Kraj nepošle do Třebíče ani o korunu navíc

TŘEBÍČ (mad) – Město Třebíč se bude muset spokojit s dotací na rekonstrukci zimního stadionu ve výši 59,5 milionů korun. Krajské zastupitelstvo v úterý 7. května rozhodlo. Nepochodil místostarosta Miloš Hrůza (ANO), který navrhoval dotaci navýšit na 135 milionů a neuspěl ani starosta Třebíče Pavel Pacal (SNK a STAN) s navrhovanou částkou 87,7 milionů.

Město Třebíč žádalo kraj o dotaci na revitalizaci zimního stadionu v roce 2021. Kraj tehdy na základě stávajícího stavu schválil závazek poskytnout městu Třebíč dotaci v maximální výši 17 % z celkových nákladů projektu, nejvýše však 59,5 milionu korun. Koncem února letošního roku doručilo město Třebíč na kraj doplnění žádosti o dotaci, kde mimo jiné uvedlo, že po úpravách projektu a po výběru dodavatele se celkové náklady projektu navýšily na 516 900 000 Kč bez DPH a vzhledem k vyšším nákladům na projekt žádá o navýšení dotace na částku 87  873 000 Kč, což odpovídá 17 % celkových nákladů po soutěži.

Smlouva na revitalizaci zimního stadionu v Třebíči byla podepsaná v polovině března letošního roku. Z veřejné soutěže vzešlo vítězně sdružení firem PKS stavby a GEOSAN. Stavební práce budou probíhat do ledna 2026.
V úterý 7. května krajští zastupitelé schvalovali samotné poskytnutí dotace. Z návrhu rady kraje vyplynulo rozhodnutí, nereflektovat doplnění žádosti Třebíče a poskytnout dotaci ve výši 17 % z projektové ceny ve výši 59,5 milionů. Starosta Třebíče a krajský zastupitel Pavel Pacal navrhl navýšení dotace na 17 % z aktuální částky, tedy oněch 87 milionů. Miloš Hrůza se postavil za rovnou podporu (33 %) pro Horáckou arénu v Jihlavě i revitalizaci zimního stadionu v Třebíči a navrhl dotaci ve výši 135 milionů korun.
Projednání bodu vyvolalo bouřlivou diskuzi. „Nikdo se nezabýval tím, proč kraj nechce dodržet těch 17 procent. Padaly argumenty, že se nemůže měřit všem stejně, protože Jihlava je zkrátka krajské město. Horácká aréna že je pro všechny a zimák v Třebíči je jenom pro sportovce z Třebíče,“ přiblížil Pavel Pacal. Tak jako tak bude Horácká aréna především zimním stadionem pro jihlavskou Duklu, stejně jako třebíčský zimní stadion bude sloužit hlavě Horácké Slavii. „Každé rozhodnutí tohoto typu je politickým rozhodnutím. Já jej respektuji, ale nesouhlasím. Přístup k takto evidentně podobným projektům by neměl být tak diametrálně odlišný. Vedení Kraje Vysočina si to zjevně nemyslí,“ dodal Pacal. Hejtman kraje Vítězslav Schrek poněkud ostře okomentoval jednání zastupitelů i na sociálních sítích: „Krajská opozice opět předvedla, jak si představuje vládnutí našemu kraji. Ukrojit co nejvíc z krajského rozpočtu pro své město či obec, ať to stojí, co to stojí, hlavně že budou hlasy místních voličů. „Reakce pana hejtmana na sociálních sítích je zbytečně hysterická. Tady přece nejde o žádné politikaření. Tady jde pouze o to, aby se hrálo fér a ke všem městům a obcím našeho kraje se přistupovalo stejně,“ okomentoval reakci hejtmana místostarosta Třebíče Miloš Hrůza.

Neúspěšně dopadla také žádost TJ Spartak o navýšení dotace na unikátní atletický tunel. I tam byla situace podobná. Třebíčským atletům byla přislíbena dotace dle projektové ceny. Přes covidové období cena vzrostla a z nového výběrového řízení vzešla vyšší cena. TJ Spartak tak žádal místo přislíbených šesti osm milionů korun. „Přístup k atletickému spolku TJ Spartak Třebíč mě zamrzel. Spolek připravil unikátní projekt, který na Vysočině nemá obdobu. V celé republice je osm takových tunelů. Na stavbu v hodnotě 54 milionů si sehnali 38 milionů a město jim přispěje osmi miliony, místo původních požadovaných šesti. Kraj něco takového odmítl. Tomu opravdu nerozumím.

Jde o 2 miliony na unikátní projekt, na který bude celá Vysočina hrdá,“ nechápe zaťatost krajských politiků Pacal a jedním dechem dodává, že je město připraveno dát i další dva miliony ze svého rozpočtu. „Jde o smysluplný projekt se zjevným přínosem pro Vysočinu. Navíc s obrovským přispěním spolku dobrovolníků. A tady by měla jít politika či osobní antipatie stranou,“ míní starosta. „Mrzí mě, že někteří krajští zastupitelé z Třebíče ani jeden z pozměňovacích návrhů nepodpořili,“ dodal k celé věci Miloš Hrůza.