Hodina spánku v trapu, ale prý se to vyplatí

Profilovka
25. 03. 2025

V noci ze soboty na neděli se opět dočkáme onoho kouzla moderní doby – posunu hodin o šedesát minut dopředu. Jinými slovy, ráno budeme mít pocit, že je ještě hluboká noc, a večer budeme překvapeni, že slunce pořád nespadlo za obzor.

Celá tahle legrace má překvapivě dlouhou historii. Už v roce 1784 přišel Benjamin Franklin s nápadem, že by lidé měli vstávat dřív, aby ušetřili za svíčky. Jenže to myslel jako vtip – v jeho eseji navrhoval třeba i daně na okenice nebo dělostřelecké salvy při východu slunce, aby se spáči probudili včas. O sto let později se ale našli tací, kteří to vzali vážně, a v roce 1916 Němci jako první skutečně začali posouvat hodiny.

A jaké jsou výhody a nevýhody? Ti první tvrdí, že delší večery jsou skvělé na venkovní aktivity. Ti druzí namítají, že v pondělí po změně času lidé fungují jako zombie a dopravní nehody i spotřeba kávy prudce rostou.

A co budoucnost? Evropská unie už léta debatuje o tom, že by se s tímto šibováním přestalo. Jenže zatímco jedni chtějí natrvalo letní čas, druzí ten zimní – a výsledek? Příznivci grilování zatím vedou, takže hodiny si poposuneme i letos. Tak si užijte o hodinu kratší noc a nezapomeňte si v neděli ráno postěžovat, že byste si klidně ještě hodinku přispali.