Jaké jsou koncerty Děti dětem?

Profilovka
27. 04. 2024

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (juh) - Je to tak. Benefiční koncert Děti dětem je opět na obzoru. Tentokrát však nikoli v zámecké knihovně, ale v překrásně zrekonstruované sokolovně. Ta nabízí zcela jiné prostory a koncert tím dostane zase jinou atmosféru. Prostorné předsálí umožní nabídnout například výstavu fotografií třebíčského kroužku Fotíme bez bariér, nebo prezentace nejrůznějších sociálních organizací. 

To pravé však na diváky čeká v sále. Žáci ZUŠ Náměšť nad Oslavou se svými hosty tam opět připravily hudební hostinu, při které nejde ani tak o bezchybné provedení, ale o… Ale víte co? Zeptejme se někoho, kdo o tom má co říct. Třeba první náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Hany Hajnové.

Znáte nějaký podobný benefiční koncert, kde děti svým umem a snažením pomáhají jiným dětem?
Znám u nás v Telči benefiční koncert, který pravidelně o Vánocích pořádá dětský sbor Srdíčko a jehož výtěžek putuje do sirotčince v Loumbile v africké Burkině Faso. I když svým rozsahem není tak „velký“ jako koncert Děti dětem, myšlenka je velmi podobná: pomoci uměním aspoň trochu těm, kteří si sami pomoci nemohou.



Co se vám na koncertech Děti dětem líbí a čím se liší třeba od podobných akcí?
Nejvíce se mi líbí, že v hlavní roli jsou to právě děti, které pilně trénují, nacvičují a snaží se o co nejlepší výkon, a to ne proto, aby soutěžily o nějakou cenu, ale proto, aby pomohly druhým. Získávají tak jedinečnou zkušenost a „odměnu“ v podobě dobrého skutku, který si s sebou ponesou celý život. Protože ta atmosféra koncertu Děti dětem je opravdu výjimečná – koncertní sál na zámku praská ve švech, sjedou se významní hosté nejen z Vysočiny, ale celé Evropy a hudební zážitek je na tak vysoké úrovni, že snadno získáte pocit, že před vámi stojí již hotoví hudební profesionálové.

V čem se jednotlivé benefiční koncerty liší a v čem si jsou podobné?
Každý koncert je jedinečný, ať už svou dramaturgií, výběrem skladeb nebo tím, jakému účelu pomáhá. Jedineční jsou také lidé, kteří stojí většinou tak trochu mimo hlavní záři reflektorů, ale bez kterých by takové koncerty vůbec nevznikly. Jsou to všichni organizátoři, učitelé a učitelky a rodiče, kteří se všichni podílí na tom, aby každý koncert byl perfektně připravený. Je to práce celé komunity a v tom jsou si vlastně podobné – spojují nejenom nás návštěvníky, kteří si přijedou užít kulturní zážitek, ale i místní komunitu. A za to bych chtěla všem opravdu upřímně poděkovat. Není to samozřejmost a já jsem opravdu pyšná, že u nás na Vysočině to takhle dobře funguje.


Co na takovýchto koncertech považujete za nejdůležitější? Uměleckou úroveň? Cíl koncertu? Atmosféru? Něco dalšího?
Já si na těchto koncertech nejvíce užívám té atmosféry a příležitosti vidět, že je v naší společnosti a lidech pořád více toho dobrého. Člověk by měl občas až pocit, že svět jsou samé špatné zprávy, katastrofy a hádky. Ale benefiční koncerty jsou místem, kam se vždycky ráda vyrazím přesvědčit o opaku. A je to samozřejmě i díky té hudbě, která spojuje, mluví univerzálním jazykem a dokáže v lidech povzbudit pozitivní pocity. S trochou nadsázky ráda při těchto koncertech říkám, že je mám v politické práci za odměnu. A o tom náměšťském to platí dvojnásob.

Jak se Kraj Vysočina k podobným projektům staví, jak je podporuje a proč?
Kraj Vysočina je hrdým partnerem těchto projektů, přispívá i pravidelně na vybavení základních uměleckých škol, aby jejich žačky a žáci měli k dispozici kvalitní zázemí a možnost rozvíjet svůj talent.

Děkuji za rozhovor.
Foto HoN: Jan Uher