MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (mad) - Kraj Vysočina připravuje ve střednědobém výhledu nový obchvat Moravských Budějovic, který v budoucnu pomůže odklonit dopravu mířící centrem města na Jaroměřice nad Rokytnou. Projekt přibližně 3 km obchvatu počítá se dvěma úrovňovými kříženími, zářezy a násypy. V cestě obchvatu ovšem vede mezinárodní cyklostezka Jihlava – Raabs. Potíž zdolávat úrovňově frekventovanou silnici by mohli v budoucnu mít nejen cyklisté, ale i pěší.
Projektová dokumentace jihovýchodního obchvatu je hotová, kraj se věnuje majetkoprávní přípravě. V rámci příprav stavby požádal město o svolení práva provést stavbu. K podpisu smlouvy zatím nedošlo, protože vznikla petice proti úrovňovému křížení obchvatu a cyklostezky, kterou využívají i pěší občané. Petice byla doručena všem zastupitelům.
„Vede tudy mezinárodní cyklostezka Jihlava – Raabs, trošku se přehlédla důležitost cyklostezky. Z důvodu tlaku od lidí smlouva neprošla. Po zastupitelstvu jsme rozjeli kolečko jednání. Po několika interakcích jsme se s krajem dohodli,“ nastínil moravskobudějovický místostarosta Jan Švaříček. Město si naprojektuje neúrovňové křížení, zařídí si stavební povolení, výkup pozemků a uhradí s tím spojené náklady. Kraj bude rozhodnutí města respektovat a bude tuto variantu považovat za investici vyvolanou stavbou.
Ke zpoždění stavby nedojde. „Je reálné to stavět v letech 2028 až 2030. Máme dostatek času. Letos na podzim budeme mít variantní řešení, příští rok necháme zpracovat projektovou dokumentaci, vykoupíme pozemky a bude to připravené. Budeme prověřovat několik variant. Obchvat se dá zdolávat podchodem, ale to je celkově finančně náročnější,“ uvedl Švaříček s tím, že se město patrně přikloní spíše k nadjezdu. Vybrána bude uživatelsky přívětivější a současně finančně reálná varianta. Je potřeba pro ni najít také správné místo. Mezinárodní cyklostezka musí splňovat určité normy (nájezdové úhly, procenta stoupání atd.).
Hlavní investice bude na kraji. Město uhradí náklady asi v řádu statisíců. Záleží na zvolené variantě a výkupu pozemků. „Pro nás to bude nesrovnatelně nižší, příjemná částka,“ podotkl místostarosta. „Uděláme všechno pro to, aby to bylo co nejdříve připraveno,“ ujistil.
Podle slov místostarosty nemusela petice vůbec vzniknout. „Je to možná naše vina. Trochu jsme zaspali v informovanosti veřejnosti. Za sebe mám pocit, že jsme o tom říkali, psali. Věděli jsme o tom, že je to naprojektováno s úrovňovým křížením a že je to blbě. Půl roku říkáme, že budeme hledat cesty, jak to udělat mimoúrovňově. Vznikla petice, a to co lidé požadují, jsme už vlastně vyřešili,“ uzavřel Jan Švaříček.