DUKOVANY (ap) - Původ obce Dukovany sahá hluboko do středověku. Prvně jsou písemně zmiňovány v roce 1279 v listině olomouckého biskupa, který potvrzuje templářům právo nad kostelem sv. Václava v Dukovanech. Součástí dnešní obce jsou tři katastrální území – Dukovany, Lipňany u Skryjí a Skryje nad Jihlavou. Obce Lipňany a Skryje byly zbourány v souvislosti s výstavbou Jaderné elektrárny Dukovany a mnoho z tamějších obyvatel našlo svůj nový domov právě v Dukovanech.
Dnes v Dukovanech žije kolem 873 obyvatel a obec se opět připravuje na změny v souvislosti s dalším rozvojem jaderné energetiky v České republice. Za humny Dukovan mají vyrůst dva nové výrobní bloky z produkce jihokorejské firmy KHNP. Nejen o nich jsme si v úterý 23. července povídali se starostou Dukovan Miroslavem Křišťálem v „nouzových“ prostorách hasičské zbrojnice, kam se vedení obce uchýlilo po dobu generální rekonstrukce obecního úřadu.
Na vybavenost vaší obce se vás moc ptát nechci. Dukovany díky sousedství jaderné elektrárny mají za ta uplynulá desetiletí asi vše potřebné, co si může moderní obec v Česku přát. Nebo snad ne?
Pořád je samozřejmě kam investovat naše peníze. Když mi někdo argumentuje - vy se máte na úřadě v Dukovanech fantasticky, tak mu vždycky oponuju a říkám – lidé u nás se mají fantasticky. Já v pozici starosty a celý obecní úřad se úplně moc fantasticky nemá. I když pěkné obecní finance tady máme, starat se o ně je docela náročné a velmi zodpovědné. Ve čtyřech lidech spravovat osmdesátimilionový rozpočet je velká zodpovědnost. Letošní rok jsem již režíroval šest výběrových řízení a další drobné zakázky. Na další dvě výběrová řízení na projektovou dokumentaci chystáme podklady nyní.
Plánujeme opravit horní patro naší budovy na návsi s restaurací a se dvěma sály, ve spodním patře je opravená prodejna COOP. V Dukovanech momentálně nemáme žádnou restauraci. Bohužel, dukovanský zámek s restaurací je stále zavřený.
Každého, kdo přijíždí do Dukovan od severu, jistě zaujme nově opravená budova obecního úřadu. Fasádníci z ní už odstraňují plachty a lešení.
Opravu obecního úřadu realizujeme od loňského roku. Letos v září už by mělo být hotovo. Do konce roku chceme úřad vybavit a v polovině února příštího roku se přestěhovat zpátky.
A co možnosti bydlení v obci?
Plánujeme postavit velký bytový dům, který by měl vyrůst na místě starého barokního kravína, který byl již v havarijním stavu. Mělo by tam vzniknout 24 převážně větších obecních bytů pro nájemní bydlení. I když jsem sice vždycky říkal, že jako starosta nikdy nebudu stavět bytový dům.
Starosta míní a život mění, že?
Přesně tak, před patnácti nebo deseti lety byla situace s bydlením u nás jiná. Tehdy jsme inzerovali parcely pro výstavbu rodinných domků a báli se, aby některé nezůstaly prázdné. Dnes se to výrazně změnilo, dnes je prodaná v Dukovanech každá chalupa, a když se u nás prodává nový rodinný dům, tak za částku blíží se deseti milionům.
Takže v Dukovanech už nemáte vhodné lokality pro výstavbu rodinných domů?
Nemáme, ale budeme opět jednat s majiteli některých pozemků o podmínkách jejich prodeje. A hlavně, když vytvoříme nějakou vhodnou lokalitu, těžko si tak říkaje na ni sáhnou místní obyvatelé. O všem rozhodne aukce nebo dražba pozemků.
Upřednostňujete v obci novostavby, nebo rekonstrukce?
Musím říct, že většina projektů v naší obci, které jsme už realizovali, jsou spíš rekonstrukce. Třeba v lokalitě bývalého statku jsme opravili stáje a funguje v nich jezdecký klub, jsou tam klubovny, technické zázemí, sklady, garáže.
Od České obce sokolské jste koupili i budovu sokolovny.
Historicky k ní byla přistavená také budova prvního širokoúhlého kina na Vysočině. Opravili jsme její střechu a fasádu. Máme v plánu opravit i vnitřek sokolovny, vznikne tam sál pro 240 lidí a kino zachováme. Možná ale mezi plátnem a první řadou sedadel vytvoříme prostor pro několik stolů, a rozšíříme tak jeho kapacitu na posezení při kulturních akcích. Ale v sokolovně by mělo zůstat také zázemí pro stolní tenis, gymnastiku, aerobik, zkrátka bezmíčové sporty. Představa, že by v draze opraveném sále někdo hrál vybíjenou nebo fotbal, se mi moc nelíbí.
V roce 2012 jste rozdělili výstavbu sportovní haly v obci na dvě etapy.
Udělali jsme zázemí - tribunu, kabiny, fitness, squash. Rozjeli jsme i výstavbu druhé etapy zemními pracemi a pilotami budoucí haly. Samotná hala je zatím jen v plánu. Myslím si, že po rekonstrukci sokolovny a kina to bude naše další velká investiční akce. Musím se také zmínit o letošní rekonstrukci víceúčelového hřiště za tři miliony.
Jak funguje firma Dukovanská teplárenská, panuje mezi obyvateli obce spokojenost s centrální dodávkou tepla?
Spolu s místostarostou jsme statutární zástupci a současně jednatelé této společnosti s ručením omezeným. Práci jednatelů děláme zdarma, je to obrovsky zodpovědná záležitost, protože musíte zabezpečit chod této společnosti, spolehlivé topení, zajistit štěpku pro celou obec. Spolupracujeme v tom s dalšími dvěma společnostmi, které nám zajišťují provoz naší teplárny.
Starosta a jednatel obecní firmy, to není žádný med.
Musím se přiznat, že s tím trošku vnitřně bojuju. Letos začínáme osmou topnou sezonu. A musím říct, že je to docela náročné. Cena štěpky šla nahoru, včetně všech energií. Topná sezona 2022/23 byla nejdražší. Ale myslím si, že ze všech projektů, které jsme v obci v uplynulých letech řešili, bylo vybudování centrálního topení v obci za 110 milionů korun tím nejlepším počinem, který výrazně usnadnil život 90 procentům lidí v obci. Když to řeknu ještě jinak - v tomto projektu jsme utopili zhruba pět investičních obecních rozpočtů. Ale výsledkem je topení a ohřev vody nejen v rodinných domcích vs Dukovanech bez jakýchkoliv starostí jeho obyvatel.
Inu, teploučko je teploučko.
Je to super projekt, pro starostu a místostarostu o hodně práce navíc, ale pro obyvatele Dukovan bezkonkurenční záležitost.
Provozují domácnosti v Dukovanech kvůli sálavému teplu a pohledu do ohně ještě i krbová kamna?
Ze svého pohledu starosty a jednatele teplárenské společnosti musím říct – bohužel provozují. Protože přesvědčit nevěřící Tomáše v době výstavby kotelny, že to bude fungovat, centrální teplo bude levné a bude ho dost, to byla velká obtíž. Nakonec jsme to udělali tak, že jsme do smluv dali částečné povinné odběry pro rodinné domky a byty. Lidé si odtopí toto množství a pak si topí čím chtějí. To bylo perfektní řešení, abychom na centrální topení v obci napojili 90 procent lidí. Musíme ještě nyní zapřemýšlet o tom, jak odběratele motivovat k větším odběrům.
Zmínil jste kauzu dukovanský zámek. Obec Dukovany jako původní majitel zámku dostala v roce 2021 nabídku společnosti TTS Energo na odkoupení zámku za 76 milionů korun. Co se od té doby událo?
Jsou to už dva roky, co podnikatel Richard Horký není mezi námi. Zámek už je třetím rokem zavřený a jeho restaurace mimo provoz. Situace se nemění, firma TTS Energo zámek prodává. Obec Dukovany prozatím vyjádřila nezájem. Provozovat zámek vlastními zaměstnanci obce nepřipadá prozatím v úvahu.
Jak vnímáte zprávu z Prahy, že vítězem tendru na výstavbu dvou nových atomových bloků u Dukovan je jihokorejská firma KHNP?
Zprávu v zásadě kvituji, to rozhodnutí mě příjemně překvapilo. Společnost KHNP osobně vnímám jako velmi solidního partnera. Ale samozřejmě zatížení pro náš region to bude obrovské. Já pořád apeluji na návozové trasy stavebního materiálu, které kromě obchvatu kolem Dukovan – Moravský Krumlov – Jamolice – EDU nás mají zatížit i druhou trasou, která je z mého pohledu absolutně nesmyslná. Což je trasa Branišovice – Dobelice – Vémyslice – Tulešice – Horní Dubňany a celé Dukovany v podstatě až k čerpací stanici. Cokoliv se stane na prvním obchvatu, způsobí to, že třicetitunové návěsy budou jezdit středem historické části obce Dukovany. Toho se děsím. Bezpečnost našich lidí je prvořadá. A pokud se budou stavět hned dva bloky, tak se také bavíme o pěti tisících zaměstnanců na stavbě.
Najdete coby starosta nějaké pozitivum?
Pozitivně vnímám skutečnost, že se oba dva nové bloky mají stavět tady v Dukovanech s minimálním odstupem roku a půl společně. Pokud vláda a KHNP dodrží svůj harmonogram, mohly by být oba bloky postaveny během devíti let. To je tak říkajíc polehčující okolnost pro celý ten projekt. Když si představím, že by se stavěl jeden nový blok v Dukovanech, další v Temelíně a po něm zase další opět v Dukovanech, to by byl děs.
I tak ale bude zápřah našeho regionu enormní, jeho zatížení bude znát. Už jsem viděl spoustu rozestavěných jaderek po celém světě, takže si dovedu představit, co nás asi čeká.
Jak v Dukovanech na zprávu o výběru dodavatele pro nové bloky reagovali pamětníci výstavby současné jaderky?
Dá se říci, že pozitivně. Někteří ale stále nevěří, že se opravdu stavět bude. Když vnímají některá politická rozhodnutí, je skepse na místě. A když to vezmu z jiného pohledu, obec Dukovany dnes nemá moc pozemků, které by mohla poskytnout pro logistická centra k výstavbě nových bloků, takže obavy prozatím nejsou.
V minulosti jste měli za humny Klondajk, tedy ubytovnu stavbařů jaderné elektrárny.
Bydlely tady stovky a tisíce lidí, kteří přijeli z práce, popili a ráno jeli do rachoty znova. Někdy samozřejmě drancovali i naše zahrádky atd. Na Klondajku jsou dnes tři soukromé ubytovny, takže aniž by obec Dukovany hnula prstem, bude mít za humny ubytováno v součtu s privátními kapacitami 300 až 400 lidí. Myslím si totiž, že i v naší obci se najdou domácnosti, které se uskromní a budou některé pokoje pronajímat stavitelům elektrárny a tím si vylepšovat rodinný rozpočet.
Doba se změnila, dnešní stavitelé jaderných bloků budou potřebovat odpovídající zázemí.
Je to tak, nejen bytování, ale i společenský život a třeba i školy, školky, zdravotnická zařízení, rehabilitace. Ale zajistit to, to by měl být spíš úkol čtyřicetitisícové Třebíče a dalších měst v okolí, jako jsou Moravské Budějovice, Ivančice, Moravský Krumlov, Náměšť nad Oslavou. Těžko to zvládne sama obec Dukovany, která nemá ani tisíc obyvatel. Co vím, Jihokorejci preferují pro většinu účelů montované stavby. Zámek by se určitě v budoucnu v souvislosti s výstavbou nových bloků hodilo využít, takže můžeme doufat, že i přes preferování montovaných staveb se využití najde. Zámek i naše obec by si to určitě zasloužily.
Když to shrnu, mám před sebou coby starosta do roku 2026 zřejmě poslední - v uvozovkách - relativně klidné volební období: A pak už to asi začne.
Foto HoN: Arnošt Pacola
Dukovany: Jaderná elektrárna podruhé!