MOHELNO (juh) – Tu až přízračnou krajinu obrovského říčního amfiteátru nad říčním meandrem řeky Jihlavy jen kousek od Mohelna pravděpodobně navštívil snad každý čtenář Horáckých novin. Exkurze tam totiž pořádají asi všechny školy blízkého i vzdáleného okolí. Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step je unikátní prostředí, které patří k nejcennějším nejen v České republice, ale dokonce v Evropě. Chráněným územím bylo vyhlášeno již v roce 1933.
Výjimečným činí toto území nejen poloha a orientace k jihu, ale také podloží tvořené hadcem (serpentinitem), který výborně akumuluje teplo a do půdy uvolňuje hořčík. Ten nepříznivě působí na rostliny a díky němu i vysokým teplotám se mnohé z nich vyskytují v jedinečné trpasličí formě. Cenné zastoupení má však i fauna. Zatímco hmyz si asi vychutná jen odborník, krásná ještěrka zelená nadchne každého tichého pozorovatele. Nepřehlédnutelná je i kolonie syslů, která je v Kraji Vysočina jedna jediná.
Mobiliář této mimořádně cenné a i pro laika atraktivní lokality byl starý několik desítek let a daň si na něm nevybral jen zub času. Podle slov ředitele regionálního pracoviště Vysočina Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) Václava Hlaváče zastaral i obsahově. Proto byl vypracován projekt na jeho obnovu. Realizace je před dokončením a již za pár měsíců by výsledky práce mohli ocenit první návštěvníci.
Hned nahoře na planině je nepřehlédnutelná pozorovatelna syslů, která je ideálním místem ke sledování těchto pozemních veverkovitých hlodavců. Nečekejte žádnou skrýš. Jedná se o dřevěné plato či pódium s kamennou zídkou a informační tabulí, ze které je nejvhodnější sysly pozorovat. Není totiž rozhodně žádoucí, aby dychtiví zvědavci pobíhali mimo značené cesty a snažili se fotoaparátem ulovit jedinečný záběr. Nechte se překvapit, kdo koho bude více sledovat. Sysli jsou velmi zvědavá zvířata.
Nové budou i panely a pulty na stezce, vylepšeno je také parkoviště, kde vyrostly nové kamenné zídky, které jsou součástí oplocení. Byly instalovány stojany na kola, nové odpadkové koše a lavičky. Před žárem slunce či náhlou přeháňkou se mohou návštěvníci uchýlit do relaxačního altánu se zelenou střechou. Na ní by se postupem času měly uchytit původní rostliny hadcové stepi, takže step budou mít návštěvníci i nad hlavami,” přiblížil Václav Hlaváč. Toto návštěvníkům nejvyhledávanějšího chráněného území v Kraji Vysočina tak konečně nabídne servis hodný 21. století.
Vlastní realizaci celého projektu předcházela několikaletá důkladná příprava, na které pracovali odborníci několika vědních oborů i architektonický ateliér P. P. Architects. „Byl kladen důraz na použití přírodních materiálů. Dřevěné prvky jsou dubové, kamenné zídky zase z hadce z nedalekém lomu u Hrubšic. Projektanti velice dbali na to, aby objekty nenarušily ráz krajiny. Proto i zmíněná pozorovatelna syslů je v naprosto minimalistickém stylu,“ chválí projektanty Hlaváč. Náklady na celou akci, jež byla kompletně financována z dotačního programu Národní plán obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny, činí necelé tři miliony korun.
Celý projekt je od samého počátku konzultovaný s obcí Mohelno. Je to pochopitelné, protože rezervace se částečně rozkládá i na jeho pozemcích. Se spoluprací je agentura velice spokojená.
„To však není vše, co nás na stepi čeká, upozorňuje nás ještě Václav Hlaváč. „Na tento projekt naváže další, který má za úkol zlepšit prostředí samotné rezervace. Bude trvat několik let a zahájen bude v letošním roce. Na řadě ploch bude probíhat odstraňování náletových dřevin a iniciační pastva, která vrátí stepní charakter tam, kde step pohltil les. Pastva je v těchto místech tradiční způsob hospodaření, který napomáhá cennou biodiverzitu udržet. A to jak rostlinnou, tak živočišnou. Lesostepní charakter tak postupně získá celá rezervace, což znamená otevřené plochy s ojedinělými keři, borovicemi a podobně. Na stepi už pochopitelně pastva probíhá léta. Provozuje ji tam místní farmář pan Macek a spolupráce s ním je velmi dobrá. Návštěvníky tyto práce neomezí, protože budou probíhat v místech, které jsou momentálně neatraktivní. Ani pastva ovcí ne, protože ta probíhá v ohradnících a ty jsou mimo cesty, po kterých se návštěvníci mohou pohybovat,” popisuje průběh nového projektu Václav Hlaváč.
Před námi je únor. Celá lokalita je velice zajímavá po celý rok, ale veselejší začne být na jaře, tedy v dubnu a květnu. To již také bude zcela dokončeno nové značení, takže jeden cíl rodinných výletů se přímo nabízí.