AALBORG/TŘEBÍČSKO (herb) – Rok 2024 je velkolepými událostmi ve světě sportu přímo nabitý. Po evropském šampionátu ve fotbale, olympijském a paralympijském zápolení v Paříži čekala v polovině září významná akce v dánském Aalborg také hasiče a hasičky. Čtvrté největší město Dánska hostilo ve dnech 7. až 14. září Světové hasičské hry, na kterých se hasiči z celého světa utkali ve více než 80 rozdílných soutěžích. Znatelnou stopu zde zanechala výprava z Třebíčska, která navázala na své tuzemské úspěchy v disciplíně TFA. Na Jutském poloostrově přímo excelovali především dva vítězové uplynulé sezony Moravské ligy TFA Jiří Tkaný z SDH Babice a Kateřina Vodičková z SDH Rokytnice nad Rokytnou.
Výpravě z Třebíčska složené ze závodníků SDH Babice a SDH Rokytnice nad Rokytnou se podařilo navrátit se do rodného kraje celkem s šesti medailemi. Bezesporu nejcennější jsou dvě zlata pro mistry světa v TFA. Ty ve svých věkových kategoriích vybojovali Jiří Tkaný (kategorie 35 až 39 let) a Kateřina Vodičková (kategorie 18 až 29 let). Úspěšná hasička Vodičková se navíc stala celkovou vicemistryní TFA.
Zatímco pro Tkaného se jednalo o první zkušenost se zahraničními závody a jeho cílem bylo skončit do první desítky a především dokázat sám sobě, že na to má, Vodičková se již podobných závodů dříve účastnila a do Dánska jela s tím, aby dokončila všechny čtyři úseky v řádném čase. „Musím říci, že se mi podařilo obojí. Závod jsem si maximálně užila a všechny úseky zdárně dokončila, a to dokonce i s polovičním časem než v Portugalsku v roce 2022. Abych dokončení závodu uvedla na pravou míru, ono opravdu není jednoduché to celé dokončit. Například v mé věkové kategorii jsme byly pouze tři ženy, které jsme závod dokončily celý a stejně tak tomu bylo i v celkovém hodnocení žen. Ve výsledku závod řádně dokončilo pouze osm žen na světě. Je to opravdu velice náročná trať,‘‘ přiblížila nám hasička reprezentující rokytnický sbor.
Specifik oproti zdejším závodům bychom na Světových hasičských hrách mohli nalézt hned několik. Tím hlavním je dle Vodičkové to, že se jedná o obdobu olympiády pro hasiče, kde během týdne hasiči z celého světa mezi sebou soupeří v mnoha disciplínách. Například v golfu, atletice, badmintonu, řízení hasičského auta, vaření na hasičské stanici, výběh do schodů a dalších, až po TFA, které je zde královskou disciplínou. „Co se týče tratě, její náročnost je o poznání těžší než kterákoliv jiná trať. Částečně se tomu v České republice přibližuje Český pohár TFA a nejvíce pak TFA Ostravská věž, což je jeden z nejtěžších závodů ve střední Evropě,‘‘ doplnila hasička v dresu SDH Rokytnice. Ovšem rozdílnosti neshledali soutěžící pouze v organizaci a podobě tratě. „Pro mě bylo specifické to, že jsem v přístavu ještě nikdy nezávodil a nikdo na mě při tom nemluvil anglicky. Jsem zvyklý s rozhodčími mluvit, vtipkovat, což zde mi moje jazyková bariéra moc nedovolovala,‘‘ přiblížil Tkaný.
Jak oba úspěšní závodníci sdělili, po celou dobu panovala na závodech jen ta nejlepší atmosféra, a to díky přítomnosti celého týmu a jejich trenérů. V případě Tkaného se jedná o trenérku Markétu Mitiskovou, u rokytnických hasičů zase o kouče Jaroslava Machoně. Ačkoliv se mohou oba závodníci pochlubit velkými úspěchy z tuzemských závodů, ke světovým hrám v Dánsku přistupovali se značným respektem a s trochou nervozity v sobě. „Musím říct, že od rána jsem byl pořádně nervózní, jak jsem snad ještě nikdy před žádným závodem nebyl. Přece jenom je to světová konkurence a já jsem si nechtěl uříznout ostudu, protože hodně lidí za vámi stojí a drží vám palce,‘‘ pověděl Tkaný a vzápětí dodal: „Jakmile jsem se ale postavil na start prvního úseku a chopil se hadic, nervozita rázem opadla. Potom jsem si závod už jenom užíval, a to hlavně díky tomu, že kolem mě byli fajn lidi našeho týmu, se kterými jsem prohodil mezi jednotlivými úseky nějaké to slovo a vtípek, takže panovala i dobrá nálada.‘‘ Podobně na tom byla i letošní vítězkyně ML TFA Vodičková. Ta, jak sdělila, sice byla nervózní, paradoxně ale méně než na závodech v České republice. „Nicméně, jak se odstartuje, tak nervozita zůstává na startu a už si to člověk, nebo alespoň já a Jirka, maximálně užívá. Hodně mi pomáhal i fakt, že jsem tam měla celý TFA tým Rokytnice nad Rokytnou, který mi byl neuvěřitelnou oporou, a stejně tak byla obrovská podpora i na dálku, ať už od přítele, rodiny nebo přátel.‘‘ Podporu měli hasiči z Třebíčska nejen v podobě svého týmu, ale také na dálku. Veškeré běhy se totiž vysílaly živě na facebooku, a lidé tak mohli fandit i z pohodlí svých domovů.
A co oběma závodníkům utkvělo z her nejvíce v paměti? Pro vicemistryni Vodičkovou to kromě samotného vyhlášení byl rozhodně konec druhého úseku, ve kterém se přelézala třímetrová bariéra. „To jsem si v cíli tohoto úseku musela i radostí poskočit. Pak samozřejmě cíl. To bylo něco neuvěřitelného, obrovská radost, že jsem to zvládla a dokončila v krásném čase. A pak už to byly momenty, kdy jsem například po dokončení sešla z výškové budovy, šla se převléci a po cestě jsem potkala skupinu závodníků z Estonska a oni mi začali všichni tleskat, nebo když jsem procházela kolem Brazilců a ti mi gratulovali. Byl to strašně krásný den. Od rána až do večera,‘‘ pověděla reprezentantka SDH Rokytnice nad Rokytnou. Závodník z Babic zase největší zážitek her popsal následovně: „Vzpomínat určitě budu na ten pocit, kdy jsem se poprvé dozvěděl, že jsem zvítězil ve své kategorii a posléze si šel na pódium pro medaili, to je prostě nepopsatelný pocit, který z paměti nikdy nevymažu. Navíc jsem ještě nikdy nedržel v ruce naši vlajku jakožto oceněný závodník. Zde mi pomohla Káťa jakožto zkušená závodnice a prozradila finty, abych náhodou nedržel vlajku třeba obráceně.‘‘
Takovéto úspěchy si jistě říkají o pořádnou oslavu. Na ni však dle slov Vodičkové a Tkaného prozatím nebyl prostor. Z Dánska se jednak vrátili v neděli nad ránem, jednak pro ně TFA sezona ještě neskončila. Ovšem pro Tkaného se přece jen jedna taková slavnostní ceremonie v jeho obci uskutečnila. „Co musím s potěšením vyzdvihnout, je přivítání babických hasičů v čele se starostkou obce, kdy na mě čekali s transparenty a zpívali hymnu. To bylo moc hezké překvapení, protože to jsem opravdu nečekal,‘‘ sdělil Tkaný.
Síla třebíčské výpravy ovšem nespočívala pouze ve zpovídané dvojici. Skvělou formu potvrdili svými výkony i další závodníci, ve věkové kategorii 18 až 29 let se například Daniel Krška umístil na 10. místě a Lukáš Cakl na 11. místě (oba SDH Rokytnice nad Rokytnou). Ovšem na dánských hrách se kromě TFA soutěžilo i v dalších disciplínách, ve kterých se taktéž třebíčské výpravě pořádně zadařilo. Například hasička Vodičková vyhrála závod ve výběhu do schodu a Krška vybojoval bronz v běhu na 10 kilometrů.