Děti si na rok odskočily k výčepu
Profilovka
19. 02. 2024.
457

TRNAVA (juh) - V době, kdy dětí ubývá a pro některé školy se hledá náhradní využití, řešila Trnava úplně opačný problém. Dětí zde mají tolik, že bylo nutné to řešit. Škola z roku 1884 už samozřejmě vyhovovat nemohla, i když byla za svou existenci mnohokrát přestavěna. Ale zbourat ji a postavit zbrusu novou nebylo možné ani z časových, ani z finančních důvodů. Rozhodnutí o zásadní přístavbě padlo už za minulého vedení, starosti s realizací padly na bedra starosty současného. 

Rekonstrukce se podařila na výbornou. Během jednoho kalendářního roku výuka probíhala v kulturním domě, mezitím byla školní budova opravena, bylo přistavěno jedno patro a poté se škola znovu nastěhovala. Takto se to dá říct ve zkratce.

„Ještě počátkem školního roku 2022/2023 jsme si mysleli, že během přístavby nového patra setrváme v původních prostorách. Během září se ovšem ukázalo, že stávající stropy ve dvou učebnách jsou nevyhovující a musí se odstranit a my jsme byli nuceni hledat pro výuku náhradní prostory. Nejsnazší řešení bylo přestěhovat se do kulturního domu, který stojí na dohled od školy. Nejprve jsme ovšem museli zajistit nutné dokumenty počínajíce schvalovacím protokolem od KHS (krajské hygienické stanice) a končíce zápisem nového místa vzdělávání do rejstříku škol a školských zařízení. Poté následovaly v průběhu října a listopadu důkladné přípravy budoucích učeben a dalších prostor v kulturním domě. Byl proveden důkladný úklid, úprava šatny pro žáky, výmalba i výzdoba všech budoucích tříd a přemístění některých drobností. Samotné stěhování proběhlo během tří dní těsně před vánočními prázdninami, kdy dostali žáci školy ředitelské volno,“ popisuje nám situaci ředitelka školy. Po Novém roce se začali žáci učit v kulturním domě. Své nové třídy našli v jídelně, za pódiem nebo dokonce ve výčepu. Tato učebna byla podle slov ředitelky velmi oblíbená. Zpět do své staronové školy se děti vrátily přesně za rok, tedy o Vánocích 2023.

Během jednoho roku obec budovu nejen z gruntu opravila, ale také zdvojnásobila její kapacitu. 

Jak tomu při rekonstrukcích bývá, objevily se další problémy, které bylo třeba vyřešit. Proti původnímu záměru byla zcela vyměněna elektroinstalace, rozvody vody a částečně kanalizace a rozvod topení v přízemí. I tam bylo proti původnímu záměru instalováno nové osvětlení a akustické stropy. I zde jsou nakonec nové podlahy. Škola má nové zabezpečovací zařízení a požární řešení. Všechny tyto práce by obec stejně v dohledné době čekaly. Takto se to zvládlo najednou a hlavně v klidu bez omezování výuky.

„O rozšíření budovy základní školy se hovořilo již od roku 2017, kdy byla dokončena nástavba a modernizace budovy mateřské školy. V rámci této nástavby byla zřízena úplně nová třída.

Z jednotřídní mateřské školy se stala dvoutřídní, čímž bylo jasné, že za pár let se nám zvýšené počty dětí přesunou ze školky do školy,“ vzpomíná ředitelka školy. Ve hře bylo více variant. Uvažovalo se i o přístavbě dalšího prostoru v přízemí budovy. Ale nakonec zvítězilo řešení přistavět patro. „Ještě za předchozího zastupitelstva byla pořízena kompletní projektová dokumentace a v roce 2021 byla podána žádost o dotaci na Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a v roce 2022 byla dotace schválena. Kolečko jednání, které musí předcházet každé stavbě, se rozjelo,“ popisuje průběh akce starosta obce Martin Kristovčák. Bohužel ceny materiálů i stavebních prací šly v té době prudce nahoru. Vzrostla tak celková cena i spoluúčast obce. Náklady na nástavbu školy přesáhly 14,5 milionu korun, přičemž 9 317 997 korun pokryla dotace z Ministerstva pro místní rozvoj. Přízemí bylo provedeno jako druhá akce a tam obec se školou zvažovala, jak moc do toho „říznout“. Nakonec byla zvolena varianta, kterou by unesl rozpočet obce v případě, že by nevyšla dotace. Což znamenalo náklad zhruba 3 miliony. Dotaci ve výši 1 499 193 korun ministerstvo přikleplo ve chvíli, kdy bylo hotovo.

Přízemní škola se proměnila v moderní školu, která má další velké plány. Všude je nové, příjemné a vydatné osvětlení, díky důkladné izolaci stropu a přístavby by neměl být znát nárůst nákladů za teplo. Ještě letos by mělo být přízemí osazeno novými vzduchotechnickými jednotkami, které budou udržovat kvalitní vzduch a využívat rekuperaci tepla. Celá Trnava leží na radonu, takže výměna vzduchu je nutná.

Do krásné a veselé budovy nyní chodí 47 dětí do základní školy a 42 do školy mateřské. Děti jsou spokojené v příjemných učebnách i tím, že mají opět cvičebnu, kde si mohou zahrát třeba florbal.

Foto HoN: Jan Uher

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image