DUKOVANY (mad) – Víkend ve znamení oslav mají za sebou dukovanští obyvatelé. Těch důvodů k oslavám se našlo hned několik. Obec si připomněla 745 let od první písemné zmínky, 135 let od založení sboru dobrovolných hasičů, 115 let budovy základní školy a v neposlední řadě také 25. výročí udělení znaku a praporu.
Oslavy v zámeckém parku byly zahájeny v sobotu 15. června o půl jedenácté dopoledne. Celodenním programem prováděla moderátorka Eva Fruhwirtová, která sice pochází z Rouchovan, ale do Dukovan to má, co by kamenem dohodil. Hned v úvodu pozvala na podium starostu obce Miroslava Křišťála.
„Jsou to třetí oslavy, které jsem měl tu čest ve své funkci pomoci organizovat. Vybavuji si rok 2014, 2019, strašně to letí. Věřím, že v dobrém budeme všichni vzpomínat i na rok oslav s letopočtem 2024,“ řekl starosta Miroslav Křišťál.
V rámci oficiálního zahájení programu byl na podium pozván také ředitel místní základní školy Ladislav Nahodil. „Pan ředitel končí svoji ředitelskou kariéru u nás v naší škole, chystá se do penze. Velmi si vážím naší spolupráce,“ pronesl starosta. „V Dukovanech jsem strávil 19 let. Určitě na to období budu rád vzpomínat a budu se do Dukovan vždy rád vracet,“ vyznal se odcházející ředitel Ladislav Nahodil. Zároveň byla také přítomným představena nová ředitelka školy Hana Svobodová, která do své funkce nastupuje k 1. červenci 2024.
V rámci kulturního programu vystoupily jako první děti z místní mateřské a základní školy. Následovalo vystoupení pro děti Čabík a Izzy, vystoupila dukovanská schola s hosty, zahrála dechová kapela Boršičanka a country kapela Šero. Program vyvrcholil koncertem nejúspěšnější tribute kapely v České republice skupiny Queenie. Od 22. hodiny odstartovala taneční zábava s kapelou Lazaret. Od 10 do 14 hodin si zájemci mohli prohlédnout hasičskou zbrojnici a nová hasičská auta. Pro všechny bylo připraveno bohaté občerstvení a pro děti také skákací hrad.
Historie Dukovan
Původ Dukovan sahá hluboko do středověku. Prvně jsou písemně zmiňovány v roce 1279 v listině olomouckého biskupa, který potvrzuje templářům právo nad kostelem sv. Václava v Dukovanech. Od roku 1295 se psal „z Dukovan“ zemanský rod, v listinách poprvé připomínaný Alšíkem z Dukovan. Již roku 1325 však Jan Lucemburský prodává osadu Jindřichovi z Lipé, což svědčí o tom, že rod vymřel. Když jsou Dukovany připomínány znovu, patří již k majetku hradu Rabštejn, stojícího na strmé skále nad řekou Jihlavou. Protože se v první polovině 15. století stal hrad sídlem loupeživých rytířů, byl z rozhodnutí zemských stavů v roce 1446 rozbořen. Obec byla připojena k moravskokrumlovskému majetku pánů z Lipé. Koncem 16. století se Dukovany staly samostatným statkem, jehož majitelé se poměrně často střídali.
V roce 1790 hraběnka z Canalů vystavěla nový zámek. Roku 1866 pruské vojsko na svém zpátečním pochodu zanechalo choleru. V roce 1894 vypukl v osadě požár poblíž kostela, který jen stěží byl zachráněn.
Do roku 1849 patřily Dukovany do dukovanského panství, od roku 1850 patřily do okresu Moravský Krumlov, pak mezi lety 1942 a 1945 do okresu Moravské Budějovice a posléze také do okresu Moravské Budějovice a od roku 1960 do okresu Třebíč.
Obec Dukovany v roce 1999 obdržela ocenění v soutěži Vesnice Vysočiny, konkrétně získala Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. O rok později získala obec v soutěži Vesnice roku ocenění nejvyšší, a to zlatou stuhu a postoupila do celostátního kola.
Foto HoN: Martina Dědková Chromá