náročném tématu, tak všichni přítomní zde vytvářeli dobrou a přátelskou atmosféru, za kterou jim patří velký dík. Cílem těchto setkání je vytvářet spolupráci mezi státní a neziskovou sféru a společně hledat cesty k úspěšnému návratu osob po propuštění z výkonu trestu odnětí svobody.

Na závěr bychom chtěli vyjádřit velké poděkování všem prezentujícím za jejich ochotu, vstřícnost a čas, který věnovali tomuto setkání.
AL PASO 
Vysočina