Kulturní dům se těší na nový kabát i košili

Profilovka
13. 07. 2024

TRNAVA (juh) - Ve správném kulturáku to vře, hučí, duní, hraje a zpívá, a pokud možno, dveře se netrhnou. Pro mnohé z nás je právě kulturák v Trnavě synonymem toho všeho. Podle slov starosty Martina Kristofčáka, za kterým jsme se do Trnavy vypravili, je však třeba se na padesátiletou stavbu podívat současnýma očima a posunout ho do 21. století. Je to tak, téhle úctyhodné budově je letos padesát let.

Důvodem k plánované rekonstrukci není prvoplánově jen její transformace do současnosti a budoucnosti, ale především nutná obnova veškerých instalací, technologií, vybavení a vůbec. Padesátiletá budova není vyzrálá, ale rozvody volají po vyměnění. „A protože tyto práce se nedají provést bez toho, aniž by se interiéry významně rozsekaly, bylo by škoda toho nevyužít a neříznout do objektu trošku víc,“ vysvětluje nám důvody k plánované rekonstrukci starosta.

V dobách největší slávy zde byl v sezoně ples za plesem a výjimkou nebylo ani 600 lidí. Nyní máme ples jeden, a když přijde přes 200 lidí, považujeme to za úspěch. Bylo tu nesčetně koncertů, za které stojí jmenovat třeba Divokýho Billa, na kterého přišlo tolik lidí, že víc už asi nikdy nepřijde. Ale doba se mění a s ním i chápání a vnímání kultury a zábavy. Někteří lidé na rekonstrukci pohlížejí s nostalgií toho, co tu prožili, ale ono je třeba se na to dívat očima budoucích generací.

Prostory jsou už teď lehce variabilní, ale po navrhované rekonstrukci to bude ještě lepší. Prostory budou využitelné různě velkými firmami i školami. Bude zde možno pořádat konference, vzdělávací akce, plesy všeho druhu, koncerty, vystoupení… V místě funguje velké množství spolků, kterým bychom mohli nabídnout odpovídající prostory. Spektrum kultury je nyní tak velké, že si tu dokáži představit cokoli. A tomu musí odpovídat i nabídka. Myslet musíme především na místní a na jejich potřeby využívání kulturáku.

Nyní jsou vize o kulturním domě ve stádiu představ a vizualizací, které ztvárnilo architektonické studio D+Architekti. Záležet si dali jak na vnějším vzhledu, kdy v podstatě minimálními stavebními zásahy dosáhli vizuálního omlazení, tak na vnitřním uspořádání, které více odpovídá různorodým potřebám budoucího využívání. Dosud uzavřeně a trošku smutně působící budova se rozjasní a otevře park před kulturní domem prostřednictvím nové venkovní terasy a pobytovým schodům.

Do kulturáku by se mělo vrátit i malé pohostinství, které tu kdysi bývalo. To současné klasické, které v Trnavě fungovalo více než 100 let, totiž nedávno skončilo, aby v něm zády našel útočiště místní spolek Kultura ze dvora. I to souvisí se změnou životního stylu a kulturně-rekreačním potřebám a představám společnosti.

Rovněž obecní knihovna by se z kulturního domu mohla přestěhovat. Její novou adresou by se mohla stát budova obecního úřadu. Tuto změnu by uvítali především čtenáři – senioři, protože vše bude v přízemí a za knihou nebude třeba podnikat výstupy do patra. Místo ní a ubytovny vznikne další společenský prostor. S kým se však počítá nadále, jsou sportovci – stolní tenisté, kteří zde nyní mají pěkné zázemí.

„Vizualizace budou nyní na velkých panelech vystaveny na veřejnosti, aby mohli Trnavští chystanou změnu náležitě vstřebat,“ popisuje nám následující postup starosta. „A když vše půjde dobře, projektanti začnou na podzim tvořit projektovou dokumentaci. Ta by mohla být hotová příští rok a potom budeme čekat na vhodnou dotační výzvu, kterou na rekonstrukci využijeme. Bude to rozsáhlá akce, na kterou obecní rozpočet nemůže mít. Ale připraveni být musíme. Věřme, že nebudeme čekat příliš dlouho a budeme se do stavby moci pustit. Vše musí být naplánováno tak, aby bylo možné se do stavby pustit najednou nebo po etapách.“

Jak bylo uvedeno, během příštího roku by mohla být projektová dokumentace hotova a také už bude jasné, co všechno se bude dělat a především za kolik. Radnice tak bude mít jasno a začne shánět prostředky. Lehké to nebude, ale kulturák s takovou historií, jako má tento, si velkolepý přístup zaslouží.

Foto HoN: Jan Uher, vizualizace: architektonické studio D+Architekti