Náměšť je plná znamení(tých) soch

Profilovka
03. 04. 2024

Náměšt nad Oslavou - Dvanáct znamení zvěrokruhu, která se v roce 2023 stala součástí veřejného prostoru v Náměšti nad Oslavou, vytvořili kováři Pavel Tasovský, Pavel Tasovský mladší a Dalibor Rybníček. Díla vykovaná podle originálního návrhu uměleckého kováře Pavla Tasovského vznikala osmnáct měsíců a po instalaci do městského prostoru byla v květnu roku 2023 slavnostně odhalena.

Všechna znamení byla postupně umístěna do zajímavých míst náměšťského prostředí a tvoří celek, který byl nazván Cesta po znameních zvěrokruhu. První díla byla instalována v travnaté ploše ulice Lipová. Jsou to znamení Panny, Vah a Střelce. Pokračování cesty nás zavede k řece Oslavě, kde mezi dvěma mosty spatříme vertikální kovanou sochu Kozoroha a dál proti proudu řeky majestátního Štíra s vytrčeným ocasem a jedovým ostnem nad hlavou. To už se blížíme k historickému skvostu - baroknímu mostu s dvaceti sochami Josefa Winterhaldera. Podél řeky pokračujeme dál kolem kostela sv. Jana Křtitele a školy J. A. Komenského a přicházíme do klidové zóny odpočinkové zahrady špitálu sv. Anny. V přítomnosti znamení Raka vzpínajícího se na kamenném podstavci můžeme pod korunami stromů usednout na lavičky nebo spočinout na dřevěném molu na břehu řeky. Po příjemné relaxaci pokračujeme v cestě podél řeky v sousedství bývalé tkalcovny na protějším břehu. Industriální silueta textilní výrobny dvojplyšových koberců Bytex dodnes připomíná minulé století a poválečnou výrobu. Na břehu proti bývalé továrně přicházíme ke znamení Ryb mrskajících se ve stříbřitých odlescích řeky Oslavy. Zde je umístěn dřevěný relaxační prvek s názvem Vina z ateliéru architektky Jitky Vágnerové doplňující vodní promenádu. Putování kolem řeky ukončíme u dalšího říčního meandru ve společnosti znamení Vodnáře, Berana a Býka, abychom vystoupali mírným svahem do parku k hrobce Haugwitzů. Ve společnosti dvou posledních znamení Blížence a Lva střežících empírovou hrobku ukončíme cestu po znameních zvěrokruhu a můžeme se vydat do středu města k obhlídce dalších zajímavostí.



Historických památek a zajímavých objektů nabízí město Náměšť nad Oslavou skutečně mnoho a je více než jisté, že se nejen ke kovaným znamením, ale i k dalším pamětihodnostem budete rádi vracet.

Všichni po celý život něco hledáme. Není to ani tak z nekončící nespokojenosti, ale jedná se o přirozenou lidskou potřebu, která nás popohání, abychom nedřepěli na místě.

Proto je útěšné žít v místě, kde každý hledající nalezne. Kde farmář najde svého býka a pastýř berana toulavého. Kde osamělí setkají se s blíženci a gurmán z čisté vody raka zpod kamene vytáhne. Kde ředitel cirkusu získá svého lva a biolog opatrně štíra na dlaň položí. Kde váhy nalezne hokynář, zelinář i řezník a cestovatel prvně spatří kozoroha. Kde dálkový plavec setká se s vodnářem a rybář do čeřenu ryby podebere. Je útěšné žít v místě, kde v parčíku u rušné ulice střelec stojí, aniž by vystřelil. A já se raduji, že i když jsem ve věku, kdy řečeno s Otokarem Březinou prožívám květen stínů, polední parna již dávno za sebou mám a na západě mi svítá, stále vím, kde setkat mohu se s pannou, aniž by se vzpouzela.

Marek Buš

Se svolením autora čerpáno z brožury, kterou Pavel Tasovský vydal vlastním nákladem.
Foto: Jiří Polehla a Pavel Tasovský

Náměšť nad Oslavou sochy Pavel Tasovský