Mezinárodní svátek street artu v ulicích města

Profilovka
18. 07. 2024

TŘEBÍČ (juh) – Sobotní procházky spořádaných občanů Třebíče byly uplynulý víkend okořeněné tvorbou padesáti umělců, kteří přijeli do Třebíče z celé České republiky, Slovenska i Německa, aby se zúčastnili tradiční třebíčské akce street artu a graffiti.

K těmto mistrům, kteří to se sprejem opravdu umí, se přidalo asi patnáct dětí. O dorost v tomto oboru je tak v Třebíči dobře postaráno. Graffiti rock jam, jak se tato akce jmenuje, se v Třebíči konal již po šestnácté. Původně se odehrávala na betonovém plotu mezi železniční tratí a První brněnskou strojírnou Třebíč, ale po odstranění plotu se umělci museli vrhnout na více menších ploch.

Hlavní zóny byly letos na workoutovém hřišti sokolského stadionu, Okrajové ulici, v Borovině u zámečku, Bílém Králíku, u Benziny SVA na ulici M. Majerové, ve Skateparku a na zbytku původního betonového plotu 2JCP (bývalé PBS). Největší pecky jsou k vidění na sokolském stadionu a GYM Bílý Králík.

Většinu ploch poskytli soukromí majitelé, několik ploch poskytlo město Třebíč. Díky podobným akcím se pomalu daří přesvědčit veřejnost, že člověk se sprejem u zdi nemusí být jen vandal a zločinec, ale umělec, který dokáže oživit nudnou šedou plochu a místu vtisknout atmosféru, o které si do té doby mohla nechat jenom zdát.

Graffiti je forma vizuálního umění, která zahrnuje nápisy a obrazy aplikované na veřejné a soukromé povrchy, často pomocí sprejových barev. Vzniklo v 60. letech 20. století v New Yorku, kdy mladí lidé začali značkovat svá jména na stěnách a vagonech metra. V 70. a 80. letech se graffiti rozvinulo do složitějších a barevnějších děl. Z původně ilegálního projevu se graffiti postupně stalo uznávaným uměleckým směrem, který dnes najdeme v galeriích i na veřejných plochách. Graffiti slouží jako prostředek osobního a politického vyjádření a má významný kulturní dopad na městské prostředí.


Foto HoN: Jan Uher