Devět a půl koně v Chuchli aneb 90 let od zahájení výroby motocyklů Ogar

PRAHA / VÍCENICE U NÁMĚŠTĚ NAD OSLAVOU (mad) – Ogar, znamená v nářečí synek, kluk, hoch. V předválečném období to ale také byla slavná a velmi oblíbená značka motorek. Její úspěšně nastartovanou éru přeťala druhá světová válka a poválečná doba značku Ogar doslova a do písmene pohřbila. Krása těchto motorek ale nezůstala zapomenuta. V Česku velmi aktivně funguje Motoveterán klub Ogar, jejíž místopředseda žije a pracuje ve Vícenicích u Náměště nad Oslavou. V jeho dílně právě vrcholí přípravy na výstavu historických motocyklů na dostihovém závodišti v Praze – Chuchli, která se uskuteční ve dnech 24. – 26. května 2024.

Ve třicátých letech se pražská společnost Autfit stala třetím největším výrobcem u nás, když nabídla svoje ogary. Motocykly Ogar, které byly ještě v padesátých letech velice populární, jsou v současnosti téměř zapomenuté, ale přesto si stále najdou pár oddaných fanoušků. Ty sdružuje Motoveterán klub Ogar, založený partou nadšenců již v dubnu 2009. Klub právě finišuje na přípravách výstavy u příležitosti 90. výročí zahájení výroby motocyklů značky Ogar.

„Původně jsme výstavu chtěli uspořádat v nějakých historických budovách v Praze nebo blízkém okolí, ale zjistilo se, že je to finančně velmi náročné. Závodiště v Chuchli je skvělou volbou, dostatečně velké prostory se skvělým zázemím, je tam dostatečně velké parkoviště, dobrá dopravní dostupnost. Vystaveny budou všechny modely, prototypy, závodní speciály, jízdní kola, německé pásové motorky, na kterou vyráběly díly do podvozku. To vše doplní literatura, dobové snímky, dokumenty, figuríny. Očekáváme odhadem až kolem devadesáti strojů, některé z nich bude moci veřejnost vidět vůbec poprvé, pocházejí totiž většinou ze soukromých sbírek,“ popsal místopředseda klubu Tomáš Blažek. Každé dvě hodiny navíc proběhne komentovaná prohlídka s předsedou klubu Tomášem Rokosem. Na sobotu je naplánována společná vyjížďka kolem Vltavy a dále do brdských lesů v délce 80 kilometrů. Té se budou účastnit nejen další stroje značky Ogar, ale i motocykly spřátelených klubů a dalších značek motorek (velorex, ČZ, jawa ad.). Pamatováno je na zábavu pro nejmenší, pro které bude přichystán prostorný dětský koutek. „Rádi uvítáme celé rodiny,“ zvou pořadatelé.

Místopředsedu klubu Tomáše Blažka a jeho kolegy jsme minulý týden zastihli ve vícenické dílně, kde právě vrcholily přípravy některých strojů pro výstavu. Nablýskaným krasavcům vévodil prototyp (stavba) ogara. „Je to jediný kus, který byl vyrobený. Takhle začínali. Koupili licenci motocyklu FN 200 (belgická značka FN - Fabrique Nationale, pozn.aut.) a udělali pár změn na podvozku. Existuje jen jedna jediná dochovaná fotka motorky a jen z jedné strany. Renovaci jsme udělali podle ní,“ popsal nám Petr Blažek, který se společně se svým bratrem a celou partou nadšenců věnuje záchraně historických strojů především značky Ogar. Pětice šikovných rukou má plné ruce práce. „Značka ogar je naše srdcová záležitost, ale jinak renovujeme motorky i jiných značek – jawy, ČZ, motorky i z ciziny. Nejstarší motorku jsme tu měli z roku 1927. Renovujeme motorky vyrobené zhruba do šedesátých letech minulého století,“ dodal Tomáš Blažek.

Renovace motorek je často záležitost na pěknou řádků měsíců a někdy i let. „Zákazník nás osloví, zavolá, pošle fotografie, abychom věděli, v jakém je motorka stavu. Domluvíme se na termín. Potom motorku doveze, občas i v bedýnkách. U méně známých značek musíme někdy i zjišťovat, jak taková motorka vypadá, shánět fotografie, výkresy. Chybějící a nenávratně poškozené díly si necháváme dělat na zakázku. Co zvládneme, to si vyrobíme i sami. Právě si zařizujeme dílnu s obráběcími stroji, díky níž už budeme soběstačnější. Kvalita od dodavatelů se rapidně zhoršuje, proto se musíme přizpůsobit. Poslední dobou se stává, že měsíce čekáme na výrobu nebo opravu součástky a pak zjistíme, že nejde použít nebo se po chvilce provozu pokazí. Starší šikovní řemeslníci odpadají a u těch, co ještě něco umí, je dlouhá čekací doba.

Firmy většinou jedou sériovou výrobu a kusová výroba pro ně není cenově nezajímá. Je to drahé a časově náročné, ale ten výsledek pak zato stojí,“ popisuje Tomáš Blažek.

S renovací motorek začal sám v roce 2014 v malé garáži v Brně. Od té doby mu jich prošlo rukama už na dvě stovky. V roce 2017 se přestěhoval zpět do rodného bydliště do Vícenic u Náměště nad Oslavou a postupně s bratrem a otcem přetvořili původní garáž na dílnu, kterou stále rozšiřují. Na zdi dílny visí víko od spojky z motorky a na něm datum 7. 4. 2018 – což je den, kdy byla dílna symbolicky zkolaudována.

Krátká historie značky Ogar
Společnost Ogar, kterou založil Jan Machek v roce 1910, vyráběla doplňky pro cyklistický a automobilový průmysl. Jejich první motocykl se objevil v roce 1934, 250 ccm s dvoustupňovou převodovkou a vrtáním a zdvihem 68 x 68 mm o výkonu 9,5 koní. Koncem roku 1935 společnost představila Autfit OGAR-4, další stroj o objemu 250 ccm, ale se čtyřstupňovou převodovkou. V roce 1938 byl představen 3rychlostní 250ccm Elan. Motor tohoto modelu zůstal v podstatě stejný jako u předchozích verzí a byl uložen ve čtvercovém trubkovém rámu s lisovanými kovovými vidlicemi, elektrikou Bosch a karburátorem Amal. Zadní odpružení ve stylu pístu bylo volitelné. Bylo jich vyrobeno kolem 250 kusů, z nichž se asi 20 dochovalo.

V roce 1942 byly firmy Machek & Spol. a Autfit spojeny do akciové společnosti Ogar, v roce 1945 zavedena národní správa a pak roku 1946 byly jak Ogar, tak Jawa začleněny pod národní podnik Zbrojovka Brno. Po válce se strašnická továrna Autfit/Ogar na dlouhá léta stala Výzkumným a vývojovým závodem n. p. Jawa, kde vznikaly soutěžní a závodní motocykly.







Praha Vícenice