Do zámku za Waldemarem Matuškou, piloty RAF i starými motocykly
Profilovka
19. 07. 2024.
488

POLICE (juh) - Je tu léto, prázdniny, čas dovolených, cestování a poznávání. Než se ale vydáte na tu velkou dovolenou, můžete vyrazit na víkendový nebo jednodenní výlet do míst, která jste třeba dosud nenavštívili. Nebo jste je navštívili před drahným časem a je třeba si osvěžit vzpomínky a zjistit, co je v místě nového. Takových míst máme každý z nás spoustu. Dnes se s námi můžete vydat do zámku v kouzelném městečku Police. Trochu se porozhlédneme i po okolí a dopřejeme si něco na zub. Je libo pizza?

Z takřka zapomenutého zámečku budou mít radost děti i dospělí. Děti se velmi lehce přenesou do pohádky o Šípkové Růžence, rodiče si mohou zahrát na historiky a pokusit se nalézt všechny slohy, které se do tohoto místa během staletí obtiskly. Najdou tu gotiku, renesanci i baroko.
Historie zámku sahá až do poloviny 14. století, kdy se však jednalo pouze o tvrz. Jak to u šlechtických sídel bývá, střídal majitele a každý se na něm nějak podepsal. Dnešní podobu mu vtiskli Tavíkovští z Tavíkovic v 16. století a v 17. a 18. století pak rod Berchtoldů z Uherčic. Ano, nedalekých Uherčic, kde jste s námi byli nedávno. V 19. století se zde nesmazatelně zapsal šlechtický rod Segurů a Wraždů z Kunvaldu. Po roce 1945 stihl zámek neblahý osud mnoha panských sídel v České republice. K užívání ho dostalo jednotné zemědělské družstvo, škola a obec. Podle toho také dopadl. Zchátral a přišel takřka o veškerý mobiliář. Některé části nábytku odsud mají dnes na zámcích Vranov, Bítov či v Jaroměřicích nad Rokytnou. Po válce na nádvoří dokonce proběhla dražba a krásné kousky bylo možné si pořídit za pár korun.

Ale světe, div se, část původního mobiliáře se na zámek vrátila. Od roku 1996 je ve vlastnictví obce Police. Na zámku sídlí městský úřad a ještě do minulého roku byl pro veřejnost otevírán pouze na dva prázdninové měsíce. To se však změnilo a od letošního roku je zde turistická sezona od června do konce září. Těšit se můžete na kvalitní štukové výzdoby stropů, části původního vybavení zámku a mimo jiné i zcela zachovanou a neporušenou zámeckou kapli z 18. století. Součástí zámku je i vyhlídková pětipatrová hranolová věž. Zámek v goticko-renesančním slohu patří údajně k nejvýznamnějším a nejvzácnějším v Kraji Vysočina a snad i v celé republice. Obec jako svědomitý majitel dělá, co může, a součástí zvýšené péče je i prodloužení turistické sezony o dva měsíce.

Zámek je skutečně pohádkový. On sám je tou spící Růženkou, kterou můžete pomoci probudit. Jak jsme psali, je sice poměrně chudý na mobiliář, ale své vznešené prostory nabídl několika muzeím, která nám přibližují důležité milníky naší historie.

Muzeum RAF
Stálá expozice muzea RAF na zámku v Polici vznikla ve spolupráci tří subjektů – obec Police, Nadační fond maršála Karla Janouška, Praha a ČEŠTÍ RAFÁCI – CZECH RAF CREW, s podporou mnoha dalších organizací. Je věnována československým letcům, kteří bojovali proti fašismu během druhé světové války. Na expozici si nechte dost času. Pohodlně se můžete seznámit s jejich osudy a morálním odkazem, který je pro dnešní generace čím dál důležitější.

Muzeum nabízí podrobný pohled na období mezi lety 1939 a 1945, kdy naši letci bojovali na různých frontách světa. Expozice byla rozšířena o Síň slávy věnovanou perutím s působností českých letců a patro věnované parašutistickým výsadkům. Toto muzeum je důstojnou připomínkou významných osobností, jejichž pevné charaktery a služba vlasti jsou hodny následování.

Waldemar věčně živý
Jako mávnutím kouzelného proutku vstoupíte do světa jednoho z největších českých zpěváků a herců 20. století. Muzeum Waldemara Matušky vás provede jeho životem a kariérou. Prohlédnete si jeho osobní předměty, kostýmy, hudební nástroje, ocenění a bohatou sbírku fotografií a dokumentů. Nechybí ani nahrávky jeho nejslavnějších písní a filmové záznamy jeho vystoupení či různé ceny a vyznamenání, které Matuška během své kariéry získal. Matuška, známý svými hity jako Tisíc mil, Slavíci z Madridu, Tuhle rundu platím já, si získal srdce mnoha fanoušků nejen v Československu, ale i v zahraničí. Muzeum nabízí fascinující pohled na jeho život a práci, čímž připomíná jeho nezapomenutelný odkaz v české hudební historii. Jedna z vitrín je věnována i artefaktům z jednoho z nejlepších protiválečných muzikálů Kdyby tisíc klarinetů z dílny Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra v režii Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka.

Unikátní sbírka motocyklů Jawa a ČZ
Pro milovníky techniky je zde expozice nablýskaných strojů značek Jawa a ČZ. Tato sbírka, otevřená již v roce 2018, představí krásné a pečlivě restaurované motocykly, které potěší každého fanouška motorismu. Návštěvníci si mohou prohlédnout unikátní modely a dozvědět se více o historii těchto ikonických českých značek.

Výlet do Police však zdaleka nekončí pouze zámkem. Určitě se projděte po bývalé židovské ulici, která vás dovede i k nádherně zrestaurované synagoze v selsko-barokním stylu. Zatímco zámeček je významný celorepublikově, synagoga je dokonce jediná svého druhu v Evropě! A můžete se podívat i dovnitř. Průvodcovskou službu zde drží skvělý muž na telefonu, který vás ochotně provede a poskytne zasvěcený výklad.

Po prohlídce synagogy určitě popojděte ještě kousek a zastavte se na malebný židovský hřbitov. Je volně přístupný a procházka mezi překrásnými náhrobky nás přiměje k zamyšlení a zklidnění.

Je třeba se najíst,hurá na pizzu
Nemusíte nikde pátrat ani tahat svačinu z batohu. Takřka hned naproti zámku na popisném čísle 39 najdete Pizzerii La Finestra. My jsme ji objevili díky akci Víkend otevřených zahrad, protože rozsáhlá zahrada s vodními prvky i dětským hřištěm je součástí pizzerie. Toto zařízení má velmi zajímavou historii. Hlavní pekařkou a spolumajitelkou rodinné firmy je učitelka chemie a tělocviku. Pečení pizzy a péče o zahradu jsou však nejen koníčky, ale pořádné koně. Najdete tu jak klasické pizzy, tak naprosto originální, které si Dagmar Otáhalová vymýšlí pro své potěšení a naše gurmánské zážitky.

K dnešnímu dni můžete ochutnat 27 druhů. Finestra znamená v italštině okno a je v něm ukryta celá historie podniku. Původně pekli Otáhalovi pizzy pro své hosty svých wellness chalup Na Kovárně a U Pařezu, ale vůně přilákala i lidi z celého okolí. A tak začali prodávat své dobroty z okna. Ale jíst takovou dobrotu na stojáka není ono. I vloudili se k Otáhalovým na dvůr pod pergolu. A protože vždycky není počasí na venkovní posezení, přesvědčili zákazníci manžele Otáhalovi, aby pro ně něco udělali. A tak vznikla plnohodnotná Pizzerie Finestra, kde si můžete posedět venku i vevnitř a dát si zdaleka nejen pizzu, palačinky, horké maliny, zmrzlinové poháry a čepované pivo.

Po příjemném obědě, kávě a zákusku prospěje lehká procházka. Ideálním cílem může být nedaleký kostel Narození Panny Marie nad Kostníky. Jednolodní kostel s hřbitovem je zajímavý i souborem náhrobků francouzské rodiny Séur-Cabanac. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Den i naše povídání je u konce, ale z tohoto trošku zajímavého kraje určitě neodjíždějte. Nedaleké říčky Bihanka a Želetavka s řadou mlýnů jsou dalšími cíli letního putování.           

Foto HoN: Jan Uher

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image