Svému domu obětoval posledních pět let veškerý volný čas. První dva roky sám a později jako helfr řemeslníků. Oběť však asi není to správné slovo. I po letech práce na opravě rozpadajícího se domu, kdy si vyzkoušel snad všechna řemesla, září nadšením a odhodláním. Na práce ale není pochopitelně sám. Pomáhají mu profesionální řemeslníci z regionu, řemeslně zdatní kamarádi a rodina. Pavlovi Gorkovi se totiž povedlo něco velmi vzácného a mimořádného. Ve starém domě probudil genia loci.
„Židovská čtvrť mě přitahuje od mladých let a vždycky jsem si říkal, že bych zde chtěl mít nějaký dům. Dodnes rozhodnutí koupě domu na Blahoslavově ulici nelituji. Je krásný, má atmosféru a nyní už i příběh. Jeho historii se mému kamarádovi historikovi podařilo vystopovat až do roku 1636, kdy byl postaven,“ vyznává se Pavel Gorka.
Dům zakoupil roku 2019. Tehdy ještě nebyl po domech v Židech takový hlad, a tak se to podařilo.
Na opravy se vrhl hned ten rok, co ho koupil. Přesto, že v domě bylo uklizeno a bydlela v něm spořádaná rodina, svoje léta měl a vyžadoval totální rekonstrukci. První byl na řadě východní štít a komín. Tam byl stav doslova havarijní. A čím více dům opravoval, objevovaly se další a další závady. Jak nový majitel říká, nastrkali jsme sem metráky železa a nyní je dům „posvazovaný“ zevnitř i zvenku. Důkladné opravy, které šly až na samou kostru domu, však odkryly i mnoho krásy, která byla skryta za nánosy barev, omítek a nepůvodních přizdívek a zazdívek. Objevily se malebné výklenky a průchody, jejichž obnovení ducha domu doslova probouzely.
Náročná obnova probíhá několik let za výtečné vzájemné spolupráce mezi majitelem, památkářkou Lenkou Zahrádkovou z třebíčské radnice a architektem Janem Bazalou z odboru památkové péče v Telči. V roce 2020 se podařilo prohlásit objekt za nemovitou kulturní památku. Podobně vstřícného jednání při žádosti o dotace se Pavel dočkal i od Kraje Vysočina a města Třebíče. „To vše sice vyžaduje spoustu papírování, ale když se tím prokoušete, vyplatí se to. Získali jsme finanční prostředky, bez kterých by byl průběh rekonstrukce mnohem těžší. Zvládl bych to, ale ne tak rychle a rozhodně ne v téhle kvalitě,“ vysvětluje stavebník a pokračuje. „Občas se někdo diví, kde na to beru. Ale i s těmi dotacemi se bez hypotéky neobejdu. S financováním mi pomohl pan Vojtěch Škoda ze společnosti 4fin. Tak to prostě je. Plním si svůj sen, a to bývá někdy náročné. Naštěstí mám báječnou ženu a celou rodinu a ti mně s plněním snu pomáhají.“
I díky dotacím mohly být použité nejkvalitnější památkářské omítky. Podpora památkám se stále mění, ale podle Pavla se vyplatí je sledovat. „Lidé to moc nedělají a je to škoda. Ostatním klidně pomohu. Mám to tu rád a vše, co přispěje k obnově ztraceného kouzla této čtvrti, rád podpořím,“ nabízí své zkušenosti. „Z poskytnutí dotací samozřejmě plyne takzvaná udržitelnost, ale to mně nevadí. Postupuji v souladu s dotačními podmínkami.“
Za rok 2021 získal dům ocenění v krajské soutěži Zlatá jeřabina. Vloni zase díky spolupráci s Lenkou Zahrádkovou reprezentoval Třebíč na výstavě v Kutné Hoře pod názvem UNESCO spojuje. Letos se o ocenění Zlatá jeřabina za rok 2023 v kategorii Péče o kulturní dědictví pokouší opět. Považuje to za velice důležité a propagaci domu Nathan věnuje stejně velké úsilí jako stavebním pracím. I v době, kdy jsme ho zastihli, byl v pracovním a k ruce byl hned dvěma řemeslníkům: uměleckému malíři a restaurátorovi Zdeňku Tručkovi z Rouchovan a truhláři Petru Metelkovi ze Staré Říše.
Dům je koncipován jako dvoubytový, ale přesné záměry s ním zatím nemá. „Zatím zachraňuji krásný dům a snažím se, abych se co nejvíce přiblížil tomu, jak to vypadalo, když zde žili původní majitelé. V tom duchu ho i zařizuji dobovým nábytkem. Není to jednoduché. Kredenc v přízemí je od Tábora a ta v patře z Třebíče. A přitom vypadají jako dvojčata. Zároveň jsou zde ale moderní prvky pro pohodlné bydlení v 21. století. Na mysli mám kuchyňské vybavení, koupelny a záchody. Veškeré odtahy mám ale vyvedeny do komínů. Srdce mně krvácí, když vidím, jak to někde vyvádějí z fasády nad střechu plastovými trubkami,“ popisuje svůj přístup k památkám.
Aby omítky exteriéru i interiéru vypadaly, jak vypadají, nestačily samozřejmě jen kvalitní omítky. Zrestaurovat ozdobné štuky dovede málokdo. „Šedesátiletý mistr Petr Strnad z Moravských Budějovic mě před třemi lety, když jsme s tím začínali, řekl, že se mu do toho vůbec nechce. Ale dům si ho získal. Celou dobu jsem mu s tím pomáhal, byl jsem mu k ruce. Chtěl jsem být u toho, protože jen si něco zadat a nepodílet se na tom, to není můj styl. Po třech letech jsme si potykali a já si toho nesmírně vážím,“ popisuje Pavel svůj přístup k rekonstrukci.
Šťastný majitel zachovává vše původní, co odkryje. Dveře, kování, dvířka do pece… Perlou mezi těmito objevy je mezuza čili malá schránka ještě stále obsahující původní svinutý pergamen s dvěma pasážemi z Tóry na zárubni do kdysi černé kuchyně, nyní koupelny.
Dům na Blahoslavově ulici je skutečně dokonale probuzený. Je až neuvěřitelné, čeho může s nadšením dosáhnout soukromník se silným týmem za zády v podobě rodiny a party šikovných kamarádů. Ti všichni dokázali dílo bez přehánění nevídané.
Prohlédnout si ho budete moci již zanedlouho na oficiální prohlídce domu, která proběhne o víkendu 23. a 24. března. V ten den bude první akce nového spolku Žijeme v Židech s názvem „ODvoDo“, Otevřené dvorky a domy. Spolek Žijeme v Židech spojuje podobné nadšence jako je Pavel. Ten den bude v Židech opravdu živo, protože v sobotu bude probíhat tradiční akce Purim, kterou již několik let organizuje MKS Třebíč. Proběhne v Zadní synagoze a je spojená s jarmarkem. Vyšetřit si tento víkend v kalendáři na prohlídku Židů se určitě vyplatí. Letos bude díky spolupráci MKS a spolku Žijeme v Židech bohatší než jindy.
Foto HoN: Jan Uher
[email protected]