NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (ap) – Třetí ročník Sportovního dne s armádou v Náměšti byl v sobotu 11. května součástí celoarmádní charitativní akce Běh pro válečné veterány na podporu Vojenského fondu solidarity. Akci uspořádala 22. základna vrtulníkového letectva ve spolupráci s městem Náměšť nad Oslavou a Domem dětí a mládeže Radost. Vojenský vrtulník v průletu nad areálem se při zahájení akce ale tentokrát neobjevil.
Už před sobotní desátou hodinou se na louku pod Penny v Náměšti začaly scházet především rodiny s malými dětmi. Vojáci pro ně opět připravili spoustu sportovních stanovišť. „Máme tady i prezentaci naší základny, ukázky vojenské výzbroje a dravce ze stanice biologické ochrany letiště. Prezentuje se nám tu také vojenská policie se svojí výzbrojí a další technikou. Chybět nebude opět ani guláš z polní kuchyně,“ vypočítala krátce před zahájením programu pracovnice vztahů k veřejnosti 22. základny vrtulníkového letectva Štěpánka Tříletá.
Velké téma: popáleniny
Zvláště kluci všeho věku tak mohli obdivovat hasičský vůz z letecké základny, potěžkat pistoli, samopal nebo lehký kulomet. Součástí akce byly rovněž stánky propagující činnost Leteckého muzea Kbely, Vojenského technického muzea Lešany, Národního památníku heydrichiády v Praze nebo Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany. „Spolupracujeme také už třetím rokem se spolkem Avalone, který se stará o popálené děti a o prevenci, aby se takové tragédie nestávaly. My podporujeme je a oni podporují nás,“ dodala mluvčí Tříletá.
Popáleniny patří k nejtragičtějším a nejtěžším úrazům v každém věku. Ročně v Česku popáleniny, které vyžadují zásah lékaře, utrpí přes 100 000 lidí. Až 40 procenty popálenin jsou postiženy děti, tedy 40 000 dětí ročně. U dětí ale téměř vždy znamenají bezprostřední ohrožení života. Každý takový úraz je spojen s dlouhodobým pobytem dítěte v nemocnici a mnoha náročnými operacemi. Ani následná zdlouhavá rehabilitační péče není snadná a málokdo si umí představit, jakým trápením musí projít malý pacient i jeho rodiče.
Když na světě je tak krásně
Při letošním Sportovním dni s armádou nechyběly ukázky výcviku služebních psů, bojového umění MUSADO nebo střelba do terčů z luků. Jedním ze stanovišť, kde se hned od začátku tvořila fronta, byl také hod míčkem nebo granátem na cíl, který byl na louce plastovou páskou vyznačen dvěma soustřednými čtverci. Tam se odehrála jedna z nejdojemnějších scén celého dne. Když totiž přišla na čáře odhodu na řadu malá holčička, z radosti nad prostorem rozlehlé louky, který se před ní otevřel, upustila balonek, rozešla se do zeleně a s blaženým úsměvem si sedla do krásné čerstvé trávy v tom menším čtverci. Byl odtud báječný výhled na všechno kolem. Mamince děvčátka pak chvíli trvalo, než ji přesvědčila, že v tom čtverci sedět a kochat se krásou světa nemůže. Vždyť před čárou odhodu už netrpělivě čekalo několik kluků s granáty v rukou…
Štafetu přebrali v Suchdolu
Cílem běhu pro válečné veterány, který od 8. do 17. května organizuje 22. základna vrtulníkového letectva a měl letos start v Orlických horách, je zdolat trasu dlouhou 1800 kilometrů. Stejně jako v loňském roce se běží po státní hranici okolo celé České republiky. Vojáci i veřejnost během této akce také sbírají body v rámci aplikace Nadace ČEZ Pomáhej pohybem. Družstvo náměšťských vrtulníkářů přebralo štafetu v jihovýchodních Čechách, v Suchdolu nad Lužnicí, a zhruba po sto kilometrech ji v obci Šafov u Znojma předalo 153. ženijnímu praporu z Olomouce.
Foto HoN: Arnošt Pacola
Granáty na cíl neházeli, seděla tam malá holčička