TŘEBÍČ / VLADISLAV (mad) - Na silnici I/23 mezi městem Třebíč a Vladislaví byla v úterý 5. listopadu zahájena sanace dvou sesuvů po zářijových vydatných a trvalých srážkách, k nimž došlo ve dnech 14. – 16. září letošního roku. Práce provází úplná uzavírka.
Sanace svahů bude provedena na obou místech současně. Jedná se o poruchu v délce sedm a pětadvacet metrů. K poškození v prvním místě došlo vlivem vyvrácení vzrostlého stromu stojícího těsně vedle krajnice silnice I/23. K sesuvu svahu v druhém opravovaném úseku došlo vlivem velkého množství dešťových srážek, které se zde nahromadily a následně odtekly skrze komunikaci. V terénu byl ještě několik dní po havárii patrný silný vývěr podzemní vody pod základem kamenné opěrné zdi, jejíž konec byl sesuvem zčásti obnažen. Tento úsek se navíc nachází v ochranném pásmu železniční trati č. 240 Brno – Jihlava.
yl na tomto místě projektant a statik, okamžitě jsme začali projektovat přípravu této opravy včetně veřejné zakázky za zhruba půldruhého měsíce a díky dobrému počasí jsme se rozhodli tato místa opravit v podstatě bezodkladně. Poruchy jsou v celkové délce asi třicet pět metrů. Sanace spočívá v odtěžení narušené části svahu a doplnění vhodným materiálem. Věříme, že na konci listopadu se zde již bude jezdit,“ konstatoval Aleš Kratina, ředitel jihlavské divize Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Stavební práce v hodnotě 2,1 milionu korun provádí společnost Skanska. „Od šesté ráno jsme nasadili frézy, které odstranili asfaltové vrstvy. Pomocí bagrů odstraníme konstrukční vrstvy, dostaneme se až na podloží, které kompletně vyměníme za kamenivo, které bude dostatečně únosné pro takto velmi zatíženou komunikaci,“ okomentoval zahájení oprav Ondřej Šuch, vedoucí vnějších vztahů ve společnosti Skanska.
Z pohledu řidiče při průjezdu inkriminovaným úsekem nebyla míra poškození na první pohled patrná. „Někteří řidiči možná měli pocit, že jsme zbytečně opatrní a komplikujeme jim život. Přesný opak je pravda. V případě najetí těžšího nákladu s jistotou hrozily prolomení krajnice a havárie. Proto jsme i okamžitě provedli dopravní omezení a začali projektovat,“ ubezpečil tiskový mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
Na silnici I/23 se ale těžká technika v dohledné době vrátí. Důvodem jsou její parametry a také obrovská vytíženost. Denně tudy projede na 11 tisíc vozidel, z čehož asi 18 % činí nákladní doprava. „Stojíme na jednom z nejhorších úseků silnic první třídy na Vysočině vzhledem k dopravní intenzitě. Silnici máme pod kontrolou. Nicméně právě z toho důvodu, že tady dochází k častým poruchám, chystáme větší investiční akci pod názvem I/23 Třebíč – Vladislav homogenizace,“ nastínil Aleš Kratina. V příštím roce začne majetkoprávní příprava stavební akce, samotné práce by měly začít ve druhé polovině roku 2026 a probíhat budou po celou stavební sezonu roku 2027. „V sedmdesátých letech minulého století naši předchůdci rozšířili úsek od Třebíče na zhruba dvanáct metrů. V místě, kdy pak narazili na ztížený terén a stísněné podmínky, s rozšířením skončili. My silnici homogenizujeme na šířku 9,5 metru. Vznikne tady celkem zhruba 500 metrů zárubních a opěrných zdí a 300 metů protihlukových opatření. Věříme, že ta silnice pak bude daleko bezpečnější, než byla doposud,“ uvedl Kratina.
Foto HoN: Martina Dědková Chromá