Koupaliště se už brzy dočká revitalizace

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (mad) – Koupaliště v Moravských Budějovicích pomalu, ale jistě dosluhuje. Bazénové technologie stále častěji vykazují různé závady. Město plánuje revitalizaci celého areálu. Ještě dříve, než se tak stane, sbírá podněty od veřejnosti a zajímá se o nápady na možná budoucí vylepšení. Není to tak dávno, co proběhla i veřejná schůzka, kde bylo právě jediným tématem koupaliště.

Ze setkání vyplynulo, že lidé netouží po akvaparku s obrovským množstvím atrakcí. Chtějí ale modernější areál odpovídající dnešní době. „Dispozice bazénů asi zůstane stejná, vstup do bazénu by mohl být pozvolný, aby to nebyla pouhá krabice v zemi. Nabízí se možnost relaxační zóny s herními prvky,“ nastínil možné řešení místostarosta Jan Švaříček.

V současné době koupaliště disponuje třemi bazény. Jeden je padesátimetrový, další pětadvacetimetrový a dětské brouzdaliště. Padesátimetrový bazén je hodnotný především pro vyznavače plavání. „Tak velkých bazénu v okolí moc není. Na druhou stranu je to obrovský objem vody. Část bychom chtěli zachovat,“ podotkl místostarosta. Zachován zůstane také tobogán. Zvažovat se bude také případný ohřev vody. Záležet bude na ekonomických propočtech. „Koupaliště je v blízkosti zimního stadionu, což je náš energeticky nejnáročnější objekt. Jeho spotřeba činí čtvrtinu spotřeby celého města. Nabízí se myšlenka propojení s bazénem. Zbytné teplo ze zimáku by se mohlo využívat na koupališti. Naopak soláry z koupaliště by mohly přinést energii pro zimák. Šlo by to řešit kogenerační jednotkou. Určitě o tom do budoucna popřemýšlíme,“ zauvažoval Švaříček.

Radnici zajímá názor veřejnosti a vyzývá ji ke spolupráci. Na FB stránkách moravskobudějovického koupaliště je zveřejněn odkaz, který návštěvníky nasměruje na dotazník. V něm mohou lidé vyjádřit svůj názor, zapsat různé podněty, postřehy. Na konci léta bude z vyplněných dotazníků vylosován výherce, který získá permanentku na deset vstupů.

„Na koupališti je vše geodeticky zaměřeno a proběhl stavební průzkum, abychom věděli, v jakém stavu jsou budovy a bazény. Teď se musíme rozhodnout, co zachováme. Ještě letos zadáme studii a příští, nejpozději přespříští rok budeme mít projektovou dokumentaci pro stavební povolení. Do dvou tří let se to musí stát. Technický stav bazénu je špatný,“ shrnul Švaříček.

Letošní teplé počasí vodním radovánkám přeje a moravskobudějovické koupaliště do jisté míry supluje uzavřenou třebíčskou Polanku. „Třebíčáky vítáme, až se postaví Polanka, role se vymění,“ glosoval místostarosta.