PRAHA, ČESKÁ REPUBLIKA (herb) – S blížícím se listopadem veřejný prostor poněkud zčervená. Ano, bude to především díky vlčím mákům, které budou po roce opět zdobit klopy sak a kabátů ku příležitosti Dne válečných veteránů připadajícího na 11. listopad. „Nošením tohoto symbolu vyjadřujeme svůj respekt a vděčnost všem, kteří bojovali za naši svobodu a stále za svobodu bojují,‘‘ sdělila ve čtvrtek 24. října na tiskové konferenci ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Právě zde resort obrany představil novou podobou Vlčích máků České republiky, jejímž autorem je kreslíř a rodák z Okříšek Štěpán Mareš.
Zdroj: Váleční veteráni ministerstva obrany: veterani.army.cz
Ve spojitosti s válečnými veterány se spoustě lidem zcela jistě vybaví účastníci druhé světové války. Těch je momentálně v České republice 62, ovšem nelze zapomínat, že naše armáda se hrdinně po boku svých spojenců zapojila i do konfliktů poměrně nedávných. Namátkou lze vzpomenout na války v Jugoslávii, Perském zálivu, Afghánistánu a další. Z této doby má armáda téměř 17 000 veteránů. Jak uvedla sama ministryně Černochová, právě veteráni, jejich podpora a vůbec vojenské tradice patří k jejím prioritám. Jedním z pilířů podpory pro válečné veterány je Vojenský fond solidarity, kam mimo jiné putují finance z každoročních sbírek konaných v rámci Dne válečných veteránů. Jednou z nich je například prodej vlčích máků. Ovšem dosud zde byla pouze jedna podoba vlčího máku, tato podoba byla snadno kopírovatelná a ne vždy bohužel končil výtěžek z prodeje u válečných veteránů. Tomu je nyní ale konec.
„Doteď nebyla podoba vlčího máku v České republice nijak kodifikována, což jsme chtěli změnit. Vlčí mák tedy nejen že získal novou podobu, ale snažili jsme se jít i trošku blíž k digitalizaci, a proto jsme vedle tradičního zpracování a tradiční podoby udělali i jednu v moderním, digitálním zpracování se širším záběrem,‘‘ přiblížila Černochová. Mimo onen tradiční vlčí mák, který si může každý připnout na svůj oděv, je možné veterány podpořit i zakoupením limitované sběratelské edice či virtuální varianty máku na stránce digimak.cz. Vše od 29. října do 11. listopadu.
Za novou originální podobou Vlčího máku České republiky stojí přední tuzemský kreslíř a rodák z Okříšek Štěpán Mareš. Sám autor na tiskové konferenci neskrýval potěšení nad spoluprací s Ministerstvem obrany a Vojenským historickým ústavem. „Velice si vážím všech válečných veteránů a vůbec vojáků, kteří jsou schopni dokonce položit život za tuhle zemi. Pro mě to byla čest něco takového udělat, protože co více si přát. Víte, já sám jsem hrdý na to, že jsem Čech. Navíc tady (v prostorách VHÚ na Žižkově – pozn. redakce) se potkáte s kresbami, originály Františka Kupky, což byl jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků, a pro mě je velikou ctí být po boku takového velikána, jako je právě František Kupka. Ne že bych to dělal kvůli tomu, ale je to pro mě čest,‘‘ pověděl Mareš.
Foto: Jan Schejbal, zdroj Ministerstvo obrany České republiky. mocr.mo.gov.cz
Jak ale vůbec spolupráce s autorem Zeleného Raoula s Ministerstvem obrany a VHÚ vznikla, přiblížil vojenský historik a ředitel ústavu generál Aleš Knížek. Ten na tiskové konferenci sdělil: „Vloni, když jsme byli na Dni válečných veteránů v Praze 2 na náměstí Míru, jsem se potkal se Štěpánem, s kterým se známe léta letoucí a vím, že má rád válečné veterány, vojenskou historii, techniku a další věci. Bavili jsme se tam o Dni veteránů, o tom, co je vlastně symbolem Dne válečných veteránů…No a Štěpán mi říkal: „Jeden takový vlčí mák jsem si kdysi dávno namaloval, já bych ti jej přinesl, jestli byste nechtěli s tím pracovat.‘‘ Tam tedy vznikla první myšlenka, že by vlčí mák byl vskutku unikátní, že by se jednalo o Vlčí mák České republiky.‘‘
Historie vlčích máků je stará více než sto let. Rok po ukončení první světové války, 11. listopadu 1919, začali s uctíváním padlých ve Velké Británii dvěma minutami ticha v jedenáct hodin. O dva roky později se k tomuto aktu přidal též onen symbol vlčích máků, a to díky básni vojenského lékaře Johna McCraea Na polích ve Flandrech, kde se v jeho životní reflexi právě o mácích hovoří. Kromě Británie a vůbec anglosaského světa se symbol vlčích máků používá u nás a na Slovensku. Zato v jiných zemích připomínají veterány rozličné rostliny – v Německu pomněnka, ve Francii chrpa, v Srbsku ramonda.