MAĎARSKO / PŘÍŠTPO / MYSLIBOŘICE (mad) – Největší světovou soutěž v lovu kaprů, která proběhla ve druhé polovině letošního dubna na březích maďarského Balatonu, vyhrál tříčlenný tým z Třebíčska. Během sedmi dnů se jim podařilo nachytat 31 hodnotitelných kaprů v celkové váze 427 kilogramů.
Desátý ročník Adventer & fishing International Balaton Carp Cup proběhl v týdnu od 20. do 27. dubna. Do jubilejního ročníku se přihlásilo 300 týmů z 25 zemí. Soutěž trvala sedm dní a soutěžící ulovili více než 15 tun kaprů větších než 10 kilogramů o průměrné váze 13,64 kilogramů. Mimořádně rozmanité počasí, bouřlivý vítr a silné ochlazení prověřily rybáře, kteří ulovili nádherné ryby.
Celkově zvítězil český tým Carpsonbaits 2 s 31 hodnotitelnými úlovky o váze 427 kg. Na druhém místě skončil tým Nikl & Carp’R’us 2 rovněž z České republiky s 386 kily a třetí byl maďarský tým Carpsoul s celkovým úlovkem 263 kilogramů. Vyhodnoceno bylo také pět největších úlovků. Vůbec největší kapr vážil 35,6 kg. O soutěž byl enormní mediální zájem. Akci sledovaly v televizi i na internetu statisíce lidí prostřednictvím živého televizního programu přenášeného z místa.
Vítězný tým světové soutěže v lovu kaprů ve složení Lukáš Hotový (Příštpo), Jan Růžička a Rostislav Růžička (Myslibořice) s názvem Carpsonbaits 2 lovil poblíž zátoky Sajkodi v severní části Balatonu. „Panovalo extrémní počasí, týden předtím tam bylo 27 stupňů vedra. Čekali jsme, že se opálíme, a když jsme dojeli, bylo třináct stupňů, foukal silný vítr. Náš sektor byl v severní části, v blízkosti zátoky, naštěstí jsme byli schovaní před větrem. Některými klukům rozbouřené vlny poničily vybavení,“ shrnul povětrnostní podmínky Lukáš Hotový.
Lovilo se ze břehu v ohraničeném prostoru, kdy byly dány čtyři souřadnice ve vzdálenosti 500 metrů. Smělo se i člunem na vodu za účelem vyvezení montáže a v případě příznivého počasí člun posloužil i k samotnému zdolávání ryb. „Letos byl desátý jubilejní ročník a hranice bodované ryby byla od deseti kilo nahoru. Menší ryby se pouštěly zpět do vody bez jakékoliv dokumentace,“ popsal Lukáš. V případě bodované ryby byl přivolán maršál, který rybu zvážil a zadokumentoval. Jeden maršál připadal na sedm až deset týmů v sektoru, kterých bylo celkem patnáct. Zadokumentovaný úlovek byl puštěn zpět do vody.
A jaká byla cesta Lukáše Hotového na stupínek vítězů světové soutěže? „Jako kluci na vesnici jsme v tom vyrůstali. Od malička jsme chytali na řece, chodili jsme do rybářského kroužku. Od osmnácti let jsem si dal od chytání deset let pauzu a vrátil jsem se výhradně k lovu kaprů.“ Rybolov je po něj sportovní disciplínou. „Ryby nejím, rybolov mám jako koníček,“ dodává s úsměvem Lukáš Hotový.
Foto: BBC