Do židovského rabinátu se vrací život

TŘEBÍČ - Po dlouhé rekonstrukci se na krátko veřejnosti otevřel historicky cenný třebíčský rabinát (dům rabína), který bude sloužit též místní husitské náboženské obci. Krom toho zde budou dva nájemní byty v patře a jeden menší komerční prostor v přízemí objektu.



Husitská náboženská obec rabinát koupila v roce 2013 místo stávající fary na Bráfově třídě, aby získala lepší zázemí v sousedství svého sboru, někdejší Přední synagogy třebíčského ghetta. V roce 2015 získala dům do vlastnictví brněnská diecéze, která rabinát opravila za finanční podpory Ministerstva kultury ČR (z programu Regenerace) a města Třebíč, které přispělo na rekonstrukci původní výmalby interiéru. Rabinát v židovské čtvrti je kulturní památkou a součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

K slavnostnímu otevření rabínského domu došlo v pátek 26. dubna. Veřejnost si opravený dům od půdy až po přízemí mohla prohlédnout také během následující víkendové akce Otevřené dvorky a domy. Náklady na celkovou obnovu jsou vyčísleny na částku 14 milionů korun. Obnova byla spolufinancovaná z dotačního programu Regenerace městských památkových rezervací a zón Ministerstva kultury ČR v celkový výši 465 000 Kč. Město Třebíč přispělo částkou 150 000 Kč na rekonstrukci původní dekorativní výmalby, která byla odhalena v prostorách, kde byl v minulosti byt rabína. „Nově opravený dům je otevřen všem lidem dobré vůle. Propojuje náboženství i kultury a přejeme si, aby se stal oázou klidu, tvořivosti a vzájemného porozumění,“ shrnuje Juraj Dovala, biskup Brněnské diecéze Církve československé husitské.



Dům rabína je mimořádným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí židovské komunity, především od doby požáru v roce 1821 do poloviny 20. století. Dům skrývá ve své dispozici renesanční jádro se zbytkem provozní výbavy. Klenební konstrukce jsou z období baroka a klasicismu. Přestavby po požárech v průběhu 19. století respektovaly charakter požadavků provozu rabínského domu. Po druhé světové válce, kdy byla židovská obec zrušena, se rabinát dostal do soukromých rukou. V roce 2015 ho koupila Brněnská diecéze Církve československé husitské, která cítí velkou odpovědnost a závazek k tomuto místu, představujícímu historii třebíčské židovské čtvrti.



Do domu se tedy po letech vrací život. V přízemí se nyní nachází dva víceúčelové prostory se sociálním zázemím a odpočinkovou zahradou v prostoru vnitrobloku. Místnosti budou využívány k setkávání, bohoslužbám, přednáškám a zájmovým činnostem pro děti, mládež i seniory). V prvním patře rabinátu vznikly dva byty. Jeden využije Oblastní charita Třebíč k pobytové sociální rehabilitaci v rámci projektu Paprsek naděje – Centrum služeb pro podporu duševního zdraví Třebíč. Druhý byt plánuje majitel pronajmout. V domě je zachována památkově hodnotná původní dispozice.

Stavební úpravy zachovaly ráz domu. Byla provedena obnova střešního pláště v rozsahu výměny vadných částí krovu a náhrady střešní krytiny. Adaptace interiéru zahrnovala rekonstrukci instalací, obnovu omítek, repasi autentických dveřních výplní, obnovu trámových stropů, repasi schodiště a obnovu dřevěných podlah.

Fasáda rabínského domu byla rekonstruována na základě výpovědi historických fotografií. Kulturně-historická hodnota domu je značná. Rabinát patří k nejvýznamnějším stavbám na území památky světového dědictví Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči. Kulturně-historická hodnota objektu spočívá v jeho zasazení do urbanistické struktury, půdorysu, celkovém objemu a tvaru, rozmístění a proporcích některých otvorů, celistvosti střešního pláště a hlavně v dochované hmotné podstatě - v korpusu nosných konstrukcí, vnitřní dispozici, včetně hluboké průchozí síně a podschodišťového prostoru s torzem dřevěného žlabu, klenutém prostoru zázemí dvora v západním křídle, v povrchových úpravách stěn, stropů, kleneb, schodišť a v autentickém prostoru půdy s přístupovým schodištěm a krovem nezatíženým adaptací podkroví.
Foto HoN: Martina Dědková Chromá

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image