Je tam klid vesnice a všechny bonusy města

Profilovka
04. 05. 2024

LHOTICE - Lhotice najdeme 2 km východně od Jemnice na potoku Rakovec v nadmořské výšce 464 m. n. m. Prochází jí silnice z Jemnice do Mladoňovic, odbočující jihovýchodně ze silnice do Třebelovic. Velkým bonusem je železniční zastávka. Za ostatními výdobytky civilizace, jako je pošta, zdravotní služby, práce i školy musí Lhotičtí do Jemnice, ale vzhledem k nepatrné vzdálenosti je to příjemné. Odměnou je klid a pohoda. Katastr obce má výměru 280 ha. V současné době má obec 58 domů a 147 obyvatel.

První zmínka o obci je již v roce 1361 pod jménem Lhoticz jako majetek Otíka ze Lhotic. Přehlédnout rozhodně nejde kaple na návsi a 7 křížů v okolí obce. A samozřejmě i prastará lípa srdčitá u křížku východně od obce o obvodu kmenu asi 390 cm, kterou si Lhotičtí vybrali i jako hlavní motiv na znak obce.
Neuvolněný starosta Svatopluk Fuks už tento úřad tak nějak na střídačku zastává od doby, kdy se Lhotice oddělily od Jemnice. Po konci volebního období se odstěhoval, pak se vrátil a po osmi letech zase starostoval osm let, pak zlobilo zdraví, tak osm let byla pauza. Protože před volbami bylo sedm kandidátů a mělo se volit sedm zastupitelů, tak se na poslední chvíli přihlásil a pracuje pro Lhotice opět. A jak sám říká, někdo to dělat musí.



Máte krásný romantický znak.
Ano. Je na něm naše lípa, která obec provází po staletí. Je zde již od 18. století. V návrhu na znak jsme měli lípu bez listů, bylo nám doporučeno, abychom ji olistili, aby bylo poznat, že se jedná o lípu. Pod lípou je vyobrazený půlměsíc, který odkazuje na naši kapli zasvěcenou nanebevzetí Panny Marie.

Jaké spolky fungují ve Lhoticích?
Zde máme pouze hasiče. A ti se samozřejmě velmi aktivně věnují dětem a organizují různé společenské akce. Na mysli mám třeba hasičské závody, drakiádu, dětský den, mikulášskou nadílku, zdobení perníčků a tak podobně.

Kolik zde máte dětí a jaké pro ně máte vyžití?
Dětí do 18 let zde máme 26. A myslím, že sportoviště zde máme pěkné. Ty nejmenší děti mají dětské hřiště a ty větší fotbalové. Kromě toho máme i tenisový kurt.
Do školky i školy jezdí do Jemnice, kterou máme doslova za humny, a tam mají děti i kroužky, základní uměleckou školu a tak. Funguje to výborně.



Jak to zde mají dospělí? Kam vyrážíte za prací?
Spousta z nás pracuje v Jemnici v Motorpalu nebo v Dačicích v THK (bývalá Pragovka). Převážně je to pochopitelně Jemnice, protože to je v podstatě v místě.

Jak fungují vaši hasiči? Pro koho všeho zajišťujete službu?
Jen v místě obce. Nemáme auto, máme jen stříkačku. Kdyby k něčemu došlo, zajišťujeme plnění hasičských vozů vodou. To je náš hlavní úkol. Nebo naopak, kdyby byla povodeň, jsme schopni odčerpávat vodu ze sklepů.

Máte zde nějaké chalupáře?
Máme dvoje chalupáře. Jedni jsou z Brna a druhou chalupu má paní, která je v Třebíči v domově pro seniory a vždy na léto je zde na chalupě.

Jakou zde máte infrastrukturu?
Máme zde plyn a dešťovou kanalizaci. Odpadní vody řeší každý sám pomocí žumpy. Vodovod také nemáme. Všichni mají vlastní studny. Komu nestačila kopaná, vyřešil situaci vrtem. Přinejhorším ale nedaleko vede vodovod z Vranova do Jemnice, takže připojení by nebylo náročné. Ale bylo by to samozřejmě o penězích.

Jaké máte plány? Chystáte se něco budovat?
Máme. A jsem přesvědčen, že by nám to hodně zpříjemnilo život a především zvýšilo bezpečnost. Je to asfaltová cesta do Jemnice, po které by se dalo příjemně a bez obav z aut chodit do Jemnice pěšky nebo jezdit na kole. Vedle této polní cesty plánujeme i jednostrannou alej stromů. Ale musíme počkat, až proběhne pozemková úprava. A to budou čtyři roky. Zdá se to dlouhá doba, ale když si představíte, že se musí všichni domluvit a všichni musí se vším souhlasit, je to jasné.



Máte zde třeba kulturní dům?
Ne. Na obecním úřadě máme společenskou místnost, kde se dají uspořádat různé společenské oslavy. Je to skvělé, že například oslavu narozenin nemusíte pořádat doma, ale máte k dispozici příjemný prostor se zázemím a nádobím. Občané to mají zadarmo.
Další vhodný prostor v případě hezkého počasí máme u našich sportovišť. Je tam klubovna, toalety a podobně. Kromě toho je tam i parket a přístřešek pro muzikanty. Od obce se dají půjčit stany. Takže to už může být pěkná párty.
Bývaly tam zábavy, ale covidem to skončilo. Lidé se odnaučili scházet a zvykli si být zavření doma. Covid byl daleko větší zásah do společnosti, než by se na první pohled mohlo zdát.

Jste stárnoucí, nebo mládnoucí obec?
Máme zde hodně obyvatelů v důchodovém věku, hodně padesátníků, ale dětí opravdu jenom pár. Takže jsme spíš stárnoucí obec. Zájem o bydlení by byl. Ale protože není hotová pozemková úprava, nemůžeme udělat územní plán. A od toho se vše odvíjí. Do územního plánu chceme nechat zanést lokalitu, kde stavební místa budou. To může obec zasíťovat a hned to bude veselejší. Myslím si, že zájem bude, protože bydlení zde je velice klidné. Máte zde všechny výhody vesnice a přitom město s jeho výhodami doslova za humny, jak už jsem říkal. Ale to už budou úkoly pro nové zastupitelstvo a nového starostu.

Nebylo by tedy výhodnější opět spadat pod Jemnici?
Jsem přesvědčen, že určitě ne. Když jsme patřili pod Jemnici, udělalo se jen nejnutnější. Takhle je to sice obtížné, protože nejsou řemeslníci a všechno je drahé, ale přece jen se tu něco dělá a obec si vede lépe. Myslím si, že všechny peníze by zůstaly ve městě. Kdyby v jednadvacetičlenném zastupitelstvu byl jeden náš zastupitel, neprosadil by téměř nic, vždy je lepší, když o obci rozhodují ti, co zde žijí než někdo cizí.

Jaké jsou největší starosti a radosti starosty?
Starosti? To je jednoduché. Skloubit práci starosty s běžným zaměstnáním a vypořádat se s administrativou, které neustále přibývá. A radosti? Když vše funguje, jak má a občané vesnice jsou spokojení.