TŘEBÍČ (ap) – Nerušit, sněžím. Pod tímto prapodivným názvem probíhá v současné době v třebíčské Galerii Malovaný dům výstava uměleckého kováře Davida Hugo Habermanna, zlatnice Veroniky Göthové Habermannové a malíře Valentina Horby.
Nerušit, sněžím. To se zdá být dobrý název pro dětský film na motivy pohádky Boženy Němcové o dvanácti měsíčkách, třeba o tradičních aktivitách měsíce prosince, ledna či února. Málokdo by ale asi předpokládal, že prosba – Nerušit, sněžím – může být názvem výstavy tří výtvarníků.
Začněme vystavující ženou, kterou je jihlavská zlatnice Veronika Göthová Habermannová. Ta v letech 1988-1992 absolvovala SUPŠ v Turnově, obor zlatnice-stříbrnice. Další zkušenosti získala na stáži ve zlatnické dílně v německém Regensburgu (česky Řezně. Roku 845 do něj přišlo 14 blíže neznámých českých knížat, aby zde společně se svými družiníky přijali křest. V roce 1158 zde byl korunován Vladislav II. na druhého českého krále. Po vzoru tam postaveného Kamenného mostu nechal pak Vladislav v Praze postavit most Juditin, předchůdce Karlova mostu. Pozn. red.). Zlatnice Veronika upřednostňuje klasické materiály - zlato a stříbro s použitím přírodních kamenů a perel. Zvláště ženy bude jistě zajímat, že při příležitosti státní návštěvy prezidentského páru v roce 2010 byla vybrána Krajem Vysočina ke zhotovení šperků pro manželku tehdejšího prezidenta republiky Lívii Klausovou.
Druhým vystavujícím je David Hugo Habermann, vnuk nestora česko-německého uměleckého kovářství Alfreda Habermanna. Na třebíčské výstavě spatříme Davidovu špičkovou kovářskou práci nazvanou Jiskření. „Je v ní ukryto více myšlenek a každý si při pohledu na ni najde tu svou. Základem díla je kruh, ze kterého všechno vyrůstá,“ napověděl divákům David Habermann. Vedle tohoto monumentálního díla však autor prezentuje i řadu drobnějších plastik inspirovaných mytologií starověkého Egypta a třeba i postavou slavného francouzského mima a herce českého původu J. G. Deburaua (1796 - 1846). V Habermannově podání se tak kovářství celkem překvapivě jeví jako vhodná technologie psychologizujícího umění.
Dvojici vyznavačů kovařiny na výstavě doplňuje svými obrazy svérázná postava jihočeského malířství, Valentin Horba, který celý život zůstává věrný svému rodnému Prácheňsku. Nejčastějšími motivy jeho obrazů jsou krajina a turisticky známé dominanty historické architektury. Na výstavě tak spatříme Blatnou, Strašice, Švihov nebo volyňské komíny. Městy či krajinou ale občas kráčí do Budějic dobrý voják Švejk nebo ve smaltované vaně pod hradem sedí vodník. Až pohádkově cítěná panoramata však malíř ozvláštňuje postmoderními artefakty, jako je žena s mobilním telefonem, notebook, dron nebo supermoderní traktor. Ten na jednom z obrazů řídí Honza Jelen v podobě namalovaného jelena s parožím sedícího za volantem mohutného zeleného stroje.
Převažující starosvětskou idylu Horba posiluje i vyobrazeními letadel z pionýrských dob letectví vysoko na obloze svých krajinomaleb. Překvapivě ale třikrát do vystavených vedut zakomponoval i proslulý práškovací a výsadkářský dvouplošník sovětského původu An-2, u nás lidově zvaný Andula. Tento hřmotný letoun na Horbově olejomalbě Zima dokonce supluje hvězdu betlémskou ve výjevu narození Spasitele, v němž svatou rodinu a darovníky nahrazuje skupina sněhuláků. Ano, odtud je už jen kousek k motivu sněžení. Ale jak je to doopravdy s tím malířovým výkřikem – Nerušit, sněžím - o tom zase někdy příště.
Výstava je otevřena denně kromě pondělí v 10-12, 13-17 hodin. Potrvá do 28. dubna.
Foto HoN: Arnošt Pacola