Cesta gymnazistů za světlem

Profilovka
13. 03. 2024

TŘEBÍČ (ap) – Cesta světla (Via lucis), po tímto názvem byla 21. února zahájena studentská výtvarná výstava Gymnázia Třebíč ve výstavní síni Předzámčí. Zájemci ji najdou v areálu třebíčského zámku. Při zahájení výstavy zapěl školní pěvecký sbor Drobend a účastníci vernisáže byli svědky ukázky fyzikálních pokusů na téma světlo.

Světlo je z fyzikálního hlediska viditelná část elektromagnetického záření mající podobu vlnění i kvant. Podle křesťana cesta světla znamená vydat se na cestu se Vzkříšeným! Je to nový způsob, jak vyjádřit velikonoční radost. Cesta světla (Via lucis) je ovšem také text napsaný J. A. Komenským za jeho anglického pobytu v Londýně v letech 1641-1642, v níž český myslitel a evropský reformátor nastínil koncepci své vševědy čili pansofie a s ní spojený program nápravy lidstva…

A tak je i na výtvarných pracích studentů vystavených v Předzámčí světlo prezentováno v mnoha svých podobách. Ve vstupu do výstavní síně zdařilými fotografiemi, které jsou ve své chemické podstatě samy o sobě médiem umožňujícím „kreslení světlem“. Vystavené snímky „sítí“ tvořených vrženými stíny reálných předmětů potvrzují nerozlučnost stínu a světla dopadajícího na předměty. Jeden z vystavených pastelů pak přímo ukazuje zákonitosti vzniku vlastního stínu každého osvětleného tělesa. Hloubavý návštěvník výstavy tak může vlastní úvahou dospět k poznání, že mez vrženého stínu je vrženým stínem meze vlastního stínu! Z takového pochopení věci divákem by měli jistě studenti z badatelského kroužku gymnázia radost.

Výstava také ukazuje využití jedné z nejstarších historických fotografických technik - kyanotypie, jejímž výsledkem je tmavě modré zobrazení reálného předmětu. Vystaveno je ale i zdařilé fotografické zátiší se světlem prozářenou skleničkou v duchu slavného fotografa Josefa Sudka.

Nechybí ani ukázky vitráží jako média člověkem záměrně postaveného do cesty světlu. Světlo všem hraje svoji roli i při pozorování noční oblohy a vesmírných dálav. Na výstavě však najdeme vedle zobrazení černé díry i kresbu tradičního světelného zdroje – plamene svíčky. Kreslená zátiší se stolní lampou či veduta s lampou pouličního osvětlení jsou naopak apoteózou žárovky, oné „žhavé poletuchy snivých promenád/anděla nad štíty nároží a vrat…“, jak napsal básník Nezval.

Výstava potrvá do 14. dubna, otevřena je denně 9:00 – 17:00.

Třebíč Cesta světla