K vidění byl Viper, Venom i Leopard

Profilovka
10. 05. 2024

SEDLEC, VÍCENICE U NÁMĚŠTĚ N./O. (ap) – Vojenské vrtulníky americké výroby Viper, Venom, Cobra, Black Hawk a další stroje s rotujícími křídly, ale i klasická letadla jako tryskáč Gripen, dopravní vrtulová CASA, tankovací letoun nebo létající repliky slavných stíhaček z I. světové války, to byla lákadla, která 1. května přilákala na 22. základnu vrtulníkového letectva bezmála 40 000 návštěvníků.

Vzdušné síly naší armády tak mohly veřejnosti poprvé představit nové americké vrtulníky systému H-1. V současnosti se podle náčelníka štábu základny Pavla Krále cvičí osm budoucích instruktorů, jejichž výcvik bude ukončen během letních měsíců. K tomu se koná také teoretický i praktický výcvik pozemního personálu. Do ukončení výcviku instruktorů je nutné létat ve smíšených americko-českých osádkách.

Důvodem velkého zájmu veřejnosti byl jistě fakt, že den otevřených dveří se na letecké základně konal naposledy před šesti lety. Tehdy ještě mnozí letošní návštěvníci letiště nebyli na světě. Mezi příchozími jsme totiž mohli spatřit hodně mladých rodin s malými dětmi. Soudě podle ústroje příchozích, akce Vzdušných sil České republiky přilákala k Náměšti i příslušníky některých kmenů současné městské subkultury, jako jsou motorkáři, trampové, modeláři či výtvarníci. Dobře udělal ten, kdo sobě i dětem oblékl mikinu nebo větrovku s kapucí. Nezbývá než doufat, že ouška mnoha zúčastněných dětí přežila ve zdraví nápory silného větru, který vanul letištěm od východu na západ.

Nebezpečný vítr byl také faktorem, který zrušil některé body plánovaného programu. Kvůli větrnému počasí se nekonaly vyhlídkové lety malými vrtulníky, zrušeny byly také hromadné seskoky parašutistů s vlajkami z vrtulníků Mi-171.

Množství letecké i pozemní techniky si ale lidé mohli prohlédnout na stojánkách. Zejména kluci asi obdivovali vrtulník s namalovaným tomahavkem a hlavou indiánského náčelníka s čelenkou z orlích per. Velkým zážitkem jistě také byla možnost usednout za volanty obrovských letištních aut, podívat se do mířidel rotačního kulometu nebo si vylézt na tank Leopard. Fotografickou památkou pro mnohé bude společný snímek se dvěma vojenskými hejkaly.

Milovníci letecké historie si přišli na své u prezentačních stánků dokládajících účast našich letců v bojích II. světové války v sestavě britského Královského letectva. K vidění byla i proslulá maketa stíhačky Spitfire ve skutečné velikosti patřící spolku letecké historie Czech Spitfire Club. Prezentační stánky měla na letišti Univerzita obrany Brno, Aktivní zálohy, Harley Davidson a mnoho dalších.

Velitel základny Rudolf Straka mohl být ze zájmu lidí o dění v armádě spokojen: „V dnešní době cítíme, a teď mluvím za celou armádu, že je ta prezentace důležitá. Je důležitá transparentnost, je důležité, aby lidé věděli, proč to děláme, proč kupujeme novou techniku, proč měníme výzbroj. Je to forma jistého poděkování veřejnosti.“

Škoda jen, že vzpomínka na návštěvu vojenského letiště bude v myslích návštěvníků spojena také s několikakilometrovými kolonami aut, které se tvořily při příjezdu i odjezdu kolem základy,  a s pomalým popojížděním v tom úmorném prvomájovém dni roku 2024.
Foto HoN: Arnošt Pacola