Vánoční svátky jsou obdobím radosti, lásky a sdílení, ale také časem, kdy se často plýtvá zdroji a produkuje zbytečný odpad. Je možné slavit tento kouzelný čas tak, aby byl co nejšetrnější k naší planetě a zároveň neztratil svou hloubku a smysl?
Přírodní, nebo umělý?
Přírodní stromek má nesporně vůni a atmosféru, ale jeho ekologická stopa není zanedbatelná, pokud pochází z plantáží, kde se používají pesticidy, nebo se dováží z velké dálky. Ideální volbou je stromek z lokálního, udržitelně obhospodařovaného lesa nebo vypůjčený stromek v květináči, který lze po svátcích vrátit. Naopak plastový stromek je dlouhodobě udržitelnější, pouze pokud jej používáme mnoho let (alespoň deset). Naproti tomu až doslouží, vznikne v podstatě nerecyklovatelný odpad. Takže i nad koupí stromečku se vyplatí přemýšlet. Je to strom, takže případná nerovnoměrnost či křivost je spíš ku prospěchu než jakoby vysoustružený vzhled.
Ohňostroje: Ano, nebo ne?
Čím dál častěji jsou slyšet rány a vidět záblesky raket už s blížícími se Vánocemi. Přitom k těmto svátkům klidu a míru absolutně nepatří. Ohňostroje jsou sice krásné na pohled, ale představují značnou zátěž pro ovzduší i zvířata, která stresuje hluk. Alternativou mohou být světelná show, která kombinují moderní technologie s minimálním dopadem na přírodu nebo promítání vánočních projekcí na budovy, které přinášejí zimní zážitek bez velké ekologické zátěže.
Kapr, nebo jiná ryba?
Tradiční kapr pocházející z lokálních chovů je ekologická i etická volba, pokud jsou chovy udržitelné. Nákup živých ryb u supermarketů a na dalších místech má často sporný dopad na jejich welfare. A co oblíbené vracení kaprů z vany zpět do řeky či rybníka? Bohužel i tento dobře míněný čin ryby velmi často nepřežijí kvůli teplotnímu šoku, nedostatku kyslíku nebo poškození, které během manipulace utrpěly.
Osvětlení a světelný smog
Vánoční osvětlení domů a ulic navozuje slavnostní atmosféru a evokuje bílý sníh alespoň po setmění. A přiznejme si, jsme seveřané a po sněhu podvědomě toužíme. Potřebujeme ho pro psychickou pohodu. Energetická náročnost osvětlení ale může být značná. Bylo by zajímavé zjistit spotřebu elektřiny před rozsvícením vánočních světel před Vánocemi a o Vánocích. Volba LED osvětlení a časovačů může být řešením ke snížení spotřeby. Mnoho z nás by se nad sebou mohla zamyslet, omezit přehnané dekorace a zvážit jejich vliv na světelný smog, který ovlivňuje nejen noční oblohu, ale i život mnoha živočišných druhů.
Jde o něco jiného
Vánoce totiž nejsou o dokonalé výzdobě nebo přehršli dárků, ale o lásce, úctě, soudržnosti a především o naději. Místo honby za materiálnem se zaměřme na kvalitu času stráveného s rodinou a přáteli, na pomáhání těm, kteří to potřebují, a na hledání radosti v jednoduchých věcech.
Vánoce mohou být ekologické, aniž by ztratily své kouzlo. Důležité je dělat informované volby a vždy si připomínat, co je v tomto čase opravdu důležité. Naše společná naděje může být i to, že cílená střídmost osloví více lidí.