Budišovský zámek jinak podesáté
Profilovka
30. 08. 2024.

BUDIŠOV – Nebe modré bez jediného mráčku, zato s pálivým sluncem jako nad athénskou akropolí vítalo minulou sobotu ve 14 hodin na nádvoří zámku v Budišově účastníky desátého ročníku akce Budišovský zámek jinak.

Letošní akce byla zahájena nadmíru slavnostně. Za účasti městského zastupitelstva bylo po 14. hodině čtyřem obyvatelům Budišova uděleno čestné občanství městyse.

První z nich bylo uděleno in memoriam československému bombardovacímu letci ve službách Britského královského letectva (RAF) Leonardu Smrčkovi (1915–1941) za vlastenectví, hrdinství a odvahu prokázanou v boji ve II. světové válce. Ocenění převzal jeho prasynovec Jan Smrček. Čestné občanství bylo uděleno dále doktoru Vladimíru Němečkovi (1914–1987) in memoriam za práci na poli regionální historie, numismatiky a lékařství. Ocenění převzal jeho syn, Vladimír Němeček. Třetím oceněným za příkladnou reprezentaci městyse v oblasti sportu byl Vladislav Zejda (nar. 1934), držitel několika národních i světových rekordů v bezmotorovém létání. Za pana Zejdu převzal ocenění jeho synovec, Miroslav Kubín. Doklad o udělení čestného občanství tak jako jediný osobně převzal Ing. Rostislav Tesař za přínos v oblasti kultury a propagaci městyse Budišov. Ing. Tesař je rovněž dopisovatelem Horáckých novin. Při neformální besedě s oceněnými se ukázalo, že Budišov je vlastně Mekkou letectví na Třebíčsku, pochází z něho ještě i několik dalších osobností, které svůj život spojily s létáním.

Na rozpáleném nádvoří zámku poté program pokračoval vystoupením harmonikářů, kteří se před pálivým sluncem ukrývali v krytém posezení. Mnozí další ale dobře věděli, že ten správný chladný stín poskytují jen zděné budovy kolem nádvoří. Nejchladivější osvěžení ale nabízely prohlídky zámku, především jeho vinotéky. Kulturní program na nádvoří zámku pokračoval koncertem rockové skupiny Bambus, recitálem Venduly Příhodové, noční ohnivou show a skončil opět posezením s harmonikou.

Ještě bohatší program nabízela rozlehlá zámecká zahrada, kde třeba i chladivý stín nabízela výstava paličkovaných krajek v zahradním domku. Milovníky pohybu na čerstvém vzduchu jistě potěšila estetická skupinová gymnastika v podání cvičenek TJ Baver Třebíč, ukázky taekwon-do nebo dětská diskotéka s tlapkovou patrolou. Nechyběla ani jízda na koních pro děti, ukázky ze života junáků nebo oblíbený skákací hrad, tentokrát v podobě žraloka s vyceněnými zuby. Na památku si mohli zájemci odnést drobné řemeslné výrobky a k mlsání třeba sypané oříšky v čokoládě.

Vyvrcholením oficiálního programu pak bylo žehnání tří zánovních vozidel Sboru dobrovolných hasičů v Budišově. Farář Petr Balát v této souvislosti připomněl, že dobrovolní hasiči jsou ti, na něž platí klasické biblické přirovnání o lidech, kteří jsou solí země či světlem světa; lidmi, co dodávají sílu každé obci ochotou pomáhat. „Lidí ochotných pomoci není mnoho. Já jsem tady v Budišově teprve dva roky a takové lidi postupně objevuji. Zdá se mi, že Vysočina je v tomto směru dobrý kraj snad i proto, že to byl v minulosti chudý kraj. Snad právě proto zde žijí i lidé ochotní dělat něco i pro druhé. Ve své promluvě jsem použil slova blázen či blbec – a ono to tak trochu je. Ale v každé době je potřeba takových bláznů v dobrém slova smyslu pro pomoc druhým lidem. Pocházím ze Slovácka, ale tady na Vysočině opravdu pozoruji, že hasiči jsou hybateli dění v mnoha obcích, které mají třeba jen 70 nebo 100 lidí. Tady to zkrátka bez hasičů nejde, co oni neudělají, to není,“ podělil se o své životní poznání s redaktorem Horáckých novin farář Balát, který před Budišovem působil deset let v Brtnici.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image