Francovy Grupy se rozrostou o grupu Náměšťáků

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mad) – Letošní rok se v Náměšti točí kolem fotografie. Obyvatelé města si loni připomněli 140. výročí narození fotografa Ondřeje Knolla, jehož práce výrazně přesáhla lokální význam. Jeho fotografie mají z dnešního pohledu neocenitelnou vypovídací hodnotu a pomáhají například i práci památkářů. Letošní rok byl ve městě věnován právě Ondřeji Knollovi. Z celoročními tematickými oslavami souvisí i aktuální výstava brněnského fotografa Romana France s názvem Grupy, kterou v těchto dnech uvádí Galerie 12.

Pravidelným čtenářům Horáckých novin netřeba tohoto nekonvenčního fotografa představovat. O jeho práci a výstavách jsme psali již mnohokrát. Jeho fotografie jsou ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Muzea výtvarných umění v Houstonu, Knihovny Kongresu ve Washingtonu, Muzea moderního umění v Riu de Janeiro nebo Zillman art museum v USA. Ve zdejším regionu je znám především svým přátelstvím se sborem dobrovolných hasičů v Naloučanech, z něhož vzešlo hned několik ikonických snímků. Ty nejzásadnější můžete až do 30. září vidět ve výstavních prostorách Galerie 12 v Náměšti nad Oslavou v rámci výstavy s názvem Grupy.

Vernisáž za účasti autora snímků se konala ve středu 31. července. Roman Franc krátce přiblížil svoji zálibu ve fotografování velkých či menších skupin lidí, která vznikla v roce 2015. Nyní se v rámci náměšťského roku fotografie na popud kováře Pavla Tasovského chystá takto zvěčnit i obyvatele Náměště. „Bude to taková společenská událost, u které se setkáme, fotografii vytvoříme během hodiny nebo dvou. Pak si třeba upečeme buřty, dáme si pivo a budeme mít pocit, že to byl hezký moment a díky tomu si uvědomili, že tady jsou nějaké komunity, že patříte do nějakého města. Budu rád, když to budete šířit a přidáte se k nám. Budu potřebovat i spoustu dobrovolníků, takže se můžete hlásit, 5. října to určitě využijeme,“ láká fotograf Roman Franc.

Bližší informace se občané města dozvědí již brzy. Zapojit se mohou všichni, kteří mají zájem být u tohoto historického okamžiku. „Máme v Náměšti to štěstí, že i díky Ondřeji Knollovi tady máme spoustu skvělých fotografů. Ondřej Knoll zanechal pro celé Třebíčsko kvantum velmi kvalitních fotografi. Ty jsou dodnes velmi často vyhledávané pro potřeby památkového ústavu, ochránců přírody, ale hlavně lidí pro potěchu, aby se podívali, jak okolní krajina kdysi vypadala a jak na ni můžeme navázat. Neskončilo to Ondřejem Knollem, v Náměšti nevíme snad o nikom, kdo by nefotil,“ poznamenal starosta Jan Kotačka. Ondřej Knoll dokonale zmapoval nejen samotné město Náměšť, ale celé Třebíčsko, i různá další místa České republiky. Hodně cestoval i po horách, na Zakarpatskou Ukrajinu a Slovensko, ale fotil i rodinné oslavy a události. Hodně spolupracoval s Jakubem Demlem, který jeho fotografie používal v knihách, nebo s Otokarem Březinou. Pro něj také nafotil soubor jeho oblíbených míst.

„Rok fotografie je poctou všem, kteří se prostřednictvím fotoaparátu snaží nám všem dělat život hezčí. Vyvrcholením Roku fotografie budou dvě věci. Po panu Knollovi přejmenujeme prostor před sokolovnou. Pokud to zastupitelé schválí, bude hrdě znít - Náměstí Ondřeje Knolla a dost možná to bude jediné náměstí, které bude mít pouhé jedno číslo popisné, a to bude sokolovna. Den na to bychom chtěli udělat hromadnou fotografii všech Náměšťáků,“ vypíchl starosta a vyzval všechny zájemce k účasti.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image