Jak zachránit obchody v malých obcích? Inspirací zde mohou být Štěměchy

Profilovka
13. 12. 2024

ŠTĚMĚCHY (herb) - Vaříte nedělní oběd, když v tu chvíli zjistíte, že vám chybí jediná potřebná ingredience. Díváte se v úterý večer na fotbalový zápas a rádi byste si k tomu otevřeli něco dobrého, co však doma nemáte. A snad ten nejpalčivější problém, sedíte na akci a dojdou vám nastřádané zásoby piva. Jistě i vy jste obdobné situace zažili. Co v tu chvíli dělat? Jedinou možností je zazvonit na sousedy, nebo sednout do auta a vydat se do města. Komu se však v ten moment chce, že? S podobnými problémy mají nyní vystaráno občané třísethlavé obce Štěměchy. Zde totiž od listopadu letošního roku funguje vůbec první prodejna s non-stop provozem v našem regionu.

Za paní starostkou Zuzanou Svobodovou jsme se vypravili v pátek 6. prosince, kdy vinou sněhové nadílky doprava po celém kraji přímo kolabovala. Právě v podobné dny mohou lidé nejvíce ocenit, že si ve své obci mohou nakoupit po celý den. Přece jen v takovémto nečasu se málokomu chce jet do Třebíče udělat víkendový nákup. Výhodu obchodu připouští i sama starostka. „Zde v prodejně je otevřeno do jedné hodiny, a když člověk odpoledne nebo o víkendech něco potřeboval, měl nejblíže Třebíč vzdálenou patnáct kilometrů. Kolikrát se takovýto výlet za nákupem protáhne až na hodinu a půl. Nyní, když nám například něco chybí, dojdeme si kdykoliv do naší prodejny,“ pověděla Zuzana Svobodová.

Výhoda prodejny s non-stop provozem však nespočívá pouze v tom, že veškeré základní potraviny máte přímo ve své obci, a nemusíte tak za sněhu či deště jezdit dlouhé trasy, abyste si nakoupili. Tou hlavní výhodou samozřejmě je, že se sem můžete vydat, kdykoliv se vám zamane. „Prodejna funguje v hybridním provozu. Dopoledne je zde stále paní prodavačka, a to i s ohledem na sociální kontakty, jelikož lidé jsou mnohdy zvyklí si jít nakoupit, u toho se s někým potkat a popovídat. Po otevírací době ale paní prodavačka zavře a celá prodejna se přepne do jiného režimu, na noční provoz s automatickou pokladnou. Obchod je jinak zabezpečený, zapnou se kamery, uzavře se prodejní pult a lze nakoupit jen prostřednictvím automatické pokladny,“ představila prodejnu starostka Štěměch, která stojí v čele obce od roku 2018. Jak bylo předesláno v úvodu článku, když dostanete ve večerních hodinách chuť na něco dobrého, záchranou vám může být štěměšská prodejna s nepřetržitým provozem.

Příběh unikátní prodejny se začal psát před dvěma lety, kdy obec odkoupila budovu obchodu z roku 1960 v nepříliš přívětivém stavu, jelikož hrozilo její uzavření. Ačkoliv původní záměr počítal pouze s drobnými úpravami, nakonec se objekt celý zrekonstruoval. A to díky práci samotných občanů. Na opravě objektu se totiž podíleli zejména řemeslníci a podnikatelé ze Štěměch, ať už se jednalo o zednické práce, elektroinstalaci či kamerový a zabezpečovací systém. „Myslím si, že by to tak mělo být. Když dáme práci našim řemeslníkům, jako třeba tady na rekonstrukci obchodu, oni pak vydělané peníze mohou právě v naší prodejně utratit a my ze zisku zase můžeme tvořit něco nového,“ sdělila Svobodová.

Prodejna se veřejnosti opět otevřela začátkem října letošního roku. Nově ji provozuje obec Štěměchy, veškerý sortiment sem nadále naváží společnost Coop, oproti dřívějšku je však výběr zboží daleko širší a pestřejší. Po měsíci ale prodejna najela na nový formát, který ji zásadně odlišuje od okolních obcí. V odpoledních a večerních hodinách, v pracovní dny i o víkendu, zkrátka jak kdo potřebuje, si sem lze zajít nakoupit. Jak takový „obchod budoucnosti’' funguje? Stačí si pouze do telefonu stáhnout aplikaci DoKapsy, se kterou se propojíte skrze vlastní bankovní identitu. Aplikace vám následně vygeneruje QR kód, pomocí kterého se kdykoliv do obchodu dostanete. Zejména pro starší generace ale může být vstup prostřednictvím aplikace jistý problém. I na tuto skupinu občanů však místní obecní úřad myslí. „Pokud například ti starší nezvládají aplikaci, nechali jsme  nově udělat vstupní karty. Ty si mohou lidé vyzvednout na své číslo a pomocí nich se do obchodu dostanou. Původně jsem karty chtěla jen pro naše občany, už se mi ale ozývají i lidé odjinud,“ uvedla starostka a jednu takovou kartu nám ukázala. Je na ní vyobrazen právě obchod ve Štěměchách a bílé číslice 24/7. U vstupních dveří tak stačí načíst QR kód nebo zmíněnou kartu a můžete se pustit do nakupování. Posléze u automatické poklady, která vás provede krok za krokem, načtete čárové kódy jednotlivých produktů, zvolíte typ placení a máte hotovo.

Prodejna si brzy našla oblibu nejen u občanů Štěměch, ale i přespolních. Na dopolední provoz jsou stále zvyklí místní senioři, se zavedením odpoledního režimu se však návštěvnost prodejny oproti dřívějším dobám zvýšila. Nejčastěji sem pochopitelně lidé míří ve večerních hodinách a o víkendu. Novinka v podobě takovéhoto typu obchodu ale u mnohých stále vzbuzuje celou řadu otázek. Tou první je například, zda se lidé dostanou bezproblémově z obchodu ven. Vstup dovnitř prodejny je sice na čtečku, případně na vstupní kartu, zevnitř je ale normálně klika, a návštěvníci se tak vždy dostanou ven a není se čeho bát. Často také padá otázka na prodej alkoholu a cigaret. Věk nakupujícího si prodavačky vždy pohlídají, co ale automatická pokladna? Odpověď zní poměrně jednoduše. Do obchodu v odpoledním a nočním provozu nesmí lidé pod 18 let. Pokud ještě tedy nejste zákonně dospělí, vaše bankovní identita vás do obchodu nepustí, ani vám nebude na úřadu vydána vstupní karta. „Děti by si to taky samozřejmě rády vyzkoušely, mohou ale pouze v doprovodu rodičů,“ podotkla s úsměvem Svobodová. Některým může také vrtat hlavou, jak se budou hlídat případné krádeže, když v prodejně nikdo přes noc nebude. I to je však ze strany obce podchyceno. „Bezpečnost proti krádežím zajišťuje osm kamer. Navíc se lidé do prodejny přihlašují skrze vlastní identitu, nebo karty, která je vydávána na číslo domu. Případná krádež by tedy byla velmi lehce dohledatelná. Zatím jsme se ale naštěstí s ničím takovým nesetkali,“ doplnila k této problematice starostka.

A kde se vůbec zrodila myšlenka samoobslužného obchodu s provozem 24 hodin 7 dní v týdnu? K tomu starostka Štěměch Svobodová prozradila: „Před třemi roky jsem byla na semináři v rakouském Artstettenu, kde právě podobný typ obchodu měli. Ten byl tuším otevřený do deseti hodin a provozoval ho spolek žen na mateřské dovolené. Zde se prodávaly výrobky lokálních farmářů a bezobslužnost zde byla v té podobě, že v obchodě stála kasička, do které člověk jen nasypal eura. Nápad na obchod, kde nemusí být prodavačka se mi sice líbil, ovšem v této podobě by to zřejmě bylo neproveditelné. Postupně jsem se tak o to více zajímala a na tento základ se nakonec podařilo napasovat aktuální provedení s automatickou pokladnou.“

Proměna místní prodejny ale nekončí. Jelikož Štěměchy protíná frekventovaná silnice I/23, pustí se zjara obec do obslužné terasy, aby se zde projíždějící turisté a řidiči kamionů mohli zastavit na kávu, chlebíček, zapečené toasty a další podobné rychlovky, které běžně nabízí čerpací stanice. Ač mnohdy mohou být obcí neustále projíždějící automobily přítěží, v tomto případě může „jednička“ přinést i větší návštěvnost nové prodejny.

Jak se kolikrát uvádí, ve škole by se opisovat nemělo, starostové však od sebe sem tam nějakou tu inspiraci a nápady opsat mohou. Pokud se tedy někdo aktuálně zaobírá budoucností prodejny, za příkladem se lze vydat pod horu Mařenku do Štěměch. „Jsme sice první, ale myslím si, že takovéto prodejny budou následovat i v dalších obcích. Přece jen lidské zdroje také něco stojí, a aby i v těch nejmenších vesnicích stála v obchodě prodavačka kvůli čtyřem lidem, se kolikrát nevyplatí. Zároveň  tento způsob může být cestou, jak zachránit obchody v malých vsích,“ ví Svobodová, která je nejen starostkou Štěměch, ale i předsedkyní mikroregionu Podhůří Mařenky. Zejména pro malé obce, které mohou svým občanům kromě společenského a kulturního vyžití nabídnout pouze potravinový krám, může být právě tento první obchod s nepřetržitým provozem velmi vážnou inspirací.