HROTOVICE (ap) – Otevírání obálek s finančními návrhy zájemců o stavbu nového společenského domu v Hrotovicích by se měla dnes zabývat rada města. Podávání nabídek skončilo v pátek 10. května. „Kdo se přihlásí a bude pro nás nejlepší, toho vybereme,“ konstatovala počátkem minulého týdne hrotovická starostka Hana Škodová.
Město po několika letech projektování, jednání a žádostí získalo na stavbu domu sedmdesátimilionovou dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu. A na případné další potřebné miliony si otevřelo úvěrovou smlouvu u České spořitelny. „Kolik peněz budeme skutečně čerpat, to bude záležet na tom, za kolik peněz stavbu vysoutěžíme,“ řekla na dotaz Horáckých novin Škodová. Částka od 62 až 75 milionů korun byl hrubý odhad nákladů na stavbu společenského domu před pěti lety. Při nedostatku zakázek ve stavebnictví v současné době starostka doufá, že se stavba neprodraží oproti původním předpokladům.
„Ve stavebnictví začíná poměrně veliká krize. Možná největší v tomhle tisíciletí,“ konstatoval v srpnu loňského roku Vít Kutnar, majitel stavebnin DEK. A stavebnictví se nedaří ani v těchto dnech. Podle statistiků v březnu pokleslo meziročně o 8,3 procenta. Ve srovnání s únorem byl výkon odvětví nižší o 7,9 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 11,1 %. To vše ale nahrává Hrotovickým v jejich záměru financování stavby společenského domu.
Rybník nabízí další možnosti
Nový společenský dům v Hrotovicích by měl vyrůst na místě zbourané sokolovny vedle nového sportoviště.
V zásadě má mít budova vycházející z architektonického minimalismu podobu nízkého dvoupodlažního kvádru s využitím prosklených stěn. Společenský sál by měl mít pro divadelní představení kapacitu 300 diváků. Dům by měl mít k dispozici další vhodné prostory i pro menší společenské akce, to vše s kapacitou 336 míst. Ateliér třebíčského rodáka, architekta Radko Květa, již s vidinou blížící se stavby od začátku letošního roku pracoval také na podobě interiéru společenského domu.
Přístup do areálu by měla umožňovat dlouhá, jen nepatrně svažitá pozemní rampa vhodná jak pro maminky, tak pro starší lidi a třeba i vozíčkáře. Architekt počítá nejen se současnými vzrostlými stromy, ale i výsadbou spousty dalších. Zemina vytěžená v místě budovy by měla být využita k modelování okolního terénu do podoby parčíku s příjemnými kamennými zídkami, malým podkovovitým amfiteátrem a místy určenými pro hry dětí.
Architekt oceňuje i blízkost vodní plochy Dolního rybníka, kterou by podle jeho názoru bylo vhodné zapojit i do dění v kulturním areálu. Počítá také s využitím sousedního sportoviště, pro které by měly být v kulturním domě i potřebné šatny a další zázemí.