

OKŘÍŠKY / TŘEBÍČSKO – Česká pošta se ve větší míře snaží tlačit na obce a města, aby si převzaly poštovní služby pod svá křídla. Zcela jednoznačně si od toho slibuje další úsporu a snížení schodku svého hospodaření. Ze strany většiny oslovených měst o provozování poštovních služeb prostřednictvím služby Pošta Partner zájem nemají.
Státní podnik Česká pošta zaměstnává kolem 20 tisíc lidí a provozuje 2900 poboček. Jejich počet se v roce 2023 kvůli stabilizaci hospodaření o tři stovky snížil. Příliš to ovšem nepomohlo. Kladný hospodářský výsledek pošta vykázala naposled v roce 2017. V posledních letech už jen v červených číslech. Výsledky částečně ovlivnila epidemie koronaviru i růst cen energií a dalších nákladů. Pošta následkem toho několikrát zdražila služby.
Zatím nejvyšší ztrátu 1,75 miliardy korun vykázala pošta v roce 2022. Hrozba insolvence v roce 2023 přiměly vládu k rozhodnutí o transformaci podniku a přijetí stabilizačních opatření. Cílem transformace, která by podle dřívějších informací měla skončit v roce 2026, je ozdravení pošty a její návrat k zisku.
Česká pošta se snaží ušetřit. Otázkou je, zda hledá úspory na správných místech. V posledních měsících soustředí zájem od regionů. Nabízí městům a obcím, aby poštovní služby provozovaly sami prostřednictvím dotované Pošty Partner. Na Třebíčsku byla oslovena byla například Jemnice, Brtnice, Budišov či Okříšky, kde se kvůli této nabídce dokonce mimořádně sešli zastupitelé. „Podle zákona o poštovních službách musí Česká pošta zajišťovat poštovní služby v obcích nad 2500 obyvatel a v takových, kde je devítiletá škola, matrika a stavební úřad – což jsme my. Nemůžou nám tedy poštu zrušit. Po nějaké diskuzi jsme se dohodli, že to nebudeme jejich nabídku reflektovat. Ať si to zkusí vyřešit prostřednictvím soukromého subjektu,“ tlumočil nám rozhodnutí zastupitelů starosta Zdeněk Ryšavý.
Před několika měsíci zavítal oblastní manažer České pošty také do Jemnice. „Zájem o provozování pošty nemáme. Bohužel jsme nedospěli do doby, kdy by bylo možné poštu úplně zrušit. Stále je potřeba. V Jemnici patrně poštu převezme franšízant. Já osobně využívám poštu kvůli službám Czech Pointu, ty ale Pošta Partner nenabízí,“ poukázal na možné budoucí ochuzení služeb v Jemnici starosta Pavel Nevrkla.
Českou poštu i přes odliv zákazníků stále využívá hodně lidí a města a obce o ni nechtějí přijít. V případě okříšské pošty se denní návštěvnost pohybuje okolo 120 lidí a úřednice udělají okolo 240 úkonů. „Podle odhadovaných výkonů by to pro nás znamenalo asi 78 tisíc korun měsíčně bez daně čili asi 100 tisíc korun. Pokrylo by to maximálně platy. Energie, pronájem a další by už šlo za obcí,“ odhadl kalkulaci starosta Zdeněk Ryšavý. Z převzetí poštovních služeb vyplývají i nároky na prostor. Na jednu přepážku se počítá s 25 metry čtverečními. „Funguje to asi spíš na malých obcích, kde poštu Partner provozuje třeba obchod,“ dodal starosta. Podle jeho slov pošta dosud není přežitek, přestože ji využívá především starší generace. Stále má své uživatele a provozuje služby, které nikdo jiný neposkytuje. Zdeněk Ryšavý předpokládá, že se soukromý subjekt na provoz Pošty Partner v městysi nenajde a otázka možného převzetí pošty se zastupitelům v dohledné době vrátí jako bumerang.