Na 125 let rozhodně nevypadá!

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (mad) – Základní škola Otokara Březiny slavila 125. výročí otevření své historické budovy. Pestrým celodenním programem provedla moderátorka a redaktorka Daniela Brzobohatá (Písařovicová) a herec a kastelán Karlštejna Lukáš Kunst. Tuto na první pohled nesourodou dvojici moderátorů oslav spojuje jedna zásadní věc, oba navštěvovali místní ZŠ Otokara Březiny.

Počátky vzdělávání v Jaroměřicích sahají až do 14. století. Prvotní vzdělávání bylo poskytováno farou. Tehdy ale rozhodně nebylo dostupné každému. Teprve když roku 1774 císařovna Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku, mohly se vzdělávat všechny děti.

Škola na faře přestala kapacitně dostačovat. Pro tyto účely byla v roce 1890 zakoupena parcela, na které stojí dnešní budova školy. Stavba započala sedm let poté a trvala pouhé dva roky. Stavba vyšla na 226 022 korun a 16 haléřů a slavnostně byla otevřena v srpnu roku 1899. V září sem nastoupilo prvních 98 chlapců. O tři roky později nastoupila na školu také děvčata. Nejdéle sloužícím ředitelem na této škole byl Ladislav Šabacký (20 let). Mezi slavné absolventy základní školy patří například Otokar Březina, spisovatelka Emilie Lakomá, hudebník Josef Cigánek, sochař a grafik Josef Kapinus, Josef Krčál či cvičitel Sokola Josef Krčál.

Školní budova stojí v samém centru města. Dnes nese název zmiňovaného básníka Základní škola Otokara Březiny. Více než sto let stará budova dýchne při vstupu na návštěvníka svým osobitým kouzlem. Prostorné a štukované chodby, schodiště s kameninovou dlažbou, vysoké, velké a vzdušné učebny. V osmdesátých letech minulého století byla postavena nová přístavba s dalšími třídami pro žáky I. stupně, odbornými učebnami, novou školní jídelnou s kuchyní. Stará školní budova i nová přístavba prošly postupně rozsáhlými rekonstrukcemi. Týkaly se hlavně úprav sklepních prostor, vybudování nového topného systému s moderní kotelnou, přestavby interiérů kanceláří, sboroven, učeben, jejich vybavení novým nábytkem a technickými doplňky.

V roce 2006 byla zahájena první etapa stavby nové tělocvičny, která spočívala ve vybudování nadstavby nad starou tělocvičnou. V nových prostorách nadstavby vznikla počítačová učebna vybavená nejmodernější výpočetní a audiovizuální technikou, dále školní poradenské pracoviště pro děti se specifickými výukovými potřebami. Vlastní stavba nové sportovní haly byla dokončena v roce 2010.

V roce 2013 byla dokončena nová fasáda a zateplení dvorního traktu, půdy, kompletní výměna oken na staré budově. Nově byla zřízena a otevřena keramická dílna s vypalovací pecí a hrnčířským kruhem. V dvorním traktu u přístavby byla zřízena školní přírodní zahrada s výukovými prvky. V roce 2019 proběhla rekonstrukce odborných učeben fyziky, chemie, cvičné kuchyně, školních dílen a přírodopisu. Učebny byly vybaveny novým nábytkem a pomůckami, všechny mají bezbariérový přístup.
V současnosti navštěvuje školu okolo 400 žáků v 18 třídách, a to nejen z města a jeho částí, ale i z okolních spádových obcí. Jsou to Bohušice, Lesůňky, Příštpo, Boňov, Ohrazenice, Popovice, Příložany, Ratibořice a Vacenovice. Od II. stupně pak přicházejí žáci z malotřídních škol v Šebkovicích a Blatnici.

Bohatý program oslav výročí otevření školní budovy odstartoval v devět hodin ráno den otevřených dveří. „Během dvou hodin dnes dopoledne přišlo do školy na osm stovek lidí. Skoro mi to vyrazilo dech. S radostí, s úsměvem koukali na naši školu. Potěšilo mě, že má veřejnost zájem o to, co se děje ve škole, jak se děti vzdělávají, a nebojím se o budoucnost,“ prohlásil ředitel školy Zdeněk Uttendorfský, který nezapomněl poděkovat všem svým pedagogickým i nepedagogickým kolegům. „Bez nich bych nedokázal vůbec nic. Upřímně jim děkuji za to, co vše dělají, nechali tu kus sebe a nedělají to z povinnosti.“

Hlavní program oslav zahájil úderem 14. hodiny. Po shrnutí historie školství v Jaroměřicích moderátory pronesl několik slov ředitel školy Zdeněk Uttendorfský, starosta města Jaroslav Soukup a další významní hosté. Mezi pozvanými byla například senátorka za Třebíčsko Hana Žáková či krajští radní Jan Břížďala a Karel Janoušek. Poté došlo na dlouho očekáváné vystoupení kapely LIKE-IT, která rovněž pochází z Jaroměřic nad Rokytnou. Nechyběla autogramiáda a společné focení s fanynkami. Na jejich vystoupení navázala prezentace zájmových kroužků a vystoupení žáků školy. Oslavy vyvrcholily vystoupením kapely MAYDAY.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá

Jaroměřice nad Rokytnou