Obce chtějí vládě pořádně zavařit v kauze úložiště

Profilovka
26. 04. 2024

BUDIŠOV (ap) – Hustě pršelo a chvílemi padaly i malé kroupy, když se minulou sobotu dvě hodiny po poledni scházelo v parku budišovského zámku asi 120 občanů městyse a okolních obcí na tradiční akci Den proti úložišti, který byl 10. ročníkem tohoto happeningu.

Oblast na Budišovsku zvaná Horka totiž zůstává v užším výběru lokalit pro hlubinné úložiště vysoce radioaktivních odpadů. V praxi by to znamenalo mj. vykutání asi sedmi milionů kubíků kamene. Obce se v této souvislosti již řadu let domáhají svých práv při rozhodování o úložišti. Lokalitu Horka tvoří městys Budišov a obce Hodov, Nárameč, Oslavice, Oslavička, Osové, Rohy, Rudíkov a Vlčatín.

Přítomní byli starostou Budišova Petrem Piňosem, starostou Rudíkova Zdeňkem Součkem a Oldřichem Svobodou ze spolku Zdravý domov Vysočina informováni o situaci a možnostech obrany proti tomuto projektu.
Současná situace je taková, že obce začátkem tohoto roku prohrály další kolo boje o svá práva, když Poslanecká sněmovna Parlamentu schválila zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. Ministerstvo průmyslu a vybraní poslanci tak uštědřili dotčeným obcím další políček, když do legislativy odmítli zahrnout nejen spolurozhodovací roli dotčených obcí, ale dokonce i Parlamentu. To znovu poškodilo již tak křehkou důvěru v transparentní a demokraticky vedený proces. Zákon nabude právní moci 1. července letošního roku. „Takže jsme v tuto chvíli asi vyčerpali všechny možnosti právního řádu naší republiky,“ konstatoval při sobotním setkání v Budišově starosta Rudíkova Zdeněk Souček.



Pomůže Schrek?
Dne 22. května se má uskutečnit schůzka na Krajském úřadě Kraje Vysočina s hejtmanem Vítězslavem Schrekem, který krátce po přijetí zákona vyjádřil své rozhořčení, když konstatoval, „že finální změna znění návrhu zákona nebyla s obcemi, kterých se má týkat, ani s námi jako zástupci samosprávy Kraje Vysočina ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu komunikována.“ Dotčené obce se proto nevzdávají a opět se snaží získat podporu alespoň 17 senátorů, kteří by dali návrh Ústavním soudu, aby nedávno přijatý zákon o úložišti projednal a případně zrušil.

Vysoká hra v Evropě
Obce už se také připravují na svoji vysokou hru. Chystají totiž s renomovanou právní kanceláří návrh stížnosti k Evropské hospodářské komisi OSN pro porušování Aarhuské úmluvy z roku 1998. Tato smlouva se týká přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí. Úmluva má přednost před vnitrostátním právem, a tak je nutné vykládat české právo v souladu s požadavky Aarhuské úmluvy. Pokud by stížnost uspěla, nebyl by to jen úspěch lokality Horka, ale nabourání celého procesu výběru úložiště u nás.

„Mrzí mě ale, že jako lokalita nejme moc jednotní, protože na velké právní kroky, které děláme, zůstalo nás šest. Stojí i docela dost peněz a tohoto procesu se neúčastní Rohy, Vlčatín a Oslavice. Taková nejednotnost nás jako lokalitu docela oslabuje,“ dodal rudíkovský starosta Souček.

Řečníci v Budišově také poukázali na rizika spojená s urychlením programu hledání úložiště v souvislosti s avizovaným velkým rozvojem jaderné energetiky v Česku. Připomněli rovněž zapomenuté prohlášení současné vlády, že bude posuzovat i jiné možnosti, než je zavezení problémových odpadů pod zem. S tímto stavem se obce nehodlají smířit, a proto také již více než rok vzdorují snaze Správy úložišť radioaktivních odpadů o povolení geologických průzkumných prací.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Budišov