Kateřina Vodičková, hasička z Rokytnice, míří na závody TFA do Saúdské Arábie

Profilovka
04. 03. 2024

ROKYTNICE NAD ROKYTNOU/SAÚDSKÁ ARÁBIE – Nejtvrdší hasič přežije, tak zní volný překlad zkratky TFA pro jeden z nejnáročnějších sportů vůbec. TFA je zároveň královskou disciplínou hasičského sportu a zvláště pro ženy někdy již na samé hranici jejich možností. Přesto se v něm Kateřina Vodičková, členka Sboru dobrovolných hasičů Rokytnice nad Rokytnou, na Světových hrách v Portugalsku v roce 2022 prosadila jako třetí nejlepší hasička v kategorii do 29 let na světě. A na základě tohoto výkonu dostala také jmenovitou pozvánku k účasti na prestižní soutěži TFA do Saúdské Arábie. Jmenovité pozvání odtud dostalo jen šest závodníků z České republiky.

ARAMCO FIREFIGHTER CHALLENGE 2024
Soutěž je pořádána od roku 2007 společností Saudi Aramco, jež je největším světovým producentem ropy a disponuje více než 55 hasičskými stanicemi po celé Saudské Arábii. Z počátku nenápadná sportovní událost pro hasiče společnosti Saudi Aramco se vyvinula ve významnou sportovní událost, kde srovnávají síly nejen hasiči společnosti, ale i hasiči z hasičského sboru Saúdské Arábie. V roce 2022 se tato soutěž poprvé otevřela i mezinárodním závodníkům a celkem se tohoto závodu zúčastnilo přes 200 soutěžících, které sledovalo více než 40 000 diváků.
Před odletem do Saúdské Arábie jsme Kateřinu Vodičkovou požádali o rozhovor pro Horácké noviny. Přestože v té době byla už v časovém presu, ochotně nám odpověděla na položené otázky.

Jaké byly okolnosti vašeho pozvání do této arabské země? 
Okolnosti k pozvání na závody do Saúdské Arábie jsou velmi zajímavé, jelikož komunikace ze strany organizátorů této soutěže probíhala emailem, nevěnoval tomu nikdo z nás pozornost. Email totiž padal do nevyžádané pošty jako spam. Až když přišel oficiální email od organizátorů světových hasičských her s upozorněním na to, že nás pořadatelé AFC2024 kontaktovali, tak jsme začali pozvánku dohledávat. Nečekaně jsme zjistili, že to není spam, ale velmi vážené pozvání na závod světového formátu.



Co vás čeká, jaký je časový rozvrh závodů?

Celkem nás zde čekají v průběhu týdne tři závody. Dva individuální a jeden týmový. První závodní den je věnován výběhu do 13. NP (312 schodů) ikonické stavby Ithra (Centrum světové kultury), a to v „plné polní“, tzn. v zásahovém oděvu, zásahové obuvi, zásahové přilbě s dýchacím přístrojem na zádech jako zátěž. Druhý den nás čeká štafeta v disciplínách TFA a třetí závodní den se postavíme na start klasického TFA. Tedy čtyřúsekového závodu, který absolvujeme opět v plné polní. 

Jaký statut přesně ta soutěž má? Bude to opravdu soutěž s dalšími závodnicemi, nebo exhibiční záležitost představující v Arábii tento druh požárního sportu i v kategorii žen?
Závod je opravdu závodem, nikoliv exhibiční záležitostí. Statut soutěže jsou v podstatě jako světové hasičské hry, tedy nejvyšší soutěž pořádaná v disciplínách TFA. Vzhledem k účasti závodníků z celého světa, a hlavně zvučných jmen, se jedná o závod světového formátu. Ze všech závodníků je 25 % žen, tudíž bude možné srovnat síly s ženami z celého světa a vlastně i muži, jelikož závod je pro ženy i muže naprosto stejný.

Připravovala jste se nějak speciálně na ten závod vzhledem k odlišnosti tamního podnebí? Nebo se bude soutěž odehrávat v nějaké klimatizované hale, kde budou vytvořeny optimální teplotní podmínky pro účastníky z mnoha zemí?

Příprava na závod byla bohužel hodně zkrácená, jelikož běžně mám jednotlivé fáze zimní přípravy až do dubna, kdy nám začínám TFA sezóna, ale zde bylo potřeba se připravit už o měsíc a něco dříve… takže objemy tréninků byly zaměřeny primárně na sílu a lehce přecházely do rychlosti, vytrvalosti a následně do techniky, která je potřeba pro jednotlivé disciplíny. Co se může zdát velkým problémem, je tamní podnebí, ovšem nad tím nepřemýšlím, protože stejně s tím nic neudělám. Takže zkrátka v hlavě mám nastaveno, že bude teplo a tím to pro mě hasne. Nicméně závod se bude konat na stadionu, tak je předpoklad, že ten vzduch bude nějak regulovaný.

Kdo všechno bude tvořit Váš doprovodný tým? Učila jste se i nějaká základní arabská slovíčka či slovní obraty, nebo bude „jednací řečí“ soutěže angličtina? Budete mít s sebou překladatele?
Jako doprovodný tým se považujeme s českými kolegy (závodníky) navzájem. Bohužel to nefunguje jako například v hokeji, fotbalu nebo kdekoliv, kde je oficiální reprezentace, že bychom měli trenéra, maséra, svačináře, překladatele…atp. Tady tyto funkce zastává každý sám za sebe. TFA v České republice bohužel stále nepatří mezi známé a uznávané sporty, tudíž jsou ty standardy trochu jiné.

Jak vnímáte genderové souvislosti Vašeho sportu. Co podle vás Saúdové očekávají od účasti závodnice ze střední Evropy? Jsou Arabové zvyklí pohledu na ženy soutěžící v tak silovém, fyzicky velmi náročném sportu? Co vím, nejoblíbenějším sportem jsou u nich velbloudí závody, kde ovšem jezdcem není člověk, ale robot s bičíkem…

Popravdě vůbec nevím, co očekávat. Nedokážu si zatím průběh celého závodu představit. Nicméně z komunikace je vidět obrovská pohostinnost a zájem ve smyslu velké úcty k hasičům a celkově k tomuto povolání. Také si myslím, že jejich cílem je dostat se do podvědomí a otevřít se možnosti pořádat příští světové hasičské hry.

V Saúdské Arábii prý ženy nesmějí ani řídit auto, takže už před několika lety tam byli doslova šokováni, když zjistili, že vedoucí naší české letecké akrobatické skupiny byla žena, Radka Máchová. Navíc, teprve ve dvaapadesáti letech se stala vedoucí pilotkou nejlepší akrobatické skupiny světa - českých Flying Bulls.
Vidíte, to je velmi zajímavá informace a věřím, že i nyní se určitě najdou tací, kteří budou ženami v tomto sportu šokování, ale možná právě proto závod světu otevřeli. Nicméně vzhledem k místní kultuře a náboženství to bude velmi zajímavá zkušenost už jen z pohledu například sportovního oblečení. My jsme zvyklé na obepnuté funkční oblečení, tak aby vlálo a překáželo co nejméně a tam si budeme muset zvyknout, že to volné oblečení bude standard. Jsem zvědavá, jak bude celý závod probíhat. Velmi se těším, ale zároveň je tam i ten strach, přece jen je to de facto úplně něco jiného. No uvidíme za týden.

Rokytnice nad Rokytnou Kateřina Vodičková TFA