Fukalová: Ztratilo se souznění mezi lidmi

Profilovka
19. 02. 2024

TŘEBÍČ (ap) - Malou čokoládu v obalu s vánočním motivem a také kartičku PF s přáním všeho nejlepšího do roku 2024 dostávali všichni dobrovolní dárci krve, kteří přišli k odběru do odběrového střediska v Nemocnici Třebíč v prosinci loňského roku. Také o těchto malých milých dárcích, věnovaných lidem za jejich lidskost prokázanou v době předvánočního času, jsme si v úvodu letošního roku povídali s ředitelkou Úřadu Oblastního spolku ČČK v Třebíči Hanou Fukalovou.

„Obdarovávání dárců krve vánoční čokoládou v odběrovém středisku třebíčské nemocnice se v posledních letech stalo už tradicí,“ prozradila při vzpomínce na sváteční závěr loňského roku Hana Fukalová.

V úvodu nového roku se už ale Oblastnímu spolku Červeného kříže v Třebíči ozývají firmy a organizace se žádostí o školení první pomoci, o zajištění zdravotních dozorů při nejrůznějších akcích nebo zdravotních ukázek. „Zrovna když jste přicházel, potvrzovala jsem starostce Hrotovic paní Škodové na 14. června naši účast na Dni s policií. Doufám, že tam letos nepojedu s žádnou sádrou na vlastní ruce a že jsem si ten smolný rok, co se týče vlastních zranění, vybrala už loni,“ doufá ředitelka Fukalová.

Kurzy první pomoci
Také letos bude Červený kříž zajišťovat výuku první pomoci žáků osmých tříd základních škol a víceletých gymnázií, které se přihlásily do tohoto programu. A prevenci úrazů se bude ČČK věnovat od května i mezi žáky třetích tříd. Celkem se přihlásilo 33 základních škol z celého Třebíčska. Je pro nás ohromné plus, že nám při zajištění této akce pomáhají velké základní školy, v Třebíči - Týnská, Bartuškova a kapitána Jaroše, v Moravských Budějovicích ZŠ Havlíčkova, dále ZŠ Jemnice, Hrotovice a ZŠ Komenského v Náměšti nad Oslavou, které jsou ochotny poskytnout své prostory, a to i v případě, když venku prší. Spolupracujeme v tomto směru i se záchrannou službou, s městskou i státní policií,“ vypočítala Fukalová.

Oblastní spolek ČČK pořádá kurzy Zdravotník zotavovacích akcí, je určen nejen pro ty, kteří chtějí jezdit jako zdravotníci na tábory, může sloužit i jen k rozšíření znalostí v oblasti první pomoci a základů první pomoci. O školení na dobrovolnou sestru ČČK ale už v současné době zájem není. Zdravotnické kroužky na školách pracují jen v třebíčské ZŠ Týnská, v Hrotovicích a v Jaroměřicích nad Rokytnou. Oblastní spolek je ochoten pomoci vedoucím zdravotnických kroužků proškolením a také zajištěním výukového materiálu.

Nevíme dne ani hodiny
O první pomoci bychom měli něco znát všichni, protože nevíme dne, hodiny ani minuty, kdy tuto znalost budeme potřebovat. Je potřeba si v takové chvíli umět poradit a použít třeba i jen improvizované materiály. „Je úžasné, když se lidé rozhodnou pomoci druhému člověku a zajistit jeho základní životní funkce, tedy zastavit masivní krvácení, zajistit volné dýchací cesty, provést srdeční masáž. Ale na druhé straně je potřeba vždycky myslet na to, že ten pomáhající musí být v bezpečí. Jemu nesmí hrozit žádný úraz. Na prvním místě musí být v takové chvíli osoba zachránce. Špatně poskytnutá první pomoc je ta, když pak vedle zraněného leží i ten, kdo chtěl tu pomoc poskytovat. Každopádně je dobré mít ve svém mobilním telefonu staženou aplikaci Záchranka,“ zdůraznila v této souvislosti Hana Fukalová, která ze své praxe záchranářky poznala, jak moc může zraněnému člověku při převozu do nemocnice psychicky pomoci třeba i jen pouhé pohlazení po ruce.

Lidskost se vytrácí?
A můžeme věřit její životní zkušenosti záchranářky, která při utkání mladých baseballistů v Třebíči zažila, jak nebezpečný může být třeba i letící baseballový míček. Také dozorování hasičských soutěží už Fukalové přineslo mnoho příležitosti k ošetřování třísel, kolen či kotníků. Při dozorech na kulturních akcích je někdy problém s lidmi, co něco požili, ti dokážou být hodně nepříjemní. „V naší společnosti se za těch 34 let ztratilo porozumění a souznění mezi lidmi, zkrátka lidskost. Stali jsme se šílenou konzumní společností trpící zduřelým jástvím. Semknout se dokážeme snad jen při skvělých sportovních výsledcích,“ posteskla si Hana Fukalová.

Oceňování dárců krve
Vedle zdravotnického školení firem, vzdělávání školáků či zdravotních dozorů při hromadných akcích nebo letního týdenního tábora na Mrákotíně patří k tradičním aktivitám Oblastního spolku ČČK Třebíč také oceňování dobrovolných dárců krve.

Jedenáct dárců z odběrového střediska v třebíčské nemocnici bude letos oceněno Zlatým křížem ČČK 1. třídy za 160 odběrů, zřejmě na slavnosti v Praze. Dvaadvacet dárců převezme Zlatý kříž ČČK 2. třídy za 120 odběrů v Jihlavě. A Zlatý kříž 3. třídy za 80 odběrů převezme 60 dárců v červnu u příležitosti Mezinárodního dne dárců krve v Třebíči. Průběžně jsou na odběrovém středisku bronzovými medailemi oceňováni dárci krve, kteří dosáhnou mety deseti odběrů. Stříbrná medaile Prof. MUDr. Jana Janského se uděluje za 20 odběrů, zlatá za 40 odběrů, tyto medaile se předávají na společenských setkáních.

Vyzvedněte si medaile
„Prosíme dárce krve, aby si o medaile Zlatý kříž, které si nepřevzali na předávání, zažádali v kanceláři posláním e-mailu, minimálně týden předem před plánovaným odběrem. Ocenění doručíme k převzetí na odběrové středisko. V případě, že medaile nebyla převzata více než dva roky, nám nezbývá nic jiného, než medaili poslat poštou. V letošním roce budeme posílat asi 300 medailí za rok 2021 a jsou to nemalé náklady na poštovném,“ vzkázala dárcům Hana Fukalová a dodala: „Vloni jsme zaznamenali v případě nositelů Zlatého kříže nárůst oceněných dárců krve, přibylo i nositelů bronzových a zlatých medailí. Tak snad to s tou ztrátou lidskosti u nás nebude tak špatné, jak jsem zmínila.“

Třebíč oblastní charita