Nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček diskutoval se starosty o dostavbě Dukovan

Profilovka
22. 10. 2024
Tento týden se nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček zúčastnil pracovního jednání s diskuzí k dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany. Setkání v Třebíči se účastnili také hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, senátorka Hana Žáková, starosta Třebíče Pavel Pacal, Tomáš Pleskač, člen představenstva společnosti ČEZ nebo předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš. Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek zmínil některé očekávané výstupy ze zadané socio-ekonomické studie. Ta je nyní v připomínkovém řízení. „Výstupy z návrhové studie dopadů, která má zhruba dvě stovky stran, by měly být manuálem resp. kuchařkou pro region, města i obce, které budou dopady dotčeny. Měly by být návodné v tom, co, kdy a kde udělat,“ uvedl hejtman Vítězslav Schrek s tím, že velký díl práce na prosazení i zpracování studie má jeho náměstkyně pro regionální rozvoj Hana Hajnová.

Image.jpeg

 

Podpora nájemního bydlení

Daniel Ryšávka, ředitel Státní fond podpory investic (SFPI), informoval o možnostech, které mohou obce aktuálně čerpat v oblasti podpory a rozvoje nájemního bydlení. Sekce poradenství má pomoci starostům a veřejnému sektoru v investiční výstavbě. Odborníci poskytují pomoc s přípravou projektů, podporou technickou i pomocí se získáváním dotací. Nejčastějšími požadavky a dotazy starostů se týkají novely stavebního zákona a povolovacích procesů. V Regionálních centrech podpory investic do bydlení nepracují úředníci, ale projektoví manažeři. Vstupní konzultace jsou pro samosprávy zdarma. Kontakty na tyto poradce, kteří jsou rozděleni po jednotlivých územích, jsou na webu SFPI.

Kraje a obce se musí připravit na nové obyvatele

Do regionu se během výstavby, tedy do roku 2035 přesunou tisíce pracovníků, ale i celých rodin. Starosta Třebíče Pavel Pacal upozornil na nutnost včasného rozvoje infrastruktury, služeb, což by se mělo adekvátně včas promítnout i do rozpočtového určení daní. Ministr Lukáš Vlček reagoval, že to vláda vnímá.

Vzniknou nová pracovní místa

Dostavba jednoho bloku nového jaderného zdroje EDU (NJZ), konkrétně EDU 5, by ve svém vrcholu mohla vytvořit potřebu až 3 000 pracovníků najednou. Podle hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka by měla tohoto vrcholu dostavba dle plánů dosáhnout do pěti let od počátku výstavby. Při současné výstavbě dvou bloků, za předpokladu časového odstupu dvou let počátku výstavby druhého bloku od počátku výstavby toho prvního, by se na místě výstavby mohlo pohybovat mezi lety 2032-2035 více než 5 000 pracovníků. „Je důležitá koordinační práce vlády, společně s kraji, s Energetickým Třebíčskem, Energoregionem 2020,“ zdůraznil ministr Lukáš Vlček. Socioekonomická studie bude představena starostům, budou ji mít k dispozici.

Čísla, která vycházejí ze studie

Od roku 2025 se v souvislosti se zahájením dostavby EDU začne zvyšovat počet osob, včetně rodinných příslušníků. Přibližně v letech 2033–2036 to bude až 9 700 osob. V době zahájení prací budou 80 % osob tvořit pracovníci podílející se na dostavbě EDU, postupně se bude jejich podíl snižovat významně pod úroveň 40 % celkového počtu osob v území. V období hlavní dostavby EDU v letech 2026–2036 budou v regionu převažovat dělnické profese a jejich rodinní příslušníci. V letech 2025–2023 je projektováno, že se v dotčeném území bude v rámci celkového počtu osob pohybovat od 40 do 60 % cizinců. Studie odhaduje, že trvale usídlených osob včetně rodinných příslušníků bude až 7 300. Z těchto osob budou od roku 2036 tvořit cca 60 % rodinní příslušníci.

Garance pro české firmy

Svaz podnikatelů ve stavebnictví se zajímal o pohled na čínskou konkurenci a s tím spojené bezpečnostní riziko. Hejtman Vítězslav Schrek připomněl, že korejský prezident na nedávné návštěvě v ČR sdělil, že KHNP bude v první řadě využívat české firmy, poté evropské firmy a až ve třetí řadě budou firmy z ostatních částí světa. Podle zástupců ministerstva průmyslu a obchodu by mělo být uzavřeno zhruba 20% kontraktů pro české firmy bezprostředně po podpisu smlouvy. Firmy však nebudou mít zajištěnu účast v tendru jen proto, že jsou české. Očekává se přirozeně jejich globální konkurenceschopnost. Preferenční přístup je možný v případě, že budou firmy na stejné úrovni, jako jejich konkurenti. Zapojení českých firem představuje zajímavou perspektivu dobře honorovaných prací např. v údržbě až do konce století.

Senátorka Hana Žáková upozornila, že už nyní je třeba pohlídat legislativní kroky přijímané v sousedních zemích, tak aby Česká republika byla stále konkurenceschopná.